Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  averyfairy's Rating My Rating
1
The Perfect Man 2005,  PG)
The Perfect Man
Great clothes, cozy interior.. :)
2
Lady in the Water 2006,  PG-13)
3
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
What a great guy he is... A man with a big heart..
4
The Chorus (Les Choristes) 2004,  PG-13)
The Chorus (Les Choristes)
Beautiful Voices..
5
Fight Club 1999,  R)
6
A Walk to Remember 2002,  PG)
7
Finding Nemo 2003,  G)
8
Step Up 2006,  PG-13)
9
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
10
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
11
The Village 2004,  PG-13)
12
Ladder 49 2004,  PG-13)
13
Big Daddy 1999,  PG-13)
14
I Am Sam 2001,  PG-13)
15
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
16
Ocean's Twelve 2004,  PG-13)
17
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
18
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
19
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
20
The Others 2001,  PG-13)
21
Cold Mountain 2003,  R)
22
50 First Dates 2004,  PG-13)
23
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
24
Armageddon 1998,  PG-13)
25
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
Pretty clothes...
26
Don't Say a Word 2001,  R)
27
The Longest Yard 2005,  PG-13)
The Longest Yard
A movie which shows great friendship and team work
28
The Notebook 2004,  PG-13)
29
Take the Lead 2006,  PG-13)
30
The Sisterhood of the Traveling Pants 2005,  PG)
31
Happy Feet 2006,  PG)
32
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
33
My Girl 1991,  PG)
34
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
Titanic (in 3D)
Beautiful movie.. It's very sad tho..
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
37
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
38
Alfie 2004,  R)
39
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
40
Trust the Man 2006,  R)
Trust the Man
it is a quite amusing, typical kinda love story but it's not boring tho.. the ending of the movie was sweet funny and touching altogether..
41
Anastasia 1997,  G)
42
Antwone Fisher 2002,  PG-13)
43
Ice Age 2002,  PG)
44
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
45
White Chicks 2004,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments