My Favorite Movies


  1. AZZ77
  2. Aaron

Give list a short description

  AZZ77's Rating My Rating
1
Ghost 1990,  PG-13)
2
Cruel Intentions 1999,  R)
3
Cruel Intentions 2 2000,  R)
4
Cruel Intentions 3 2004,  R)
5
Scary Movie 2000,  R)
6
Scary Movie 2 2001,  R)
7
Scary Movie 3 2003,  PG-13)
8
Scary Movie 4 2006,  PG-13)
9
Date Movie 2006,  PG-13)
10
Scream 1996,  R)
11
Scream 2 1997,  R)
12
Scream 3 2000,  R)
13
Valentine 2001,  R)
14
Jackass - The Movie 2002,  R)
15
Jackass: Number Two 2006,  R)
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
17
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
18
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
19
Pretty Woman 1990,  R)
20
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
21
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
22
Freddy vs. Jason 2003,  R)
23
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
24
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
25
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
26
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
27
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
28
Freddy's Dead - The Final Nightmare 1991,  R)
29
Wes Craven's New Nightmare 1994,  R)
30
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
31
Halloween 1978,  R)
32
Halloween II 1981,  R)
33
Halloween III - Season of the Witch 1982,  R)
34
Halloween 4: The Return of Michael Myers 1988,  R)
35
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers 1989,  R)
36
Halloween - The Curse of Michael Myers (Halloween 6) 1995,  R)
37
Halloween - Resurrection 2002,  R)
38
Halloween H2O 1998,  R)
39
Halloween 2007,  R)
40
Halloween Night 2006,  Unrated)
41
My Super Ex-Girlfriend 2006,  PG-13)
42
Just My Luck 2006,  PG-13)
43
My Brother's Wedding 1983,  Unrated)
44
My Mom's a Werewolf 1989,  PG)
45
Just My Luck 1957,  Unrated)
46
Deep Water 2006,  PG)
47
Right at Your Door 2005,  R)
48
Heyy Babyy 2007,  Unrated)
49
Eye of the Dolphin 2007,  PG-13)
50
Illegal Tender 2007,  R)
51
September Dawn 2007,  R)
52
The 11th Hour 2007,  PG)
53
The Nanny Diaries 2007,  PG-13)
54
Broken English 2007,  PG-13)
55
Redline 2007,  PG-13)
56
The Ultimate Gift 2007,  PG)
57
The Ex 2006,  PG-13)
58
Perfect Stranger 2007,  R)
59
Face/Off 1997,  R)
60
A Mom for Christmas 1990,  G)
61
Freddy Got Fingered 2001,  R)
62
Madeline 1998,  PG)
63
Beautiful Thing 1996,  R)
64
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
65
La demoiselle d'honneur (The Bridesmaid) 2004,  Unrated)
66
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
67
Coffy 1973,  R)
68
Foxy Brown 1974,  R)
69
Mary Engelbreit's The Night Before Christmas 2004,  Unrated)
70
Don't Open 'Til Christmas 1984,  R)
71
Mr. Vampire ,  PG-13)
72
Christmas Evil (You Better Watch Out) 1980,  R)
73
Lipstick 1976,  R)
74
Dance 'Til Dawn 1988,  Unrated)
75
The Oh in Ohio 2006,  R)
76
Notting Hill 1999,  PG-13)
77
Emma 1996,  Unrated)
78
Enduring Love 2004,  R)
79
I Think I Love My Wife 2007,  R)
80
The Departed 2006,  R)
81
Father of the Bride 1991,  PG)
82
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
83
Rodgers & Hammerstein's Cinderella 1997,  G)
84
Black Christmas 2006,  R)
85
Thirteen 2002,  R)
86
Payback 1999,  R)
87
Hanging Up 2000,  PG-13)
88
The Wedding Date 2005,  PG-13)
89
The Holiday 2006,  PG-13)
90
Unfaithful 2002,  R)
91
Zombie Honeymoon 2004,  Unrated)
92
Goodbye Lover 1999,  R)
93
Monster's Ball 2001,  R)
94
The Man Who Broke 1,000 Chains (Unchained) 1987,  Unrated)
95
Street Fighter 1994,  PG-13)
96
Cut 2000,  R)
97
Supercross 2005,  PG-13)
98
Daddy Day Care 2003,  PG)
99
Birth 2004,  R)
100
Cousins 1989,  PG-13)
101
Dad 1989,  PG)
102
Living with the Dead (Talking to Heaven) ,  PG-13)
103
Close to You 2006,  Unrated)
104
Passed Away 1992,  PG-13)
105
This Matter of Marriage 1998,  Unrated)
106
The Magdalene Sisters 2002,  R)
107
Jack and Sarah 1995,  R)
108
I Want Candy 2007,  R)
109
Dreamgirls 2006,  PG-13)
110
The Devil is a Woman 1935,  Unrated)
111
About Last Night... 1986,  R)
112
The Salon 2007,  PG-13)
113
Mermaids 1990,  PG-13)
114
Boys 1996,  PG-13)
115
Daredevil 2003,  PG-13)
116
Basic Instinct 2 2006,  R)
117
Soul Man 1986,  PG-13)
118
Once Bitten 1985,  PG-13)
119
Dracula 2000 2000,  R)
120
Two Girls and a Guy 1998,  R)
121
The Santa Clause 3: The Escape Clause 2006,  G)
122
Fated 2005,  Unrated)
123
Adam & Steve 2005,  R)
124
The Kiss of the Vampire (Kiss of Evil) 1963,  R)
125
The Curse of the Werewolf 1961,  Unrated)
126
Twenty-One 1991,  R)
127
Cannon Movie Tales: Snow White 1988,  PG)
128
Cannon Movie Tales: Hansel and Gretel 1987,  G)
129
Drake and Josh Go Hollywood 2006,  Unrated)
130
Saw IV 2007,  R)
131
In Her Shoes 2005,  PG-13)
132
Rumor Has It 2005,  PG-13)
133
Being There 1979,  PG)
134
Sweet Charity 1969,  G)
135
Knocked Up 2007,  R)
136
Hot Boyz 1999,  R)
137
The Boy Next Door 1999,  Unrated)
138
Poster Boy 2004,  R)
139
The Hot Chick 2002,  PG-13)
140
Shaun of the Dead 2004,  R)
141
The Last House on the Left 1972,  R)
142
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
143
Pippi Longstocking 1997,  G)
144
Jeffrey 1995,  R)
145
Shrek the Third 2007,  PG)
146
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
147
Hairspray 2007,  PG)
148
Waitress 2007,  PG-13)
149
Skinwalkers 2007,  PG-13)
150
Once 2007,  R)
151
American Pie Presents: Beta House 2007,  R)
152
Alpha Dog 2006,  R)
153
Primeval 2007,  R)
154
Nobody's Perfect 1990,  PG-13)
155
Walking Across Egypt 2008,  PG-13)
156
Blood and Chocolate 2007,  PG-13)
157
Epic Movie 2007,  PG-13)
158
Employee of the Month 2006,  PG-13)
159
Eleven Men Out (Strakarnir okkar) 2005,  R)
160
Brokeback Mountain 2005,  R)
161
Stop Loss 2008,  R)
162
Step Up 2006,  PG-13)
163
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
164
Because I Said So 2007,  PG-13)
165
The Marine 2006,  PG-13)
166
Forgetting Sarah Marshall 2008,  R)
167
Made of Honor 2008,  PG-13)
168
All the Rage 1997,  Unrated)
169
Touch of Pink 2003,  R)
170
Sex and the City 2008,  R)
171
Child's Play 1988,  R)
172
Child's Play 2 1990,  R)
173
Child's Play 3 1991,  R)
174
Bride of Chucky 1998,  R)
175
Seed Of Chucky 2004,  R)
176
Child's Play ,  G)
177
Three Can Play That Game 2007,  R)
178
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
179
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
180
The Ghost of Frankenstein ,  Unrated)
181
Dirty Sanchez: The Movie 2007,  R)
182
Eating Out 2004,  Unrated)
183
Eating Out 2: Sloppy Seconds 2006,  Unrated)
184
Boy Culture 2006,  Unrated)
185
Cowboys & Angels 2004,  PG)
186
Longtime Companion 1990,  R)
187
Norbit 2007,  PG-13)
188
The Accidental Husband 2008,  PG-13)
189
Whatever It Takes 2000,  PG-13)
190
X-Men: The Last Stand 2006,  PG-13)
191
X-Men 2000,  PG-13)
192
Freaky Friday 2003,  PG)
193
American Pie 5: The Naked Mile 2006,  R)
194
The Green Mile 1999,  R)
195
8 Mile 2002,  R)
196
The Ring 2002,  PG-13)
197
The Last House on the Left 2009,  R)
198
Cursed 2004,  PG-13)
199
Drag Me to Hell 2009,  PG-13)
200
Humpday 2009,  R)
201
The Unborn 2009,  PG-13)
202
The Hangover 2009,  R)
203
The Proposal 2009,  PG-13)
204
Disney's A Christmas Carol 2009,  PG)
205
The Stepfather 2009,  PG-13)
206
Amityville: Dollhouse 1997,  R)
207
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
208
The Fox & the Child 2007,  G)
209
Pride and Prejudice 2003,  PG)
210
Enchanted 2007,  PG)
211
Pocahontas 1996,  G)
212
Pocahontas II - Journey to a New World 1998,  Unrated)
213
Ella Enchanted 2004,  PG)
214
Not Another Teen Movie 2001,  R)
215
Not Another Not Another Movie 2009,  PG-13)
216
The Neverending Story 1984,  PG)
217
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
218
The NeverEnding Story III - Escape From Fantasia 1994,  G)
219
High School Musical 2006,  G)
220
Tales from the NeverEnding Story - The Gift 2001,  Unrated)
221
Mrs. Doubtfire 1993,  PG-13)
222
StreetDance 3D 2010,  Unrated)
223
Step Up 3-D 2010,  PG-13)
224
Shrek Forever After (Shrek 4) 2010,  PG)
225
Glee: The Complete First Season 2010,  Unrated)
226
The Princess and the Frog 2009,  G)
227
American Pie 1999,  R)
228
American Pie Presents: Book of Love 2009,  R)
229
Teen Wolf 1985,  PG)
230
Teen Wolf Too 1987,  PG)
231
Who's That Girl? 1987,  PG)
232
Snow White: The Fairest of Them All 2001,  Unrated)
233
Snow White and the Seven Dwarfs 1937,  G)
234
Snow White: A Tale of Terror (Snow White in the Black Forest) 1997,  R)
235
Dear John 2010,  PG-13)
236
Termination Point 2007,  PG-13)
237
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
238
Hollow Man 2000,  R)
239
Charlie St. Cloud 2010,  PG-13)
240
Red Riding Hood 2011,  PG-13)
241
Bad Teacher 2011,  R)
Bad Teacher
this is a great film u should go see
242
The Change-Up 2011,  R)
The Change-Up
u should see this

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments