My Favorite Movies
| author30's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
Grease 1978, PG) |
|
| 2 |
Zozo 2005, Unrated) |
|
| 3 |
Amreeka 2009, PG-13) |
|
| 4 |
Welcome to the Dollhouse 1995, R) |
|
| 5 |
West Beyrouth (West Beirut) 1998, Unrated) |
|
| 6 |
Satin Rouge 2002, Unrated) |
|
| 7 |
The Syrian Bride 2004, Unrated) |
|
| 8 |
8 Women (8 Femmes) 2002, R) |
|
| 9 |
Xanadu 1980, PG) |
|
| 10 |
Transamerica 2005, R) |
|
| 11 |
The Hours 2002, PG-13) |
|
| 12 |
Ma Mere,(Meine Mutter),(My Mother) 2004, NC-17) |
|
| 13 |
Paris Je T'aime 2006, R) |
|
| 14 |
Breakfast on Pluto 2005, R) |
|
| 15 |
Les Parapluies de Cherbourg (The Umbrellas of Cherbourg) 1964, G) |
|
| 16 |
Rana's Wedding 2003, Unrated) |
|
| 17 |
Mrs. Dalloway 1997, PG-13) |
|
| 18 |
Wilde 1998, R) |
|
| 19 |
Howards End 1992, PG) |
|
| 20 |
Evening 2007, R) |




















