My Favorite Movies


  bankboy's Rating My Rating
1
Scream 1996,  R)
Scream
Wes Craven is my all time favourite! The first time i watched this movie i was 14 and stayed home with just my best friend matt. I watched it snd when it was finnished the phone rang! it was just a reminder to close the gate thank god! Needlass to say i armed myself with a kitchen Clever ran out side shut the gate. Rewound the tape and watched it agian....
2
Bang Bang You're Dead 2002,  R)
Bang Bang You're Dead
This film, although would be contraversial, should be shown in schools. I think at one stage everyone can relate to the lead. Although hard to watch one of my favourites
3
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
a very funny and sweetly touching film. all though this is ment to be a comedy it comes accross as atruly touching story. in my opinion one of the best romantic movies in years...
4
Clue 1985,  PG)
Clue
just a classic comedy who dunn it. great cast with Tim Curry headlining
5
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
A Nightmare on Elm Street
Another craven film. altough it is over 20yrs on the concept of this film is still creepy.
6
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
Jack with compulsive disorder and a tiny dog with a gay neighbour.....need i say more
7
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Whoopi Goldberg is stunning in this movie of struggle to triumph. It just goes to show no matter how the world treats you, you get up dust yourself off and moove on.
8
Nell 1994,  PG-13)
Nell
such a sad yet beautiful story. jodie foster in fenominal."teeh in da wynnn"
9
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
This film would rank in my top 20 easy without q's. director at his finest. How osment did not win this oscar is beyond me and why was he in supporting cast? willis is good in this too not just a shoot'em up and wise crack actor after all
10
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
i know its a bit disturbing to say this but i grew up on this movie. i can quote it line for line!
11
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Great one lines, Bruce campbell at his finest with minature campbells pricesless and remember "shop Smart..... shop S. mart!"
12
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
There is nothing bad you can say about this movie. A masterpiece
13
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
The Masterpiece concludes
14
The First Wives Club 1996,  PG)
The First Wives Club
Better, Goldie and Dianne three of teh funniest ladies ever on film acting in revenge and being real bitches.... i love it!
15
Steel Magnolias 1989,  PG)
Steel Magnolias
Tears through laughter there is no better sensation. "hit her merlynne"
16
Camp 2003,  PG-13)
Camp
a suprise that has become a favourite a good coming of age film with heart and a song
17
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
you Just cant beat a mel brooks take on a film
18
Get Over It 2001,  PG-13)
Get Over It
This is just a movie that you can put on and switch of. romance comedy and bad singing and shakspear its a drama and english groups dream video
19
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
one of my all time favourites. well cast well acted and good soundtrack.
20
Shaun of the Dead 2004,  R)
Shaun of the Dead
zombie gore and brittish humpour. a love dtory with zombie. now thats my kinda film

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments