My Favorite Movies
| baptistamaria's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 2 |
Wings of Desire 1987, PG-13) |
|
| 3 |
372 le Matin (Betty Blue) (37.2 Degrees in the Morning) 1986, Unrated) |
|
| 4 |
Drugstore Cowboy 1989, R) |
|
| 5 |
Lost In Translation 2003, R) |
|
| 6 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 7 |
The Science of Sleep 2006, R) |
|
| 8 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 9 |
Dead Man 1995, R) |
|
| 10 |
Queen Margot (La Reine Margot) 1994, R) |
|
| 11 |
The Big Lebowski 1998, R) |
|
| 12 |
My Blueberry Nights 2007, PG-13)
The camera work it is surprisingly refreshing. Jude Law gives extra dimension to his character. The whole parallel between routine and adventure it is well explored. |
|
| 13 |
The Darjeeling Limited 2007, R) |













