My Favorite Movies
| barcoerachel's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
JFK 1992, R) |
|
| 2 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 3 |
Bobby 2006, R) |
|
| 4 |
Mr. Brooks 2007, R) |
|
| 5 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 6 |
Goal! The Dream Begins (Goal!: The Impossible Dream) 2005, PG) |
|
| 7 |
Shag 1988, PG) |
|
| 8 |
The X-Files - Fight the Future 1998, PG-13) |
|
| 9 |
A Gnome Named Gnorm (Upworld) 1990, PG)
I Love this film. A great mixture of jokes for kids and the hidden ones for adults. Gnorm is a tunnler who steals his worlds special stone to bring it up to the sun to be recharged. He arrives just in time to see a bust go bad and a guy being murdered. The killer makes off with Gnorms stone. Gnorm teams up with Detective Casey a slacker who is heading for a desk job for messed up bust. They must solve the case and find the stone before its to late for them both. |
|
| 10 |
In Bruges 2008, R)
Hired guns Ray and Ken are sent to Bruges after a botched job to wait instructions. For Ken Bruges is heaven with all the sights to see. For Ray its hell nothing to do all only look at crap buildings and wait for Harrys call. The humour is far from politically correct but thats what makes it so funny. |
|
| 11 |
The War 1994, PG-13) |
|
| 12 |
The Dead Zone 2002, R) |
|
| 13 |
Just Write 1998, PG-13)
Harold a tour bus driver meets Hollywood movie star Amanda Clark. Amanda mistakes Harold for a writter and asks him to rewrite her new movie. Now Harold must keep his true job from her while trying to learn the one she thinks he has. |
|
| 14 |
The Goodbye Girl 1977, PG)
A couple forced together when Paula's boyfriend (an actor) disappears and sub-lets there apartment with out her knowing to Elliot (an actor) for 3 months. With Paula refusing to leave they come up with a deal to share the apartment. At first hating each it quickly turns to love but having being left by one actor will Elliot turn out to be the same. |














