My Favorite Movies
It should be an ordered list, but I do not know... Maybe. And that's okay.
| barbaragpires's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
XXY 2007, Unrated) |
|
| 2 |
Naissance des Pieuvres (Water Lilies) 2007, Unrated) |
|
| 3 |
Persona 1966, Unrated) |
|
| 4 |
Three Colors: Red (Trois couleurs: Rouge) 1994, R) |
|
| 5 |
Three Colors: Blue (Trois Couleurs: Bleu) 1993, R) |
|
| 6 |
La Double Vie de Véronique (The Double Life of Veronique) 1991, R) |
|
| 7 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 8 |
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004, R) |
|
| 9 |
Spirited Away 2001, PG) |
|
| 10 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 11 |
Closer 2004, R) |
|
| 12 |
Les Chansons d'Amour (Love Songs) 2007, Unrated) |
|
| 13 |
Brokeback Mountain 2005, R) |
|
| 14 |
Tokyo! 2008, Unrated) |
|
| 15 |
Heima (Sigur Ros: Heima) 2007, Unrated) |
|
| 16 |
All About My Mother (Todo Sobre Mi Madre) 1999, R) |
|
| 17 |
Hedwig and the Angry Inch 2001, R) |
|
| 18 |
Me and You and Everyone We Know 2004, R) |
|
| 19 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 20 |
Moon 2009, R)
One of the best films in 2009, and thinking that I only watched it in 2010. Fuck! It's a wonderful sci-fi film, remembering a lot "2001: A Space Odyssey". And what was that soundtrack made by Clint Mansell? Pure genius. Great film. Sam Rockwell in his best performance so far. Beautiful. |
|
| 21 |
Everything is Illuminated 2005, PG-13) |
|
| 22 |
Omohide poro poro (Only Yesterday) 1991, Unrated) |
|
| 23 |
Umi ga kikoeru (I Can Hear the Sea) (The Ocean Waves) 1993, PG) |
|
| 24 |
Mannen som Elsket Yngve (The Man Who Loved Ynge) 2008, Unrated) |
|
| 25 |
Mysterious Skin 2004, NC-17) |
|
| 26 |
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000, PG) |
|
| 27 |
Atonement 2007, R) |
|
| 28 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 29 |
Moulin Rouge! 2001, PG-13) |
|
| 30 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 31 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 32 |
Four Minutes (Vier Minuten) , Unrated) |
|
| 33 |
Bright Star 2009, PG)
"Pillow'd upon my fair love's ripening breast, |
|
| 34 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 35 |
The United States of Leland 2002, R) |
|
| 36 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 37 |
Into the Wild 2007, R) |
|
| 38 |
Auf der Anderen Seite (The Edge of Heaven) (On the Other Side) 2007, Unrated) |
|
| 39 |
Ghost World 2001, R) |
|
| 40 |
The Story of the Weeping Camel 2003, PG) |
|
| 41 |
Persepolis 2007, PG-13) |
|
| 42 |
Paris, Texas 1983, R) |
|
| 43 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 44 |
Time to Leave (Le Temps Qui Reste) 2005, Unrated) |
|
| 45 |
The Constant Gardener 2005, R) |
|
| 46 |
Noi 2003, PG-13) |
|
| 47 |
Vanilla Sky 2001, R) |
|
| 48 |
Almost Famous 2000, R) |
|
| 49 |
High Fidelity 2000, R) |
|
| 50 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 51 |
The Fall 2006, R) |
|
| 52 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 53 |
Zombieland 2009, R) |
|
| 54 |
El Nino Pez (The Fish Child) 2009, Unrated)
Intenso e surreal. |
|
| 55 |
The Dreamers 2003, NC-17) |
|
| 56 |
Where the Wild Things Are 2009, PG)
Tão bonito. Spike Jonze conseguiu criar um filme bem infantil, no sentido de "Ponyo" de Hayo Miyazaki. Onde as ações só são limitadas pela nossa imaginação e todas as emoções e fases de uma criança são representadas com um cuidado valioso. A trilha sonora de Karen O é fantástica e todo o cenário e os monstrinhos do filme são geniais, fotografia também perfeita - num tom azul e marrom por todo o filme. É a fantasia de qualquer pessoa que ainda mantém ligação com sua infância. |
|
| 57 |
Romeo + Juliet 1996, PG-13) |
|
| 58 |
Natural Born Killers 1994, R) |
|
| 59 |
Show Me Love (Fucking Amal) 1998, Unrated) |
|
| 60 |
Harold and Maude 1971, PG) |
|
| 61 |
Ben X 2007, Unrated)
Lindo filme sobre um adolescente com asperger que sofre com a humilhação dos bullings na escola e usa o mundo de um rpg online para escapar do sofrimento e viver a vida. Mas é pela experiência de sua humanidade, como o amor, que ele consegue se desvencilhar dos problemas da sociedade e suas próprias limitações para, enfim, conseguir viver sem os preconceitos que cercam a sociedade. |
|
| 62 |
L.I.E. 2001, NC-17) |
|
| 63 |
Elephant 2003, R) |
|
| 64 |
Lars and the Real Girl 2007, PG-13) |
|
| 65 |
Gummo 1997, R) |
|
| 66 |
Igby Goes Down 2002, R) |
|
| 67 |
Good Bye, Lenin 2002, R) |
|
| 68 |
A Concepção 2005, Unrated) |
|
| 69 |
Napoleon Dynamite 2004, PG) |
|
| 70 |
The Brothers Bloom 2008, PG-13) |
|
| 71 |
I Killed My Mother (J'ai tue ma mere) 2009, Unrated) |







































































