Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  Avenger24's Rating My Rating
1
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
2
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
Masterpeice
3
Into the Wild 2007,  R)
4
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
Number 1 of alltime
5
Black Book (Zwartboek) 2007,  R)
6
Versus 2000,  R)
7
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.)
This film is just sheer amazing
8
Taxi Driver 1976,  R)
9
Something Wicked This Way Comes 1983,  PG)
Something Wicked This Way Comes
Childhood Classic, must be seen
10
Chopper 2000,  R)
11
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood) 1991,  NC-17)
C'est arrivé près de chez vous (Man Bites Dog) (It Happened in Your Neighborhood)
Stunning Piece of cinema..not for your grandma to watch though
12
American Psycho 2000,  R)
13
Battle Royale 3D 2001,  Unrated)
14
The Monster Squad 1987,  PG-13)
15
The Hitcher 1986,  R)
16
It's a Wonderful Life 1946,  G)
17
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
18
There Will Be Blood 2007,  R)
19
The Thing 1982,  R)
20
Dead Man's Shoes 2004,  Unrated)
21
Get Carter 1971,  R)
22
The King of Kong: A Fistful of Quarters 2007,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments