My Favorite Movies


  1. baileencollin
  2. tiffany

I love myster, drama, action adn some matial arts but my favorite I good horror flick.

  baileencollin's Rating My Rating
1
Mahogany 1975,  PG)
2
Lady Sings the Blues 1972,  R)
Lady Sings the Blues
This is my ultimate favorite movie. This movie is about the life of Billie Holliday. Another one of lifes great singing legend who was in the heroin battle
3
The Last Dragon 1985,  PG-13)
The Last Dragon
This is a movie I watch over and over again. Sho Nuffff
4
El Cantante 2007,  R)
El Cantante
This is my baby's BaiLee's favorite movie. This is the movie about the Salsa great Hector Lavoe. "Yo soy el cantante"
5
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
The best classic ever. If you are relaxing and want to watch a good all day movie this is the one
6
The Mambo Kings 1992,  R)
The Mambo Kings
My other favorite latin movie about the original mambo kings once they moved from Havana Cuba to New York and brought with them the afro cuban sounds of salsa. Staring the late great Celia Cruz, Antonio Banderas and Armand Asante
7
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
This is my favorite horror/romace movie. If you like horror and romance you must see.
8
Fright Night 1985,  R)
Fright Night
Hilarious and kind of scary. I remember watching this one with my brothers and sister. We were scared to death. Then my mom walked down the hallway with her rollers in her hair and we thought she was a vampire. We all screamed...
9
Fright Night Part 2 1988,  R)
Fright Night Part 2
the sequal was even better
10
The Bad Seed 1956,  Unrated)
The Bad Seed
This is a must see. This is a old movie but me and my mom's favorite.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments