Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  ayemorena's Rating My Rating
1
Swordfish 2001,  R)
Swordfish
loved John Travolta's over the top performance..
2
Pitch Black 2000,  R)
Pitch Black
the beginning's of VIN DIESEL -- if you haven't seen this one yet, go buy it.
3
Chicago 2002,  PG-13)
Chicago
Loved the blending of story with musical numbers -- nicely done
4
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
5
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
The best of the trilogy
6
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
7
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Still in awe of this movie, even after all these years Neo can still make me go "whoa"
8
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
Fun, funny, exciting....
9
The Matrix Revolutions 2003,  R)
The Matrix Revolutions
Nice ending to the series. But still left me wanting more though.
10
The Bone Collector 1999,  R)
The Bone Collector
One of Angelina Joile's Best
11
A Few Good Men 1992,  R)
A Few Good Men
Reminds you of why Tom Cruise is a star
12
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
America's Sweethearts
The lipstick case scene is worth the entire movie.. ("it's bigger than coinz") ....ROFL
13
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
Still a tearjerker after all these years. My every year Thanksgiving Day movie
14
Beloved 1998,  R)
Beloved
I"m still not sure who the girl was in this movie, but I do know that these were VERY tortured souls.
15
Cry, the Beloved Country 1995,  PG-13)
16
A Life Less Ordinary 1997,  R)
A Life Less Ordinary
Cameron Diaz is brilliant
17
Snatch 2001,  R)
Snatch
Strange, funny, hard to follow and Mickey will make you rewind many, many, many times...LOL. Enjoy.
18
The Da Vinci Code 2006,  PG-13)
The Da Vinci Code
Unless you really know the scriptures, this film will open the door to lots of debate & speculation.
19
The Brothers 2001,  R)
The Brothers
Good story, Eye-candy galore and tugs at your heartstrings too. Nice way to spend 2 hours.
20
Madea Goes to Jail 2006,  PG-13)
21
Madea's Family Reunion 2006,  PG-13)
Madea's Family Reunion
Tyler Perry is a genuios
22
Training Day 2001,  R)
Training Day
This movie is a credit to Denzel's skill as an actor. Pretty tough to make me despise Denzel, but he did it in this film...
23
Midnight in the Garden of Good and Evil 1997,  R)
Midnight in the Garden of Good and Evil
The "Lady Cablis" is worth watching this entire film....
24
Master and Commander: The Far Side of the World 2003,  PG-13)
Master and Commander: The Far Side of the World
It's worth sitting through. Trust me.
25
The Silence of the Lambs 1991,  R)
The Silence of the Lambs
Lecter is chilling and totally watchable.
26
Aliens 1986,  R)
Aliens
I loved ALL the Alien movies
27
Domino 2005,  R)
Domino
Loved the wild, artsy feel to this film. The jerky storytelling was like a rollercoaster ride - thrilling but never boring.
28
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
Loved the over-the-top samuri fighting scenes - Uma Thruman rocked this movie!!
29
Sin City 2005,  R)
Sin City
The comic book feel the to film kept the violence at bay. Good acting, liked the flow of the storytelling. Awesome Visuals.
30
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Best of the Best
31
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Meryl Streep is superb.
32
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
One of Mel Brooks's BEST...
33
She's the Man 2006,  PG-13)
She's the Man
Amanda Bynes was killer in this movie.!!
34
The Thomas Crown Affair 1999,  R)
The Thomas Crown Affair
Loved the chemistry between Pierce & Renee. The storyline was good, but the chemistry carried this film.. Worth your time to watch.
35
300 2007,  R)
300
DEFINITELY go see it in IMAX. This was one hell of a movie. Based on the graphic novel it is visually stunning & was truly like watching the graphic novel come to life. Superbly done, true to the novel in every detail. Visually stunning - Love the soundtrack.
36
Alice in Wonderland 2010,  PG)
Alice in Wonderland
Awesome!! Exactly like the book "Through the Looking Glass" Loved every minute of it :)
37
Avatar 2009,  PG-13)
Avatar
Made me want to be IN the movie. This was a very very very good movie. I Can't wait for the DVD release.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments