My Favorite Movies
| autumnseraph's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Inuyasha - Jidai wo koeru omoi (Inuyasha the Movie 1: Affections Touching Across Time) 2001, Unrated) |
|
| 2 |
Inuyasha - Tenka hadou no ken (Inuyasha the Movie 3: Swords of an Honorable Ruler) 2003, Unrated) |
|
| 3 |
Inuyasha - Guren no houraijima (Fire on the Mystic Island) 2004, Unrated) |
|
| 4 |
Inuyasha - Kagami no naka no mugenjou ( The Castle Beyond the Looking Glass ) 2004, Unrated) |
|
| 5 |
Underworld 2003, R) |
|
| 6 |
The Ring Two 2005, PG-13) |
|
| 7 |
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006, PG-13) |
|
| 8 |
Final Destination 2 2003, R) |
|
| 9 |
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003, PG-13)
Jack Sparrow (Johnny Depp) is a rogue pirate. He was exiled from his crew and left on an island. Jack managed to escape the island and is now looking for revenge and wants his ship back. Jack's former crew invade the town of Port Royal looking for a medallion that could rid them of their curse. They kidnap Elizabeth Swann (Keira Knightley) and her childhood friend, Will (Orlando Bloom), sets out to rescue her with the help of Jack Sparrow. |
|
| 10 |
Scream 1996, R) |
|
| 11 |
Underworld: Evolution 2006, R) |
|
| 12 |
Ultraviolet 2006, PG-13) |
|
| 13 |
Scream 2 1997, R) |
|
| 14 |
Scream 3 2000, R) |
|
| 15 |
Blade: Trinity 2004, R) |















