Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Axlness's Rating My Rating
1
House of 1000 Corpses 2002,  R)
House of 1000 Corpses
Wickedly Twisted!
2
The Crow 1994,  R)
The Crow
A Cult classic need i say more??
3
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
Bram Stoker's Dracula
Classic
4
Interview with the Vampire 1994,  R)
Interview with the Vampire
Stunning
5
Ginger Snaps 2000,  R)
Ginger Snaps
Best of the Trilogy, though provoking in many ways
6
Underworld 2003,  R)
Underworld
Totally Swish
7
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
Battle Royale 3D
A Masterpeice of the Brutal kind
8
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
Watched this hundreds of times during my childhood. One ill never forget
9
Hoboken Hollow 2005,  Unrated)
Hoboken Hollow
Ill never forget this one, Shocking :P
10
Saw III 2006,  R)
Saw III
Mind games galore, best of the three id happily say
11
8MM 1999,  R)
8MM
A Real Eye opener!
12
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
13
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
A Must see Vampire Flick
14
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
My Fave of the Freddy Films, a classic collection all Horror fans should watch
15
Alien 1979,  R)
Alien
The Classic Horror Flick!!
16
Wrong Turn 2003,  R)
Wrong Turn
Get you thinking quite how possible this is
17
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
A Cult classic, Dark and Twisted yet so damn cute
18
Girl, Interrupted 1999,  R)
Girl, Interrupted
Very Thought Provoking
19
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
Gaspard Ulliel was stunning in this movie and made it the film it was, awesome
20
Silent Hill 2006,  R)
Silent Hill
so close the the game, awesome effect in the transition between worlds, i thought this was a superb movie
21
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
22
From Hell 2001,  R)
23
Equilibrium 2002,  R)
Equilibrium
Fantastic
24
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
a Must see, insanly disturbing, but all good......a classic
25
The Craft 1996,  R)
26
Event Horizon 1997,  R)
Event Horizon
Awesome !!!
27
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
28
Willard 2003,  PG-13)
Willard
an amazing insight into the mind type of a killer. love this moovie
29
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
awesome scenes and well presented. Very much Tim burton :)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments