My Favorite Movies
This is my all time classic movies, that i have seen and enjoyed several times...feel free to comment them ;)
| Ballerond's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Requiem for a Dream 2000, R) |
|
| 2 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 3 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 4 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 5 |
The Matrix 1999, R) |
|
| 6 |
Oldboy 2004, R) |
|
| 7 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 8 |
Seven (Se7en) 1995, R) |
|
| 9 |
Trainspotting 1996, R) |
|
| 10 |
Serenity 2005, PG-13) |
|
| 11 |
American History X 1998, R) |
|
| 12 |
Memento 2000, R) |
|
| 13 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 14 |
Cidade de Deus (City of God) 2002, R) |
|
| 15 |
Final Fantasy - The Spirits Within 2001, PG-13) |
|
| 16 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 17 |
The Ninth Gate 1999, R) |
|
| 18 |
Bowling for Columbine 2002, R) |
|
| 19 |
The Descent 2005, R) |
|
| 20 |
The Ring 2002, PG-13) |




















