My Favorite Movies


  babubhaut's Rating My Rating
1
Magnolia 1999,  R)
2
Lost Highway 1997,  R)
3
The Fountain 2006,  PG-13)
4
Pulp Fiction 1994,  R)
5
Eyes Wide Shut 1999,  R)
6
21 Grams 2003,  R)
7
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
8
Paris, Texas 1983,  R)
9
I Heart Huckabees 2004,  R)
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
11
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
12
Dogma 1999,  R)
13
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
14
Dogville 2003,  R)
15
American Psycho 2000,  R)
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
The Deer Hunter 1978,  R)
18
Mulholland Drive 2001,  R)
19
The Shining 1980,  R)
20
Seven (Se7en) 1995,  R)
21
Swingers 1996,  R)
22
Dead Ringers 1988,  R)
23
Requiem for a Dream 2000,  R)
24
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
25
Wonder Boys 2000,  R)
26
Bloody Sunday 2002,  R)
27
It's a Wonderful Life 1946,  G)
28
The Constant Gardener 2005,  R)
29
Ordinary People 1980,  R)
30
Closer 2004,  R)
31
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
32
The Fall 2006,  R)
33
The Sea Inside (Mar Adentro) (The Sea Within) 2004,  PG-13)
34
Brick 2006,  R)
35
Atonement 2007,  R)
36
This Is Spinal Tap 1984,  R)
37
American History X 1998,  R)
38
Fight Club 1999,  R)
39
The Proposition 2005,  R)
40
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
41
Stay 2005,  R)
42
What Dreams May Come 1998,  PG-13)
43
The Village 2004,  PG-13)
44
CQ 2001,  R)
45
Dancer in the Dark 2000,  R)
46
Reservoir Dogs 1992,  R)
47
Léon (The Professional) 1994,  R)
48
Memento 2000,  R)
49
Short Cuts 1993,  R)
50
American Beauty 1999,  R)
51
Amores Perros 2000,  R)
52
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
53
Glengarry Glen Ross 1992,  R)
54
Miller's Crossing 1990,  R)
55
Children of Men 2006,  R)
56
The Wrestler 2008,  R)
57
Chasing Amy 1997,  R)
58
The Shawshank Redemption 1994,  R)
59
The Silence of the Lambs 1991,  R)
60
The Sting 1973,  PG)
61
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
62
GoodFellas 1990,  R)
63
The Godfather 1972,  R)
64
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
65
Gone Baby Gone 2007,  R)
66
Junebug 2005,  R)
67
Garden State 2004,  R)
68
Sin City 2005,  R)
69
Sunshine 2007,  R)
70
Once 2007,  R)
71
Rachel Getting Married 2008,  R)
72
Cashback 2006,  R)
73
Spoorloos (The Vanishing) 1988,  R)
74
Dark City 1998,  R)
75
Wings of Desire 1987,  PG-13)
76
Blade Runner 1982,  R)
77
Full Metal Jacket 1987,  R)
78
300 2007,  R)
79
Schindler's List 1993,  R)
80
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
81
Munich 2005,  R)
82
Bobby 2006,  R)
83
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
84
Babel 2006,  R)
85
Once Upon a Time in the West (C'era una volta il West) 1968,  PG-13)
86
Slumdog Millionaire 2008,  R)
87
Seven Pounds 2008,  PG-13)
88
Revolutionary Road 2008,  R)
89
Sunshine Cleaning 2008,  R)
90
Moon 2009,  R)
91
The White Ribbon (Das weisse Band) 2009,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments