My Favorite Movies


  badwickedzoot's Rating My Rating
1
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Incredible soundtrack, watch this film in German with English subtitles. Explores love, time, choices, cause/effect and how these elements (and all of us) are all linked.
2
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
Each movie is better than the last.
3
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
I was in love with Duckie back then and I still am. How I wish it all had ended like in high school.
4
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
The best Python film.
5
Paper Moon 1973,  PG)
Paper Moon
Amazing movie about a Depression-era con man & the orphaned girl he has to drive home.
6
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
National Lampoon's Vacation
I still laugh as if I were watching it for the first time. Clark Griswold is my hero!
7
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
The movie is amazing and so is the book by Michael Ende. I had a huge crush on Atreyu (not the band, the little indian boy), and Falkor is still the best pet ever.
8
The Kid 1921,  Unrated)
The Kid
One of the funniest and most sentimental of Chaplins films.
9
The Emperor's New Groove 2000,  G)
The Emperor's New Groove
My friend Yaya showed me this movie and it became an instant favorite. Quien esta en mi silla?
10
Meet Me In St. Louis 1944,  Unrated)
Meet Me In St. Louis
Judy Garland's best musical overall.
11
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
'We're men... we're men in tights, YES!!!!'
12
Horse Feathers 1932,  Unrated)
Horse Feathers
"I'm Against It" is Groucho's funniest song of all.
13
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
One of the best films of all time. Judy Garland is my Goddess!
14
Road to Morocco 1942,  Unrated)
Road to Morocco
Love Hope/Crosby! The title song will forever be stuck in my head.
15
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
THE Best Musical of All Time!
16
Dumbo 1941,  G)
Dumbo
My favorite Disney flick.
17
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
I can watch this 1000 times
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
Luna, Bella, Harry's possession, Thestral's, R/Hr. The best HP film. Period.
19
Ordinary People 1980,  R)
Ordinary People
Great tearjerker. I love movies about shrinks picking on peoples minds. Ordinary dysfunctional people.
20
Help! 1965,  G)
21
Mary Poppins 1964,  G)
22
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
23
Police Academy 5 - Assignment Miami Beach 1988,  PG)
24
Mad Hot Ballroom 2005,  PG)
25
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
A classic Star Wars parody. May the Schwartz be with you.
26
Austin Powers: International Man of Mystery 1997,  PG-13)
Austin Powers: International Man of Mystery
The best of the three films.
27
National Lampoon's Christmas Vacation 1989,  PG-13)
National Lampoon's Christmas Vacation
My favorite Christmas movie, MARGO!
28
Funny Farm 1988,  PG)
29
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
30
Surf's Up 2007,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments