My Favorite Movies
In no particular order.
| babydoll1334's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Alice (Neco z Alenky) 1988, Unrated) |
|
| 2 |
Valerie and Her Week of Wonders 1970, Unrated) |
|
| 3 |
Innocence 2004, R) |
|
| 4 |
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001, R) |
|
| 5 |
Daisies (Sedmikrasky) 1967, Unrated) |
|
| 6 |
Edward Scissorhands 1990, PG-13) |
|
| 7 |
Labyrinth 1986, PG) |
|
| 8 |
Pan's Labyrinth 2006, R) |
|
| 9 |
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997, R) |
|
| 10 |
Let the Right One In 2008, R) |
|
| 11 |
My Neighbor Totoro 1988, G) |
|
| 12 |
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007, R) |
|
| 13 |
The Dark Crystal 1982, PG) |
|
| 14 |
Little Nemo: Adventures in Slumberland 1992, G) |
|
| 15 |
The Princess and the Goblin 1994, G) |
|
| 16 |
The Last Unicorn 1982, G) |
|
| 17 |
Girl, Interrupted 1999, R) |
|
| 18 |
MirrorMask 2005, PG) |
|
| 19 |
The Secret Garden 1987, PG) |
|
| 20 |
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999, PG-13) |
|
| 21 |
Northfork 2003, PG-13) |
|
| 22 |
Merlin 1998, PG)
Definitely not the best movie ever, and maybe a bit cheesy. When it comes to movies based on Arthurian lore, this would have to be one of my favourites. It includes Queen Mab which is a first. Plus it has the talented Helena Bonham Carter and Miranda Richardson that alone makes it worth watching. |
|
| 23 |
Peter Pan 2003, PG) |
|
| 24 |
Lemony Snicket's A Series of Unfortunate Events 2004, PG) |
|
| 25 |
Casper 1995, PG) |
|
| 26 |
The Little Mermaid 1989, G) |
|
| 27 |
Aladdin 1992, G) |
|
| 28 |
Beauty and the Beast 1991, G) |
|
| 29 |
The Secret Garden 1993, PG) |
|
| 30 |
Ringu (Ring) 1998, Unrated) |
|
| 31 |
V for Vendetta 2006, R) |
|
| 32 |
The Princess Bride 1987, PG) |
|
| 33 |
The Worst Witch 1986, G) |
|
| 34 |
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001, PG) |
|
| 35 |
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007, PG-13) |
|
| 36 |
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004, PG) |
|
| 37 |
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985, Unrated) |
|
| 38 |
Stardust 2007, PG-13) |
|
| 39 |
Hocus Pocus 1993, PG) |
|
| 40 |
Sleepy Hollow 1999, R) |
|
| 41 |
Becoming Jane 2007, PG) |
|
| 42 |
Frida 2002, R) |
|
| 43 |
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922, Unrated) |
|
| 44 |
A Clockwork Orange 1971, R) |
|
| 45 |
Howl's Moving Castle 2005, PG) |
|
| 46 |
The Crow 1994, R) |
|
| 47 |
Dead Poets Society 1989, PG) |
|
| 48 |
Penelope 2006, PG) |
|
| 49 |
Control 2007, R) |
|
| 50 |
Tuck Everlasting 2002, PG) |
|
| 51 |
Nicholas Nickleby 2002, PG) |
|
| 52 |
Dark City 1998, R) |
|
| 53 |
The History Boys 2006, R) |
|
| 54 |
Metropolis 1927, PG-13) |
|
| 55 |
Paris Je T'aime 2006, R) |
|
| 56 |
The Last Mimzy 2007, PG) |
|
| 57 |
Delicatessen 1991, R) |
|
| 58 |
Tank Girl 1995, R) |
|
| 59 |
Donnie Darko 2001, R) |
|
| 60 |
Willow 1988, PG) |
|
| 61 |
Ladyhawke 1985, PG-13) |
|
| 62 |
Thumbelina 1994, G) |
|
| 63 |
The Nightmare Before Christmas 1993, PG) |
|
| 64 |
Ed Wood 1994, R) |
|
| 65 |
Robin Hood: Men in Tights 1993, PG-13) |
|
| 66 |
A Midsummer Night's Dream 1999, PG-13) |
|
| 67 |
A Midsummer Night's Dream 1935, Unrated) |
|
| 68 |
As You Like It 2007, PG) |
|
| 69 |
The Fairy Faith 2001, Unrated) |
|
| 70 |
Vampire Hunter D - Bloodlust 2000, R) |
|
| 71 |
Casanova 2005, R) |
|
| 72 |
Pride and Prejudice 2005, PG) |
|
| 73 |
Shakespeare in Love 1998, R) |
|
| 74 |
Triumph of Love 2001, PG-13) |
|
| 75 |
The Duchess 2008, PG-13) |
|
| 76 |
Elizabeth 1998, R) |
|
| 77 |
Elizabeth: The Golden Age 2007, PG-13) |
|
| 78 |
Phantom Of The Opera 1925, Unrated) |
|
| 79 |
Lady Jane 1986, PG-13) |
|
| 80 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 81 |
Anastasia 1997, G)
Another one of my favourite childhood movies. Obviously it's not historically accurate, it is a children's film. When it was made it was following the possibility of Anastasia escaping, which at that point had yet to be proven false. It's on par with many classic Disney films in my opinion. It's a really charming film, with great characters and music. |
|
| 82 |
Moon Child 2003, Unrated) |
|
| 83 |
Legend 1986, PG) |
|
| 84 |
Benny & Joon 1993, PG) |
|
| 85 |
A Knight's Tale 2001, PG-13) |
|
| 86 |
Indigo 2003, Unrated) |
|
| 87 |
Picnic at Hanging Rock 1975, PG) |
|
| 88 |
The Virgin Suicides 1999, R) |
|
| 89 |
Beetlejuice 1988, PG) |
|
| 90 |
Escaflowne - The Movie 2000, PG-13) |
|
| 91 |
Sailor Moon S the Movie: Hearts in Ice 1994, PG-13) |
|
| 92 |
Bishôjo Senshi Sailor Moon: Special Act 2004, Unrated) |
|
| 93 |
Sailor Moon Super S the Movie: Black Dream Hole 1995, Unrated) |
|
| 94 |
Sailor Moon R the Movie: Promise of the Rose 2000, PG-13) |
|
| 95 |
Orphen 1998, Unrated) |
|
| 96 |
Dreams With Sharp Teeth 2007, Unrated) |
|
| 97 |
The Science of Sleep 2006, R) |
|
| 98 |
Everything is Illuminated 2005, PG-13) |
|
| 99 |
The Darjeeling Limited 2007, R) |
|
| 100 |
The Lost Boys 1987, R) |
|
| 101 |
The Royal Tenenbaums 2002, R) |
|
| 102 |
Coraline 2009, PG) |
|
| 103 |
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009, PG-13) |
|
| 104 |
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008, PG-13) |
|
| 105 |
Orphans of the Storm 1922, Unrated) |
|
| 106 |
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001, PG-13) |
|
| 107 |
Dark Shadows 2012, PG-13) |
|
| 108 |
Alice in Wonderland 2010, PG) |
|
| 109 |
Hamlet 1990, PG) |
|
| 110 |
Bara no Konrei ~Mayonaka ni Kawashita Yakusoku~ 2002, Unrated) |
|
| 111 |
Tuvalu 2002, Unrated) |
|
| 112 |
Practical Magic 1998, PG-13) |
|
| 113 |
Tideland 2005, R) |
|
| 114 |
Watchmen 2009, R) |
|
| 115 |
The Dark 2005, R) |
|
| 116 |
The Addams Family 1991, PG-13) |
|
| 117 |
Repo! The Genetic Opera 2008, R) |
|
| 118 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 119 |
Phoebe in Wonderland 2007, PG-13) |
|
| 120 |
The Snake Pit 1948, Unrated) |
|
| 121 |
Hans Christian Andersen's The Little Mermaid (Andasen dôwa ningyo-hime) 1975, G) |
|
| 122 |
Blood Tea and Red String 2006, Unrated) |
|
| 123 |
Street of Crocodiles 1986, Unrated) |
|
| 124 |
Heathers 1988, R) |
|
| 125 |
Alice in Wonderland (Alice au pays des merveilles) 1998, Unrated) |
|
| 126 |
Alice in Wonderland 1933, Unrated) |
|
| 127 |
Léon (The Professional) 1994, R) |





























































































































