My Favorite Movies
Give list a short description
| BabaORiley's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
2001: A Space Odyssey 1968, G) |
|
| 2 |
The Thin Red Line 1998, R) |
|
| 3 |
Joe Versus the Volcano 1990, PG) |
|
| 4 |
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005, PG-13) |
|
| 5 |
The Last Temptation of Christ 1988, R) |
|
| 6 |
Mulholland Drive 2001, R) |
|
| 7 |
Twin Peaks - Fire Walk with Me 1992, R) |
|
| 8 |
Un Chien Andalou (An Andalusian Dog) 1928, Unrated) |
|
| 9 |
The Departed 2006, R)
The best film I've seen in a long time!! Gives the same feeling Goodfellas did when you first saw it, ...but that was 15 years ago..so only better now because it takes that much more to impress us nowadays doesn't it?? Atta' boy Marty!....(once again! ie. see also Last Temptation Of Christ.....Thank you) |
|
| 10 |
Cast Away 2000, PG-13) |
|
| 11 |
The Seventh Seal , Unrated) |
|
| 12 |
The Shawshank Redemption 1994, R) |
|
| 13 |
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002, PG) |
|
| 14 |
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964, PG) |
|
| 15 |
The New World 2005, PG-13) |
|
| 16 |
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999, PG) |
|
| 17 |
Full Metal Jacket 1987, R) |
|
| 18 |
Saving Private Ryan 1998, R) |
|
| 19 |
Léon (The Professional) 1994, R) |
|
| 20 |
Apocalypse Now 1979, R) |
|
| 21 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 22 |
Schindler's List 1993, R) |
|
| 23 |
A Beautiful Mind 2001, PG-13) |
|
| 24 |
Forrest Gump 1994, PG-13) |
|
| 25 |
Contact 1997, PG) |
|
| 26 |
Kill Bill, Volume 2 2004, R) |
|
| 27 |
21 Grams 2003, R) |
|
| 28 |
THX 1138 1971, PG) |
|
| 29 |
Wild At Heart 1990, R) |
|
| 30 |
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980, PG) |
|
| 31 |
Reservoir Dogs 1992, R) |
|
| 32 |
The Doors 1991, R) |
|
| 33 |
Brazil 1985, R) |
|
| 34 |
The Razor's Edge 1984, PG-13) |
|
| 35 |
Nixon 1995, R) |
|
| 36 |
Shadows and Fog 1991, PG-13) |
|
| 37 |
Blade Runner 1982, R) |
|
| 38 |
Casino 1995, R) |
|
| 39 |
Zelig 1983, PG) |
|
| 40 |
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983, PG) |
|
| 41 |
Ladri di Biciclette (The Bicycle Thief) (Bicycle Thieves) 1948, Unrated) |
|
| 42 |
Catch-22 1970, R) |
|
| 43 |
Pulp Fiction 1994, R) |
|
| 44 |
Born on the Fourth of July 1989, R) |
|
| 45 |
The Hudsucker Proxy 1994, PG) |
|
| 46 |
Empire of the Sun 1987, PG) |
|
| 47 |
Eyes Wide Shut 1999, R) |
|
| 48 |
After Hours 1985, R) |
|
| 49 |
The United States of Leland 2002, R)
I really dig the message of sadness for the handicapped kid by Leland, and how people don't seem to appreciate how frustrating life must be for them to live like that....ie. Ryan really liking the girl that works with him, but all she does is smile at him.......This alone did it for me on this movie,....Well, that and it's chockfull of The Pixies songs!!! |
|
| 50 |
Cape Fear 1991, R) |
|
| 51 |
Sullivan's Travels 1941, Unrated) |
|
| 52 |
Spirit - Stallion of the Cimarron 2002, G) |
|
| 53 |
Serendipity 2001, PG-13) |
|
| 54 |
Bullets Over Broadway 1994, R) |
|
| 55 |
The Graduate 1967, PG) |
|
| 56 |
September 11 2004, Unrated) |
|
| 57 |
Pump up the Volume 1990, R) |
|
| 58 |
Manhattan 1979, R) |
|
| 59 |
The Last Emperor 1987, PG-13) |
|
| 60 |
Little Buddha 1994, PG) |
|
| 61 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 62 |
The Corporation 2003, Unrated) |
|
| 63 |
Pixies 2004, Unrated) |
|
| 64 |
Body Double 1984, R) |
































































