Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Balcones's Rating My Rating
1
The African Queen 1952,  Unrated)
The African Queen
I like to compare Bogart's acting between this and Casablanca.
2
Chariots of Fire 1981,  PG)
Chariots of Fire
Inspirational. If I fall, pick myself up and keep going. Of course the fact that I'm part Scottish may influence my opinion. Eric Liddell the pride of Scotland.
3
Bread and Roses 2000,  R)
4
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
5
Office Space 1999,  R)
6
Mickybo and Me 2005,  R)
Mickybo and Me
Light-hearted comedy. Has some sad moments.
7
The Three Burials of Melquiades Estrada 2006,  R)
8
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Why is Africa so ignored?
9
The Last of the Mohicans 1992,  R)
10
Empire of the Sun 1987,  PG)
11
The Pianist 2002,  R)
12
The Monster (Il Mostro) 1996,  R)
13
Omagh 2004,  PG-13)
Omagh
True story and very depressing.
14
Training Day 2001,  R)
Training Day
The deleted scene where Jake leaves the house and before boarding the bus, is very disturbing.
15
The Big Lebowski 1998,  R)
16
Fallen Angels 1995,  Unrated)
17
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
18
The Departed 2006,  R)
The Departed
I prefer this to Infernal Affairs I,II and III.
19
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
The Life Aquatic with Steve Zissou
Slow getting started, I nearly turned it off. Worth seeing the whole way through.
20
Full Metal Jacket 1987,  R)
Full Metal Jacket
The duality of man.
21
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
No fighting in the war room!
22
Ong-Bak (Ong Bak: Muay Thai Warrior) 2005,  PG-13)
23
Indochine 1992,  PG-13)
Indochine
Ending leaves me feeling like all is pointless.
24
The Shawshank Redemption 1994,  R)
25
Secondhand Lions 2003,  PG)
26
2046 2004,  R)
27
I Am Sam 2001,  PG-13)
I Am Sam
Good movie, everybody deserves a chance to prove themselves.
28
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
29
Hamburger Hill 1987,  R)
30
Lucky Number Slevin 2006,  R)
31
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
32
Trainspotting 1996,  R)
33
Brother 2000,  R)
34
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
35
Heartbreak Ridge 1986,  R)
36
50 First Dates 2004,  PG-13)
37
Johnny Stecchino (Johnny Toothpick) 1991,  R)
38
Ronin 1998,  R)
39
Unforgiven 1992,  R)
40
Cape Fear 1991,  R)
41
Bad Day at Black Rock 1955,  Unrated)
42
Saving Private Ryan 1998,  R)
43
Léon (The Professional) 1994,  R)
44
Casablanca 1942,  PG)
45
Brassed Off 1996,  R)
Brassed Off
I thought it mattered, I thought music mattered.
46
Bon Voyage 2003,  PG-13)
47
The Fisher King 1991,  R)
The Fisher King
Don't judge a book by its cover. You never know why people are the way, that they are.
48
Les Miserables 1998,  PG-13)
49
Cyclo 1995,  Unrated)
50
Doctor Zhivago 1965,  PG-13)
51
Gattaca 1997,  PG-13)
52
Army of Darkness 1993,  R)
Army of Darkness
Shop smart, shop S-mart!
53
Blow 2001,  R)
54
The Untouchables 1987,  R)
55
Apocalypse Now 1979,  R)
56
Rushmore 1998,  R)
57
Casino 1995,  R)
58
The Great Escape 1963,  Unrated)
59
On the Waterfront 1954,  Unrated)
60
The Blues Brothers 1980,  R)
61
This Is Spinal Tap 1984,  R)
62
Awakenings 1990,  PG-13)
63
The Enemy Below 1957,  Unrated)
64
My Fellow Americans 1996,  PG-13)
65
Meet the Parents 2000,  PG-13)
66
Great Expectations 1998,  R)
67
A Family Thing 1996,  PG-13)
68
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
69
GoodFellas 1990,  R)
70
Nikita (La Femme Nikita) 1990,  R)
71
The Deer Hunter 1978,  R)
72
Mr. Baseball 1992,  PG-13)
73
Joe Dirt 2001,  PG-13)
74
Showtime 2002,  PG-13)
75
Fargo 1996,  R)
76
Fathers' Day 1997,  PG-13)
77
Tremors 1990,  R)
78
Bad Santa 2003,  R)
Bad Santa
See which hand fills up first
79
High Noon 1952,  Unrated)
80
Gung Ho 1986,  PG-13)
Gung Ho
Neighbor's kid
81
The Quick and the Dead 1995,  R)
82
Broken Trail 2006,  Unrated)
83
Cross of Iron 1976,  R)
84
Battleship Potemkin 1925,  Unrated)
85
Dead Man Walking 1995,  R)
86
American History X 1998,  R)
87
El Mariachi 2001,  R)
88
The Replacements 2000,  PG-13)
89
The Terminal 2004,  PG-13)
90
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
91
Hope and Glory 1987,  PG-13)
92
Field of Dreams 1989,  PG)
93
Rat Race 2001,  PG-13)
94
The Red Violin (Le violon rouge) 1998,  R)
95
The English Patient 1996,  R)
96
Mickey Blue Eyes 1999,  PG-13)
97
Don't Be a Menace to South Central While Drinking Your Juice in The Hood 1996,  R)
98
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
99
Butch Cassidy and the Sundance Kid 1969,  PG)
100
Super Troopers 2002,  R)
101
Ride with the Devil 1999,  R)
102
JSA: Joint Security Area (Gongdong gyeongbi guyeok JSA) 2002,  Unrated)
103
Private 2004,  R)
104
Travellers & Magicians 2003,  Unrated)
105
Nobody Knows (Dare mo shiranai) 2004,  PG-13)
106
All The King's Men 2006,  PG-13)
107
King Arthur 2004,  PG-13)
108
The Secret of Roan Inish 1994,  PG)
109
No Man's Land 2001,  R)
110
A King in New York 1957,  G)
111
Clay Pigeons 1998,  R)
112
Disappearances 2006,  PG-13)
113
Crna macka, beli macor (Black Cat, White Cat) 1998,  R)
114
The Guardian 2006,  PG-13)
115
Une Affaire de Femmes (Story of Women) 1988,  Unrated)
116
Goodbye, Children (Au Revoir Les Enfants) 1987,  PG)
117
Tickets 2005,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments