My Favorite Movies


  baker8976's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Loved that show would like to see it again.
2
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
i so much love that show, i love who sings the theme song for that movie miss Kelly Clarkson.
3
The Broken Hearts Club 2000,  R)
4
The Lake House 2006,  PG)
The Lake House
One of my favorites , made me cry it's just like the notebook but it has a twist .

Keanu Reeves & Sandra Bullock are awsome in this one , they make love so unremarkabally true at heart. Awsome show would see it over and over again and again. I hope they make another romantic show like this one here.
5
The Chronicles of Riddick 2004,  PG-13)
The Chronicles of Riddick
This is my Favorite Movie Action, plus Vin Diesel is so hot in this movie also.pluse his eyes are soo cool .
6
Can't Hardly Wait 1998,  PG-13)
Can't Hardly Wait
loved this movie ,would like to see it again.love the soundtrack & the movie . I love Ethan Embry he is such a great actor for his roles in /Can't hardly Wait to the Sweet Home Alabama.I hope to see him in alot more movies.
7
Contact 1997,  PG)
8
Boys on the Side 1995,  R)
Boys on the Side
loved the movie ,it's a movie about friendship ,love for on another ,and about life alltogether . It is a really romantic movie i rate it 5 stars.
9
Erin Brockovich 2000,  R)
10
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
11
Two Can Play That Game 2001,  R)
12
Alien Resurrection 1997,  R)
13
For the Boys 1991,  R)
14
That Old Feeling 1997,  PG-13)
15
Brokeback Mountain 2005,  R)
16
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
17
The Trip 2002,  R)
18
Eating Out 2: Sloppy Seconds 2006,  Unrated)
19
Eating Out 2004,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments