My Favorite Movies


  1. ayaz89
  2. Ayaz

Give list a short description

  ayaz89's Rating My Rating
1
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
its a sicilian message it means luca brassi sleeps with the fishes
2
The Godfather, Part II 1974,  R)
The Godfather, Part II
almost as good as the first
3
Scarface 1983,  R)
Scarface
im a political refugee from cuba
4
GoodFellas 1990,  R)
GoodFellas
funniest gangster film, joe pesci is a legend
5
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
best batman movie ever made by far, the costume's cool. gadgets are cool and the music is just extraordinary
6
Training Day 2001,  R)
Training Day
its not what you know its what you can prove
7
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
legendary
8
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
VERY GOOD, QUITE ENJOYED IT
9
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
one of the greatest films ever made. Kayser Sozey!
10
A History of Violence 2005,  R)
A History of Violence
well made, creates a nice family mood then it hits ur hard with the storyline
11
The Untouchables 1987,  R)
The Untouchables
classic, prohibition act stopped
12
Casino 1995,  R)
Casino
not as good as goodfellas but joe pesci makes the film for me, he's just too funny
13
Running Scared 2005,  R)
Running Scared
one of the best films ive seen this year. its got everything, suspense, action, drama etc. i highly recommend it
14
The Godfather, Part III 1990,  R)
The Godfather, Part III
just when i thought i was out they pull me back in
15
Heat 1995,  R)
Heat
if u see the heat coming around the corner then u walk away
16
Casino Royale 2006,  PG-13)
Casino Royale
I THINK THIS IS THE BEST BOND SO FAR. ITS A BIT DIFFERENT
17
The Recruit 2003,  PG-13)
The Recruit
another good al pacino performance, this time he's a agent trainee, a good thriller to watch with a few twists
18
Taxi Driver 1976,  R)
Taxi Driver
robert de niro in a well worked performance, yet again
19
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i think ill let the 11 Oscar awards do the talking for this one lol
20
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
thrilling, enjoyable and what a start to a great trilogy
21
Donnie Brasco 1997,  R)
Donnie Brasco
"its a fugesse!"
22
Road to Perdition 2002,  R)
Road to Perdition
sad story of a mob hitman ordered to be whacked (tom hanks)
23
Lucky Number Slevin 2006,  R)
Lucky Number Slevin
utter genius
24
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
Kill Bill, Volume 2
pai mei is just a legend in this film
25
Saw 2004,  R)
Saw
not scary but good thriller
26
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
for the thicko's out there, neo wasnt the one to begin with, it was only after trinity fell in love with him did he become the one
27
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
from a husband to a murdered wife, a father to a murdered son, i will have my vengeance in this life or the next
28
Inside Man 2006,  R)
Inside Man
the best bank robbery ever, has good jokes in it too
29
Mission Impossible 1996,  PG-13)
Mission Impossible
fantastic thriller, with lots of twists
30
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
best one of the trilogy, arnie and his one liners lol
31
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
Spider-Man 2
i loved this one, the 3rd ones gunna b even better, cant wait
32
The Island 2005,  PG-13)
The Island
i know what ur thinking when u first read the title "oh theyre just on an island, theyre stranded and they have to find a way off" it is not like that at all, its full of action and suspense
33
Lord of War 2005,  R)
Lord of War
good documentary, with some good jokes
34
National Treasure 2004,  PG)
National Treasure
this is better than da vinci code
35
16 Blocks 2006,  PG-13)
16 Blocks
fantastic suspense
36
The Matrix Reloaded 2003,  R)
The Matrix Reloaded
great sequel
37
True Romance 1993,  R)
True Romance
wicked!
38
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
Kill Bill: Volume 1
brilliant
39
Sin City 2005,  R)
Sin City
brilliant
40
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
not many people liked this but i thought i was good
41
Crash 2005,  R)
Crash
powerful film
42
Cape Fear 1991,  R)
Cape Fear
fantastic
43
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
johnny depp is very funny, he makes this film
44
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
go spidey go!
45
Die Hard 3: With a Vengeance 1995,  R)
Die Hard 3: With a Vengeance
this is the best die hard movie, samuel l jackson is a great actor
46
Final Destination 3 2006,  R)
Final Destination 3
best one of the three
47
My Cousin Vinny 1992,  R)
My Cousin Vinny
joe pesci is a legend
48
X-Men 2000,  PG-13)
X-Men
great first film
49
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
X2: X-Men United
very cool
50
Final Destination 2000,  R)
Final Destination
good storyline
51
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
great film cant wait for the 3rd
52
Hostage 2005,  R)
Hostage
great film, i liked the way they put a dilemma to bruce willis, very clever film
53
Ferris Bueller's Day Off 1986,  PG)
Ferris Bueller's Day Off
i wish i could do what he did
54
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
good history on palestine and israel
55
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
bad effects but still a good film
56
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
clever tricks
57
Hulk 2003,  PG-13)
Hulk
i liked this not many people i know do like it
58
Platoon 1986,  R)
Platoon
the soundtrack is just too good
59
Memento 2000,  R)
Memento
weird film but good scene order
60
The Basketball Diaries 1995,  R)
The Basketball Diaries
very good acting from leonardo di caprio
61
Ace Ventura: Pet Detective 1994,  PG-13)
Ace Ventura: Pet Detective
funnnnnnnnnnny
62
Home Alone 1990,  PG)
Home Alone
memories
63
Die Hard 1988,  R)
Die Hard
although the 3rd one is the best this is just a classic
64
Home Alone 2: Lost in New York 1992,  PG)
Home Alone 2: Lost in New York
this is the best home alone i think
65
Blow 2001,  R)
Blow
the rise and fall of a druglord
66
Toy Story 2 1999,  G)
Toy Story 2
this is really good
67
Unbreakable 2000,  PG-13)
Unbreakable
fantastic
68
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
i thought this was the worst of the trilogy but it was still ok i guess
69
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
Mr. Deeds
lol this is funny
70
Ace Ventura - When Nature Calls 1995,  PG-13)
Ace Ventura - When Nature Calls
lol classic jim carrey
71
Toy Story 1995,  G)
Toy Story
every childc loves this when they grow up
72
Crimson Tide 1995,  R)
Crimson Tide
fantastic film
73
The Firm 1993,  R)
The Firm
very good story
74
Mission Impossible 2 2000,  PG-13)
Mission Impossible 2
the first one is better, but i liked the twists in this one
75
Anger Management 2003,  PG-13)
Anger Management
jack nicholson is great
76
Click 2006,  PG-13)
Click
lol easy to watch
77
Rush Hour 1998,  PG-13)
Rush Hour
huh war! what is it good for! ab-so-lute-ly nothing!
78
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
Rush Hour 2
too funy for me
79
The Departed 2006,  R)
The Departed
great storyline, great cast, great acting with a great director, its just a great film all round
80
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
National Treasure: Book of Secrets
was farcical but somehow i still liked it
81
Rambo (Rambo IV) 2008,  R)
Rambo (Rambo IV)
Gory film but fun to watch
82
Rambo III 1988,  R)
Rambo III
lol great action
83
First Blood (Rambo: First Blood) 1982,  R)
84
Rocky 1976,  PG)
Rocky
only rocky one and 2 are worth to watch
85
Rocky Balboa 2006,  PG)
Rocky Balboa
Good film, quite emotional
86
Rocky II 1979,  PG)
Rocky II
this and rocky 1 are the only rocky's to watch. theyre both good the rest are rubbish
87
Rocky III 1982,  PG)
88
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
lol owen wilson and vince vaughn r funny guys.
89
Rambo: First Blood Part II 1985,  R)
Rambo: First Blood Part II
these are just cool i love the knifes
90
Con Air 1997,  R)
Con Air
great thriller
91
Lethal Weapon 3 1992,  R)
Lethal Weapon 3
lol these are good
92
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder) 1990,  R)
Die Hard 2 (Die Hard 2: Die Harder)
lol die harder
93
Mission: Impossible III 2006,  PG-13)
94
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
thought it was good

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments