Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  avaunaadora's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
3
Casablanca 1942,  PG)
4
City of Angels 1998,  PG-13)
5
Dead Poets Society 1989,  PG)
6
Gladiator 2000,  R)
7
Gone With the Wind 1939,  G)
8
High Fidelity 2000,  R)
9
I Am Sam 2001,  PG-13)
10
Ice Age 2002,  PG)
11
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
12
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
13
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
14
Man on Fire 2004,  R)
15
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
16
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
17
Pride and Prejudice 2005,  PG)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
Sin City 2005,  R)
20
The Butterfly Effect 2004,  R)
21
The Color Purple 1985,  PG-13)
22
The Crow 1994,  R)
23
The Green Mile 1999,  R)
24
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
25
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
26
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
27
The Passion of the Christ 2004,  R)
28
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
29
The Ring 2002,  PG-13)
30
The Silence of the Lambs 1991,  R)
31
The Usual Suspects 1995,  R)
32
Trainspotting 1996,  R)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments