My Favorite Movies


  awkoppenberg's Rating My Rating
1
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
beautiful.
2
Brothers of the Head 2006,  R)
Brothers of the Head
fucking beautiful film.
i think it's probably one the few films that i have seen taht truly made me think long and hard.
kudos to the treadway twins, this must have been incredibly difficult to portray.
3
Undertow 2004,  R)
Undertow
breathtaking and thrilling. a story that grows stronger and more beautifull each time it is viewed. a masterpiece.
4
The Heart Is Deceitful Above All Things 2004,  R)
The Heart Is Deceitful Above All Things
brilliant.
5
Billy Elliot 2001,  R)
6
Gummo 1997,  R)
Gummo
........**())))______
7
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
Mysterious Skin
wow.
8
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
dragilicious.
9
Lord of the Flies 1963,  Unrated)
Lord of the Flies
i enjoyed this adaptation more than did the 1990s version is first saw when i was a child.
i loved that it they chose to film in black and, loved the kids the picked to play the twins.
10
Brokeback Mountain 2005,  R)
Brokeback Mountain
lovely.
11
Twelve and Holding (12 and Holding) 2005,  R)
Twelve and Holding (12 and Holding)
i love this film
12
Where the Wild Things Are 2009,  PG)
Where the Wild Things Are
words fail to describe my love this.
13
The Squid and the Whale 2006,  R)
The Squid and the Whale
This is a masterwork. Brilliantly conceieved; grainy and realistic, harsh unflinching.
The performance given by Jeff Daniels is ...i would nearly say, the best in his long list of brilliant performances.

Laura linney is in top form, and the two young actors (Jesse Eisenberg, and Owen Kline...) play their parts to perfection.

Billy baldwin, an Anna Paquin's minor roles are delightful.

Beautifully shot in super sixteen, "squid" is a poigant and insightful film, for true movie goers.
14
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
a work of extreme genius. harshly beautifull , exsquisite and lovely.a tense and masterfully woven tapestry of filth grime and wealth and poverty.captivating.and intriquing; an unusual film with a voice all its own and a glimpse into a brilliant madness that is irresistable.
15
Ratcatcher 1998,  Unrated)
Ratcatcher
the mouse is flying too the moon.
16
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
teen angst and social satire:

a brilliantly acted and origionaly told black comic film about teenagers and how they deal with death and life.
17
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
words cannot begin to describe the respect and adoration i have for this film.it is a unique and expressive directorial achievement, beautifully photographed and brilliantly acted.delightfull.
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
lovely...
19
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
20
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
harsh and gritty and intense as hell, a story that is mind boggling and so fast that you feel like your on a roller coaster. riveting and intensely satisfying.
21
Margot at the Wedding 2007,  R)
22
Frankenweenie 1992,  PG)
23
Sin City 2005,  R)
24
Babel 2006,  R)
25
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
an eloquent and delicate fairy tale...
26
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
27
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
one of tim burtons best.
28
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo) 2000,  R)
The Devil's Backbone (El Espinazo del diablo)
lovely film.
29
Everything is Illuminated 2005,  PG-13)
Everything is Illuminated
this film is such an amazing achievement.

i love the acting (elijah wood especially, an excellent performance of his)and the story, a comedy and a drama and very much more.

i suppose this is one of my very most favorite films in the world.
30
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
"dogs fucked the pope. no fault of mine."
31
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
32
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
33
Y Tu Mamá También 2001,  R)
34
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena) 1973,  Unrated)
The Spirit of the Beehive (El Espíritu de la colmena)
ana torrent is magical.

there was a feeling/tension of violence too the exquisitely simple and eloquent atmosphere, and a sweet innocence, a weary questioning of purposes and reason\ mainly revolving around death.

beautiful film.
35
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
you really cant write a lot about the lord of the rings...
36
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
i love these movies.
38
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
fun movie, lighthearted film...
39
Hellboy 2004,  PG-13)
40
Wonder Boys 2000,  R)
Wonder Boys
wonderful.
41
Snow Cake 2006,  Unrated)
42
Rocket Science 2007,  R)
Rocket Science
the concept was... brilliant.

a rapid fire, intelligent , engaging film.

an origional and unique coming of age story.

poignantly , ecentrically comic.

the photography was clever and the acting was talented.
43
Hallam Foe (Mister Foe) 2007,  R)
Hallam Foe (Mister Foe)
hallam foe is a seriously fucked up individual.

dude, get therapy.

jamie bell is once again amazing as hallam, our dear sexually perverted peeping tom.

twisted and rather symbolistic.

the music that they picked compliments the melancholy , harsh visuals.
44
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
fantastic movie.
45
The Iron Giant 1999,  PG)
The Iron Giant
I love this cartoon.
46
The Go-Getter 2007,  R)
The Go-Getter
I thought this was delightful.

Zooey Deschanel is gorgeous, Lou Taylor Pucci a very talented young actor.

I loved the soundtrack, and M Ward IS AMAZING!!!!!! His soulfull melancholy voice and pensive quitar brought a great feel to this movie.

Altogether enjoyable.
47
Tarnation 2003,  Unrated)
Tarnation
very interesting.
48
Innocence 2004,  R)
49
L.I.E. 2001,  NC-17)
L.I.E.
good movie.
50
The Incredibles 2004,  PG)
51
Kids 1995,  NC-17)
Kids
larry clark is marvelous...
52
The Science of Sleep 2006,  R)
The Science of Sleep
neato movie.
53
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus) 1997,  R)
The City of Lost Children (La Cité des Enfants Perdus)
set in the distant rather strange and future city of lost children is visually unusual and stimulating, a plot that is rather hard to catch the meaning of at first, but very interesting.i believe ron perlman is nearly incapable of a bad performance.he was nearly perfect as One,the gentle strong man whos little brother gets kidnapped.
54
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
this is the only film in the sequence worth watching.
55
Finding Neverland 2004,  PG)
56
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
i love these films irrationally...
57
The Patriot 2000,  R)
58
Vincent 1982,  G)
59
C.R.A.Z.Y. (Crazy) 2005,  R)
C.R.A.Z.Y. (Crazy)
i cried a lot in this...beautiful , surpisingly stylizized, extremely well acted.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments