My Favorite Movies


  babygal914's Rating My Rating
1
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
I love this movie!
2
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
I loved this movie...just like I love the others.
3
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I also love this movie as well. They did an amazing job. They are growing up before our eyes.
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
An awesome movie!! But it was missing a lot of stuff from the book. Can't blame them cuz the book has so many pages!
5
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
I went to see this movie last night with one of my friends from work. I loved this movie!!! I mean, they could've done more and some scenes were mixed up a bit but I still loved it cuz you can only put so much in a 2 to 2 1/2 hour long movie.
6
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
can't wait to get this dvd!!!







This movie was AMAZING!!! I can't wait for it to come out on dvd. I can't wait for New Moon to come out later next year.
7
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
One of the best movies ever!!!
8
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
I loved it! Leonardo and Kate did an awesome job in this movie.
9
Ladder 49 2004,  PG-13)
Ladder 49
I love this movie. I cried at the end cuz it was so sad.
10
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
11
High School Musical 2006,  G)
12
High School Musical 2 2007,  G)
High School Musical 2
I loved this movie but then again I love Disney movies..can't help it..lol.
13
Grease 1978,  PG)
Grease
This movie is a CLASSIC!! What else can I say about this movie??
14
Because I Said So 2007,  PG-13)
Because I Said So
This movie is perfect for Mothers and daughters to watch together. Its a great movie. Made me crack up.
15
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
So sweet and romantic.
16
The Breakfast Club 1985,  R)
17
Sixteen Candles 1984,  PG)
18
Anna and the King 1999,  PG-13)
Anna and the King
I loved this movie. I could feel the tension between Anna and the King throughout the movie. Also, Tom Felton was so cute in this movie as well. This movie was made before his days on the Harry Potter films.
19
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
This is a good movie. My step-sister says its a different version of the Bible. But in my opinion I think it does too.
20
Little Women 1994,  PG)
21
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
22
World Trade Center 2006,  PG-13)
World Trade Center
I thought this was a pretty good movie about the horrible tragedy that came upon our nation. The good thing that came out of this is unity. 9/11 truly united us as a country.
23
The Twilight Saga: New Moon 2009,  PG-13)
The Twilight Saga: New Moon
I sooo can't wait to see this movie!!







I soooo can't wait for this movie to come out in theaters in November!!!!
24
The Twilight Saga: Eclipse 2010,  PG-13)
The Twilight Saga: Eclipse
Even though New Moon isn't in theaters or on dvd yet. I just can't help it....i already can't wait to see this movie..lol.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments