Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  BackInTheDay's Rating My Rating
1
An American Tail 1986,  G)
2
Leprechaun 4 - In Space 1996,  R)
Leprechaun 4 - In Space
This one is good if you want to laugh at a "horror movie"
3
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
We're men! We're men in tights. Tight tights!
4
Honey 2003,  PG-13)
Honey
It's about dancing.
5
Shakespeare in Love 1998,  R)
6
Only the Strong 1993,  PG-13)
Only the Strong
One of my all-time favs.
7
Little Monsters 1989,  PG)
Little Monsters
Now I remember why I was scared at night in the dark.
8
The Goonies 1985,  PG)
The Goonies
If only...
9
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
"You have no power over me."
10
The Craft 1996,  R)
The Craft
We are the weirdos.
11
The Crow 1994,  R)
The Crow
Jesus walks into an inn (ouch) and hands the innkeeper 3 nails and asks "can you put me up for the night?"
12
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
13
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
I cry everytime I watch this.
14
Anastasia 1997,  G)
Anastasia
What if she DID survive?
15
The Big Hit 1998,  R)
The Big Hit
What a good laugh.
16
Rock Star 2001,  R)
Rock Star
STAND UP AND SHOOOOOUUUUUUT!
17
Blade 1998,  R)
Blade
Vampires.
18
Blade II 2002,  R)
19
Blade: Trinity 2004,  R)
Blade: Trinity
Jessica Biel is my new hero.
Ryan Reynolds handcuffed, shirtless and on his knees!
20
Blood In, Blood Out (Bound by Honor) 1993,  R)
Blood In, Blood Out (Bound by Honor)
An interesting movie.
21
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
Dirty Dancing - Havana Nights
Love movies about daning.
22
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
23
The Ewok Adventure (Caravan of Courage) 1984,  G)
The Ewok Adventure (Caravan of Courage)
Yub nub!
24
Ewoks: The Battle for Endor 1985,  Unrated)
25
Fame 1980,  R)
26
FernGully - The Last Rainforest 1992,  G)
27
George of the Jungle 1997,  PG)
28
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
29
He-Man and She-Ra: The Secret of the Sword 1985,  G)
30
Masters of the Universe 1987,  PG)
31
Simply Irresistible 1999,  PG-13)
32
Tank Girl 1995,  R)
33
Willow 1988,  PG)
34
The Wizard 1989,  PG)
35
You Got Served 2004,  PG-13)
36
Step Up 2006,  PG-13)
37
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments