Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AvengerAngel's Rating My Rating
1
Take the Money and Run 1969,  PG)
2
Alice in Wonderland 1951,  G)
3
Fantasia 1940,  G)
4
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
5
Bananas 1971,  PG-13)
6
The Blues Brothers 1980,  R)
7
Waking Life 2001,  R)
8
Family Guy Presents Stewie Griffin: The Untold Story 2005,  Unrated)
9
Crimes and Misdemeanors 1989,  PG-13)
10
Before Sunrise 1995,  R)
11
They Call Me Trinity (Lo chiamavano Trinità) 1970,  G)
12
Love and Death 1975,  PG)
13
Amici miei (My Friends) 1975,  Unrated)
14
The Purple Rose of Cairo 1985,  PG)
15
The Godfather 1972,  R)
16
Once Upon a Time in America 1984,  R)
17
Network 1976,  R)
18
Dead Poets Society 1989,  PG)
19
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
20
Dracula - Dead and Loving It 1995,  PG-13)
21
Spaceballs 1987,  PG)
22
Reservoir Dogs 1992,  R)
23
The Simpsons Movie 2007,  PG-13)
24
Amadeus 1984,  PG)
25
American Beauty 1999,  R)
26
Ghostbusters 1984,  PG)
27
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead 1990,  PG)
28
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
29
Pulp Fiction 1994,  R)
30
The Truman Show 1998,  PG)
31
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
32
Rocky 1976,  PG)
33
As Good As It Gets 1997,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments