My Favorite Movies


  azifunky's Rating My Rating
1
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
2
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
3
Stardust 2007,  PG-13)
Stardust
it speaks of fantasy, yet seems so real. with all the human drama mixed in.
4
The Patriot 2000,  R)
The Patriot
supplies all the elements i like in a war flick: nice tactics, blood, and a lot of human drama :D
5
Down with Love 2003,  PG-13)
6
Big Fish 2004,  PG-13)
Big Fish
This is a very inspiring story, narrated in such a dreamy manner. love.
7
The Collector (The Butterfly Collector) 1965,  Unrated)
8
Singin' in the Rain 1952,  G)
9
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko) 2006,  Unrated)
Kiraware Matsuko no isshô (Memories of Matsuko)
watch an ordinary woman's life can be more dramatic than usually given credit for. Life and its circumstances magnificently flashing before our stoic eyes.
10
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
11
Inglourious Basterds 2009,  R)
Inglourious Basterds
Very heart-racing! Conversational movies haven't been this exciting!
12
The Lovely Bones 2009,  PG-13)
13
Fight Club 1999,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments