Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. ayers1967
  2. Alejandra

Some things I've enjoyed(incomplete)

  ayers1967's Rating My Rating
1
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
I loved it! I laughed, I cried, I love a good sob fest!
2
Finding Nemo 2003,  G)
3
E.T. The Extra-Terrestrial 1982,  PG)
4
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
5
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
6
Braveheart 1995,  R)
7
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
8
Gladiator 2000,  R)
9
Shrek 2 2004,  PG)
10
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
One of my all time favorites. It's Jimmy Stewart in one of his most famous roles, George Bailey, who does not realize how many lives he's touched until it's too late...or is it?
11
Rear Window 1954,  PG)
12
Vertigo 1958,  PG)
13
Mr. Smith Goes to Washington 1939,  Unrated)
14
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
The Philadelphia Story
The witty and rapid fire dialogue will keep you on your toes!
15
Harvey 1950,  Unrated)
16
Rope 1948,  PG)
17
The Man Who Knew Too Much 1956,  PG)
18
The Man Who Shot Liberty Valance 1962,  Unrated)
19
That's Entertainment 1974,  G)
20
The Shop Around the Corner 1940,  Unrated)
21
Shenandoah 1965,  Unrated)
22
The Flight of the Phoenix 1965,  Unrated)
23
How the West Was Won 1962,  G)
24
The Glenn Miller Story 1954,  G)
25
The Greatest Show on Earth 1952,  R)
26
Bell, Book and Candle 1958,  Unrated)
27
After the Thin Man 1936,  Unrated)
28
Destry Rides Again 1939,  Unrated)
29
The Spirit of St. Louis 1957,  PG)
30
The Stratton Story 1949,  Unrated)
31
North by Northwest 1959,  Unrated)
32
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
33
Charade 1963,  G)
34
Bringing Up Baby 1938,  Unrated)
35
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
36
Notorious 1946,  Unrated)
37
His Girl Friday 1940,  Unrated)
38
Suspicion 1941,  Unrated)
39
Father Goose 1964,  Unrated)
40
Operation Petticoat 1959,  Unrated)
41
The Bishop's Wife 1947,  Unrated)
42
The Awful Truth 1937,  Unrated)
43
Mr. Blandings Builds His Dream House 1948,  Unrated)
44
That Touch of Mink 1962,  Unrated)
45
The Bachelor and the Bobby-Soxer 1947,  Unrated)
46
I Was a Male War Bride 1949,  Unrated)
47
My Favorite Wife 1940,  Unrated)
48
Houseboat 1958,  Unrated)
49
Holiday 1938,  Unrated)
50
Gunga Din 1939,  Unrated)
51
Only Angels Have Wings 1939,  Unrated)
52
Indiscreet 1958,  PG)
53
Penny Serenade 1941,  G)
54
Topper 1937,  G)
55
She Done Him Wrong 1933,  Unrated)
56
The Children's Hour 1961,  Unrated)
57
Guess Who's Coming to Dinner 1967,  Unrated)
58
On Golden Pond 1981,  PG)
59
The African Queen 1952,  Unrated)
60
The Lion in Winter 1968,  PG)
61
Little Women 1933,  Unrated)
62
Adam's Rib 1949,  Unrated)
63
Rooster Cogburn 1975,  PG)
64
Suddenly, Last Summer 1960,  Unrated)
65
Woman of the Year 1942,  Unrated)
66
Stage Door 1937,  Unrated)
67
That's Entertainment 2 1976,  G)
68
The Rainmaker 1956,  Unrated)
69
Mary of Scotland 1936,  Unrated)
70
Sylvia Scarlett 1935,  Unrated)
71
The Glass Menagerie 1973,  Unrated)
72
Stage Door Canteen 1943,  Unrated)
73
The Full Monty 1997,  R)
74
The Godfather 1972,  R)
75
The Godfather, Part II 1974,  R)
76
The Godfather, Part III 1990,  R)
77
3 Godfathers 1948,  Unrated)
78
The Breakfast Club 1985,  R)
79
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
80
Sixteen Candles 1984,  PG)
81
Singin' in the Rain 1952,  G)
82
White Christmas 1954,  Unrated)
83
Angels in the Outfield 1951,  Unrated)
84
The Adventures of Ichabod and Mr. Toad 1949,  G)
85
High Society 2002,  G)
86
Holiday Inn 1942,  Unrated)
87
The Bells of St. Mary's 1945,  Unrated)
88
Stagecoach 1966,  Unrated)
89
Road to Morocco 1942,  Unrated)
90
Let's Make Love 1960,  Unrated)
91
The Road to Hong Kong 1962,  Unrated)
92
Going My Way 1944,  Unrated)
93
Robin and the Seven Hoods 1964,  Unrated)
94
Road to Bali 1953,  G)
95
Road to Utopia 1946,  Unrated)
96
A Connecticut Yankee in King Arthur's Court 1949,  Unrated)
97
Road to Singapore 1940,  Unrated)
98
Road to Rio 1947,  Unrated)
99
The Country Girl 1954,  Unrated)
100
Road to Zanzibar 1941,  Unrated)
101
D-Day Remembered 2004,  Unrated)
102
Here Come the Waves 1944,  Unrated)
103
The Princess and the Pirate 1944,  Unrated)
104
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
105
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
106
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
107
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
108
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
109
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 1 2010,  PG-13)
110
Discovering the Real World of Harry Potter 2001,  Unrated)
111
Harry Potter and the Deathly Hallows - Part 2 2011,  PG-13)
112
Scavenger Hunt 1979,  PG)
113
Spartacus 1960,  PG-13)
114
The Night of the Hunter 1955,  PG)
115
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
116
Les Miserables 1935,  Unrated)
117
Island of Lost Souls (The Island of Dr. Moreau) 1932,  Unrated)
118
O. Henry's Full House 1952,  Unrated)
119
Captain Kidd 1945,  G)
120
The Private Life of Henry VIII 1933,  Unrated)
121
Rembrandt 1936,  Unrated)
122
The Canterville Ghost 1944,  Unrated)
123
Salome: The Dance of the Seven Veils 1953,  Unrated)
124
The Barretts of Wimpole Street 1934,  Unrated)
125
The Strange Door (Robert Louis Stevenson's The Strange Door ) 1951,  Unrated)
126
The Parent Trap 1961,  G)
127
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
128
The Quiet Man 1952,  Unrated)
129
Only the Lonely 1991,  PG-13)
130
McLintock! 1963,  Unrated)
131
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
132
The Long Gray Line 1954,  Unrated)
133
Heartburn 1986,  R)
134
The Jungle Book 1967,  G)
135
The Deer Hunter 1978,  R)
136
Meet The Fockers 2004,  PG-13)
137
Analyze That 2002,  R)
138
Casino 1995,  R)
139
Analyze This 1999,  R)
140
Taxi Driver 1976,  R)
141
Backdraft 1991,  R)
142
The Untouchables 1987,  R)
143
Heat 1995,  R)
144
A Bronx Tale 1993,  R)
145
Raging Bull 1980,  R)
146
Sleepers 1996,  R)
147
Men of Honor 2000,  R)
148
Cape Fear 1991,  R)
149
Great Expectations 1998,  R)
150
Once Upon a Time in America 1984,  R)
151
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
152
Awakenings 1990,  PG-13)
153
Mean Streets 1973,  R)
154
Angel Heart 1987,  R)
155
Midnight Run 1988,  R)
156
This Boy's Life 1993,  R)
157
Mad Dog and Glory 1993,  R)
158
We're No Angels 1989,  PG-13)
159
Hearts of Darkness: A Filmmaker's Apocalypse 1991,  R)
160
Insomnia 2002,  R)
161
Carlito's Way 1993,  R)
162
Dick Tracy 1990,  PG)
163
Serpico 1973,  R)
164
Frankie & Johnny 1991,  R)
165
William Shakespeare's The Merchant of Venice 2004,  R)
166
...And Justice For All 1979,  R)
167
Sea of Love 1989,  R)
168
Scarecrow 1973,  R)
169
Scarface: 20th Anniversary Edition 2003,  Unrated)
170
Mr. & Mrs. Smith 2005,  PG-13)
171
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
172
Legends of the Fall 1994,  R)
173
Thelma & Louise 1991,  R)
174
True Romance 1993,  R)
175
The Mexican 2001,  R)
176
A River Runs Through It 1992,  PG)
177
The Devil's Own 1997,  R)
178
Kalifornia 1993,  R)
179
The Man Without a Face 1993,  PG-13)
180
Pocahontas 1996,  G)
181
What Women Want 2000,  PG-13)
182
Apocalypto 2006,  R)
183
The Patriot 2000,  R)
184
The Passion of the Christ 2004,  R)
185
Lethal Weapon 1987,  R)
186
Lethal Weapon 2 1989,  R)
187
Lethal Weapon 3 1992,  R)
188
Lethal Weapon 4 1998,  R)
189
Maverick 1994,  PG)
190
Mad Max 1979,  R)
191
Forever Young 1992,  PG)
192
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
193
Pretty Woman 1990,  R)
194
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
195
Hook 1991,  PG)
196
My Best Friend's Wedding 1997,  PG-13)
197
Erin Brockovich 2000,  R)
198
Stepmom 1998,  PG-13)
199
Steel Magnolias 1989,  PG)
200
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
201
Flatliners 1990,  R)
202
Something to Talk About 1995,  R)
203
Mystic Pizza 1988,  R)
204
Dying Young 1991,  R)
205
Satisfaction 1988,  PG-13)
206
Revenge of the Nerds 1984,  R)
207
Tombstone 1993,  R)
208
Touch of Evil 1958,  PG-13)
209
Airport 1975 1974,  PG)
210
El Cid 2008,  Unrated)
211
Midway 1976,  PG)
212
Major Dundee 1974,  PG-13)
213
Khartoum 1966,  Unrated)
214
The Big Country 1958,  Unrated)
215
The Agony and the Ecstasy 1965,  Unrated)
216
The Buccaneer 1958,  Unrated)
217
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
218
The Omen 1976,  R)
219
Cape Fear 1962,  Unrated)
220
Spellbound 1945,  Unrated)
221
Moby Dick 1956,  Unrated)
222
Gentleman's Agreement 1947,  PG)
223
The Yearling 1946,  G)
224
MacArthur 1977,  PG)
225
Old Gringo 1989,  R)
226
The Snows of Kilimanjaro 1952,  G)
227
Amazing Grace and Chuck 1987,  PG)
228
Arabesque 1966,  PG)
229
Captain Horatio Hornblower R.N. 1951,  Unrated)
230
The Man in the Gray Flannel Suit 1956,  Unrated)
231
Shrek 2001,  PG)
232
Apocalypse Now 1979,  R)
233
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
234
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
235
The Temptations 1998,  Unrated)
236
Parenthood 1989,  PG-13)
237
Saturday Night Live: The Best of Steve Martin 1999,  Unrated)
238
Father of the Bride 1991,  PG)
239
Father of the Bride Part II 1995,  PG)
240
Three Amigos! 1986,  PG)
241
Planes, Trains and Automobiles 1987,  R)
242
The Jerk 1979,  R)
243
Roxanne 1987,  PG)
244
Dirty Rotten Scoundrels 1988,  PG)
245
Housesitter 1992,  PG)
246
My Blue Heaven 1990,  PG-13)
247
All of Me 1984,  PG)
248
Leap of Faith 1992,  PG-13)
249
Dead Men Don't Wear Plaid 1982,  PG)
250
Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band 1978,  PG)
251
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
252
Forrest Gump 1994,  PG-13)
253
Toy Story 1995,  G)
254
Toy Story 2 1999,  G)
255
Saving Private Ryan 1998,  R)
256
The Green Mile 1999,  R)
257
Cast Away 2000,  PG-13)
258
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
259
You've Got Mail 1998,  PG)
260
Apollo 13 1995,  PG)
261
Big 1988,  PG)
262
A League of Their Own 1992,  PG)
263
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
264
Philadelphia 1993,  PG-13)
265
That Thing You Do! 1996,  PG)
266
Splash 1984,  PG)
267
Bachelor Party 1984,  R)
268
Punchline 1988,  R)
269
Nothing in Common 1986,  PG)
270
The Celluloid Closet 1995,  R)
271
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
272
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
273
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
274
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
275
Gangs of New York 2002,  R)
276
The Aviator 2004,  PG-13)
277
The Beach 2000,  R)
278
The Quick and the Dead 1995,  R)
279
The Basketball Diaries 1995,  R)
280
Wedding Crashers 2005,  R)
281
Zoolander 2001,  PG-13)
282
Night at the Museum 2006,  PG)
283
The Haunting 1999,  PG-13)
284
Shallow Hal 2001,  PG-13)
285
Seven (Se7en) 1995,  R)
286
A Perfect Murder 1998,  R)
287
Emma 1996,  PG)
288
Duets 2000,  R)
289
Malice 1993,  R)
290
Natural Born Killers 1994,  R)
291
U.S. Marshals 1998,  R)
292
Wonder Boys 2000,  R)
293
Back to School 1986,  PG-13)
294
Less Than Zero 1987,  R)
295
Chances Are 1989,  PG)
296
Tuff Turf 1985,  R)
297
1969 1989,  R)
298
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
299
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
300
The Mask 1994,  PG-13)
301
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
302
Liar Liar 1997,  PG-13)
303
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
304
How the Grinch Stole Christmas 2000,  PG)
305
Batman Forever 1995,  PG-13)
306
The Truman Show 1998,  PG)
307
Me, Myself & Irene 2000,  R)
308
Dr. Seuss' Horton Hears a Who! 2008,  G)
309
Simon Birch 1998,  PG)
310
Earth Girls Are Easy 1989,  PG)
311
Dumb and Dumber (Unrated) 2006,  Unrated)
312
Introducing... Janet (Rubberface) 1981,  PG)
313
Psycho 1960,  R)
314
The Fog 1980,  R)
315
The Manchurian Candidate 1962,  PG-13)
316
Bye Bye Birdie 1963,  G)
317
Good Will Hunting 1997,  R)
318
Ella Enchanted 2004,  PG)
319
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
320
Return to Me 2000,  PG)
321
Circle of Friends 1995,  PG-13)
322
Anastasia 1997,  G)
323
Stand by Me 1986,  R)
324
The Thin Red Line 1998,  R)
325
Say Anything... 1989,  PG-13)
326
Grace Is Gone 2007,  PG-13)
327
Eight Men Out 1988,  PG)
328
One Crazy Summer 1986,  PG)
329
Million Dollar Baby 2004,  PG-13)
330
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
331
Mystic River 2003,  R)
332
Flags of Our Fathers 2006,  R)
333
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
334
Unforgiven 1992,  R)
335
Space Cowboys 2000,  PG-13)
336
Dirty Harry 1971,  R)
337
The Outlaw Josey Wales 1976,  PG)
338
A Fistful of Dollars (Per un Pugno di Dollari) 1964,  R)
339
High Plains Drifter 1973,  R)
340
Honkytonk Man 1982,  PG)
341
Hang 'em High 1968,  PG-13)
342
Thunderbolt and Lightfoot 1974,  R)
343
The Beguiled 1971,  R)
344
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
345
Platoon 1986,  R)
346
The Three Musketeers 1993,  PG)
347
Hot Shots! 1991,  PG-13)
348
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
349
Major League 1989,  R)
350
Young Guns 1988,  R)
351
Major League 2 1994,  PG)
352
Red Dawn 1984,  PG-13)
353
Lucas 1986,  PG-13)
354
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
355
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
356
Beetlejuice 1988,  PG)
357
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
358
Girl, Interrupted 1999,  R)
359
Heathers 1988,  R)
360
Reality Bites 1994,  PG-13)
361
Mermaids 1990,  PG-13)
362
Great Balls of Fire! 1989,  PG-13)
363
The Age of Innocence 1993,  PG)
364
Welcome Home Roxy Carmichael 1990,  PG-13)
365
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
366
Two Weeks Notice 2002,  PG-13)
367
Nine Months 1995,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments