My Favorite Movies


  1. banglefan26
  2. Jacob

Some of my favorite movies from the horror comedy musicals and drama genres.

  banglefan26's Rating My Rating
1
The Slumber Party Massacre 1982,  R)
The Slumber Party Massacre
When Trish's parents go out of town she decides to have a slumber party with her basketball teammates.
Not knowing that an escaped mental patient is gonna drop by to kill them all with his portable drill.
2
Slumber Party Massacre II (Don't Let Go) 1987,  R)
Slumber Party Massacre II (Don't Let Go)
5 years after the first massacre one of the surviving girls dreams about the murders from her past.
When her bandmates decide to go away for the weekend she can't shake the feeling that the killer will come back and he does with a killer guitar with a drill bit who will survive this weekend?
3
Slumber Party Massacre III (Stab in the Dark) 1990,  R)
Slumber Party Massacre III (Stab in the Dark)
Another slumber party turns into a killer time when the driller killer returns with his portable drill.
4
Sorority House Massacre 1986,  R)
Sorority House Massacre
When Beth goes to a sorority house for a fun weekend she has nightmares about a killer trying to kill her but when her dreams become a real it's up to her and the sorority sisters to fight for their lives.
5
Sorority House Massacre II (Night Frenzy) (Nighty Nightmare) 1992,  R)
Sorority House Massacre II (Night Frenzy) (Nighty Nightmare)
After being abandoned for 5 years a group of sorority sisters buy the house they find out that the house has a past with a hook wielding killer who tries to kill them off.
6
Hard to Die 1990,  R)
Hard to Die
Months after the sorority house massacre 2 killings a group of girls work overnight in a mall and release the spirits of the killer who killed before which girl will survive this deadly night?
7
Sleepaway Camp 1983,  R)
Sleepaway Camp
8 years ago a group of teens killed a man and one of his twin kids now the surviving child comes back to take revenge on what happened in the past who is the killer? You will have to watch it to see.
8
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers 1988,  R)
Sleepaway Camp II - Unhappy Campers
The killer is back and is ready to kill again
9
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland 1989,  R)
Sleepaway Camp III - Teenage Wasteland
The killer returns a year later to kill more campers
10
Return to Sleepaway Camp 2008,  R)
Return to Sleepaway Camp
20 odd years later the killer returns to camp to kill unsuspected campers and counslers.
11
Scream 1996,  R)
12
Scream 2 1997,  R)
13
Scream 3 2000,  R)
14
I Know What You Did Last Summer 1997,  R)
15
I Still Know What You Did Last Summer 1998,  R)
16
Hellraiser 1987,  R)
17
Hellbound: Hellraiser 2 1988,  R)
18
Hellraiser VI - Hellseeker 2001,  R)
19
The Texas Chainsaw Massacre 1974,  R)
20
The Texas Chainsaw Massacre 2 1986,  R)
21
Leatherface: The Texas Chainsaw Massacre III 1990,  R)
22
The Texas Chainsaw Massacre - The Next Generation (The Return of the Texas Chainsaw Massacre) 1994,  R)
23
The Texas Chainsaw Massacre 2003,  R)
24
Texas Chainsaw Massacre: The Beginning 2006,  R)
25
The House on Sorority Row 1983,  R)
26
Night of the Demons 1988,  R)
27
Night of the Demons II 1994,  R)
28
Night of the Demons III (Demon House) 1997,  R)
29
Deadly Friend 1986,  R)
30
Child's Play 1988,  R)
31
Child's Play 2 1990,  R)
32
Child's Play 3 1991,  R)
33
Bride of Chucky 1998,  R)
34
Seed Of Chucky 2004,  R)
35
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword 1985,  G)
36
He-Man and She-Ra: A Christmas Special 1985,  Unrated)
37
Get Real 1998,  R)
38
Trick 1999,  R)
39
The Broken Hearts Club 2000,  R)
40
Mame 1974,  PG)
41
Basket Case 1982,  R)
42
Basket Case 2 1990,  R)
43
Basket Case 3: The Progeny 1992,  R)
44
Grease 1978,  PG)
45
Grease 2 1982,  PG)
46
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
47
Locked Up (Gefangen) 2004,  R)
48
Latter Days 2003,  R)
49
But I'm A Cheerleader 1999,  R)
50
The Crazysitter (Two Much Trouble) 1995,  PG-13)
51
Weird Science 1985,  PG-13)
52
The Breakfast Club 1985,  R)
53
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
54
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
55
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
56
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
57
For Keeps 1988,  PG-13)
58
Less Than Zero 1987,  R)
59
Mask 1985,  PG-13)
60
Freaky Friday 2003,  PG)
61
The Parent Trap 1998,  PG)
62
The Parent Trap 1961,  G)
63
Pollyanna 1960,  G)
64
Vamp 1986,  R)
65
Killer Party (The April Fool) 1986,  R)
66
April Fool's Day 1986,  R)
67
My Bloody Valentine 1981,  R)
68
Fast Times At Ridgemont High 1982,  R)
69
Knocked Up 2007,  R)
70
The Strangers 2008,  R)
71
Beavis and Butt-Head Do America 1996,  PG-13)
72
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
73
South Park: Imaginationland: The Movie 2008,  Unrated)
74
Splatter University 1984,  R)
75
Slaughter High 1985,  R)
76
Cheerleader Camp 1988,  R)
77
Cheerleader Massacre 2002,  R)
78
Halloween 2007,  R)
79
Halloween 1978,  R)
80
Halloween H2O 1998,  R)
81
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
82
Halloween - Resurrection 2002,  R)
83
Halloween II 1981,  R)
84
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
85
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
86
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
87
The Guardian 1990,  R)
88
Friday the 13th 2009,  R)
89
His Name Was Jason: 30 Years of Friday the 13th 2008,  Unrated)
90
Friday the 13th 1980,  R)
91
Friday the 13th Part 2 1981,  R)
92
Friday the 13th Part 3 1982,  R)
93
Friday the 13th - The Final Chapter 1984,  R)
94
Friday the 13th, Part V - A New Beginning 1985,  R)
95
Friday the 13th, Part VI - Jason Lives 1986,  R)
96
Friday the 13th Part VIII - Jason Takes Manhattan 1989,  R)
97
Friday the 13th Part VII - The New Blood 1988,  R)
98
Shriek if You Know What I Did Last Friday the 13th 2000,  R)
99
Scary Movie 2000,  R)
100
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
101
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
102
Scary Movie 2 2001,  R)
103
Carrie 1976,  R)
104
The Rage: Carrie 2 1999,  R)
105
Creepshow 1982,  R)
106
Terror Train 1980,  R)
107
Prom Night 2008,  PG-13)
108
Prom Night 1980,  R)
109
Cujo 1983,  R)
110
Flowers in the Attic 1987,  PG-13)
111
Footloose 2011,  PG-13)
112
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
113
The Legend of Billie Jean 1985,  PG-13)
114
Supergirl 1984,  PG)
115
Mighty Morphin Power Rangers - The Movie 1995,  PG)
116
Turbo: A Power Rangers Movie 1997,  PG)
117
Adventures in Babysitting 1987,  PG-13)
118
The Adventures of Sebastian Cole 1998,  R)
119
Drive Me Crazy 1999,  PG-13)
120
Dolls 1987,  R)
121
Dolly Dearest 1992,  R)
122
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
123
Spice World 1997,  PG)
124
Austin Powers in Goldmember 2002,  PG-13)
125
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me 1999,  PG-13)
126
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
127
Meet the Parents 2000,  PG-13)
128
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
129
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
130
Short Circuit 1986,  PG)
131
Short Circuit 2 1988,  PG)
132
Head Over Heels 2001,  PG-13)
133
Silent Night, Deadly Night 1984,  R)
134
Silent Night, Deadly Night - Pt. 2 1987,  R)
135
Stella 1989,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments