My Favorite Movies


  BABYBRYNN2000's Rating My Rating
1
Halloween 1978,  R)
Halloween
EXCELLENT movie! Nothing beats this original, no matter how many sequels or remakes come out!
2
House On Haunted Hill 1959,  PG)
House On Haunted Hill
Money isn't important....I would stay in the House on Haunted Hill just to spend the night with Vincent Price!
3
House of Usher (The Fall of the House of Usher) 1960,  Unrated)
4
Pit and the Pendulum (The Pit and the Pendulum) 1961,  Unrated)
5
House of the Long Shadows 1982,  PG)
6
The House That Dripped Blood 1971,  PG)
7
The Abominable Snowman 1957,  Unrated)
8
The Haunted Palace 1963,  Unrated)
9
Son of Dracula 1943,  Unrated)
10
The Body Snatcher 1945,  Unrated)
11
Horror of Dracula 1958,  Unrated)
12
The Hound of the Baskervilles 1959,  R)
13
The Curse of Frankenstein 1957,  Unrated)
14
Taste of Fear (Scream of Fear) 1961,  Unrated)
15
House of Wax 1953,  Unrated)
16
The Last Man on Earth 1964,  Unrated)
17
Diary of a Madman 1963,  R)
18
The Mad Magician 1954,  Unrated)
19
Dragonwyck 1946,  Unrated)
20
Creature from the Black Lagoon 1954,  Unrated)
Creature from the Black Lagoon
GREAT CREATURE FEATURE!
21
Rebel Without a Cause 1955,  PG-13)
22
Burnt Offerings 1976,  R)
Burnt Offerings
Burnt Offerings is a chilling, gothic, horror movie. This is a movie that memorizes you with the fear of the unknown. A classic visual frightener!
23
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
OMG! Just when you think you have cried enough, you cry some more! Loved it!
24
The Bridges of Madison County 1995,  PG-13)
The Bridges of Madison County
Does anyone have a Kleenex??? Loved this movie!
25
Whatever Happened to Aunt Alice? 1969,  PG)
Whatever Happened to Aunt Alice?
Reason I planted pine trees in my yard! LOL!

Very hard movie to find on DVD!
26
Scarface 1983,  R)
27
Red Eye 2005,  PG-13)
28
Soldier's Girl 2003,  R)
Soldier's Girl
My husband was stationed at the same Army base the same time Barry Winchell was killed. Loved this movie!
29
Psycho 1960,  R)
30
Jaws 1975,  PG)
31
The Bat 1959,  PG)
32
Theater of Blood (Theatre of Blood) (Much Ado About Murder) 1973,  R)
33
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine 1965,  G)
Dr. Goldfoot and the Bikini Machine
Great movie! It was refeshing to see Vincent in a comedy role! Just goes to show, the Master of the Macbre could do ANYTHING!!!!!!!!
34
The Tingler 1959,  Unrated)
35
Shock 1946,  Unrated)
36
Asylum (House of Crazies) 1972,  PG)
Asylum (House of Crazies)
I love the Amicus movies! This one is very, very good! Creepy and stylish!
37
And Now the Screaming Starts 1973,  R)
38
Tales from the Crypt 1972,  PG)
Tales from the Crypt
I absolutely love the horror tales in this one! Peter Cushing's one as the lonely, but gentle hermit, is especially great! He gets his just revenge on the assholes who wronged him in the end! And who can forget the Santa Claus one with Joan Collins?! Very creepy!
I have found this on DVD on a website for classic and hard-to-find movies if anyone is interested.
39
Horror Hotel 1960,  PG-13)
40
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror) 1963,  Unrated)
Black Sabbath (I Tre volti della paura) (The Three Faces of Fear) (The Three Faces of Terror)
I really enjoyed this one. I really liked the "Drop of Water" tale...that old lady coming back to life is incredibly freaky! "The Wurdulake" is true gothic horror at it's best!
41
Thirteen 2002,  R)
Thirteen
OMG! This movie rocks! I love it! I feel like I am a little old for a teen movie like this, but this flick is BOMB!
42
Digging To China 1998,  PG)
43
Ginger Snaps 2000,  R)
44
Mean Creek 2003,  R)
45
A Rumor of Angels 2000,  PG-13)
46
The Haunting 1963,  G)
47
The Legend of Hell House 1973,  PG)
48
The Children, (The Children of Ravensback) 1980,  R)
The Children, (The Children of Ravensback)
I remember seeing this movie when I was a kid, and the black fingernails on the children would forever be stitched in my mind. I couldn't remember much else of the movie until I bought it off eBay. After watching it again, I loved it! The music score sounds like you are watching the original "Friday the 13th", but of course, it was composed by Harry Manfredini, who did "13th".
This is a good, little, low-budget horror flick...perfect to watch on a rainy Sunday afternoon.
49
La Maschera del demonio (Black Sunday) (House of Fright) (Mask of the Demon) 1960,  R)
50
Carnival of Souls 1962,  R)
Carnival of Souls
Good film. And the ending....who would've known? Well, I didn't! =)
51
Longhair of Death 2005,  Unrated)
52
What Ever Happened to Baby Jane? 1960,  Unrated)
53
Whoever Slew Auntie Roo? 1971,  PG)
54
Piranha 1978,  R)
55
The Vault of Horror (Tales from the Crypt, Part II) 1973,  R)
The Vault of Horror (Tales from the Crypt, Part II)
"Can't you do anything neatly? Can't you? Can't you? Can't you do anything neatly?"
56
The Craft 1996,  R)
The Craft
Wicked film! =)
57
The Straight Story 1999,  G)
The Straight Story
Get me some Kleenex again! There wasn't a dry eye in the room after I watched this movie. A very touching and heart-warming story.
58
The Watcher in the Woods 1981,  PG)
The Watcher in the Woods
Creepy family "horror" flick.
59
The Changeling 1980,  R)
The Changeling
"Are you the child killed by the coal cart?"



........NO!!!!!!!!!!!!


This film still gives me the heebie jeebies.
60
Audrey Rose 1977,  PG)
Audrey Rose
I liked this movie. Kinda spooky. Although I did feel like slapping the little girl a few times when she wouldn't shut up with all that damn screaming!!!!!
61
Dead Silence 2006,  R)
Dead Silence
OMG! This movie is as brilliant as the "Saw" trilogy!

Scared the Hell outta me!
62
Saw (short film) 2003,  Unrated)
63
Saw II 2005,  R)
64
Saw III 2006,  R)
65
A Walk to Remember 2002,  PG)
66
Bounce 2000,  PG-13)
67
Sweet November 2001,  PG-13)
68
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
69
The Monster Squad 1987,  PG-13)
70
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
71
Now and Then 1995,  PG-13)
72
American Beauty 1999,  R)
73
Sleepy Hollow 1999,  R)
74
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
I first saw this movie over a 3 day period in my High School music class. While everyone else slept thru it, I was mesmerized by it!
I absolutely love this movie. This movie is a comedy, drama, and murder mystery.
And the beauty of Mozart's music is great, too.
75
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
76
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
77
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
78
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
79
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
80
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
81
Tourist Trap 1979,  PG)
82
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
BRILLIANT! I was at the edge of my seat the entire time screaming, "Are they gonna find her or not?!?!?!?!!!!!"
83
Jack the Bear 1993,  PG-13)
84
One Dark Night 1982,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments