My Favorite Movies


  austinwduncan's Rating My Rating
1
White Chicks 2004,  PG-13)
2
Without Limits 1998,  PG-13)
3
Liar Liar 1997,  PG-13)
Liar Liar
Weight 105? Yah, in your bra.
Your honor I object. You would!
4
Timeline 2003,  PG-13)
5
Billy Madison 1995,  PG-13)
6
Troy 2004,  R)
7
Shelter 2007,  R)
Shelter
12-12-2009. Love it! One of my all time favorites, fell in love with it instantly. This movie puts Brokeback Mountain to shame.
8
The Blind Side 2009,  PG-13)
The Blind Side
29-12-2009. Saw it with Kylie, Elise, and Keeney. Not bad, i'm depressed i didn't cry though, Sandra Bullock at her best! - love her.
9
My Sister's Keeper 2009,  PG-13)
My Sister's Keeper
January 18, 2010. Started out slow, but got a lot better by the end, I've never cried more during a movie, EXCELLENT!
10
V for Vendetta 2006,  R)
V for Vendetta
January 30, 2010. Such a good movie, a bit hard to follow though. Praying this isn't what it's like in 2027, just sayin'.

If you're looking for the guilty you need only look into a mirror
11
The Devil Wears Prada 2006,  PG-13)
The Devil Wears Prada
April 27th, 2010. Meryl Streep could not have played a finer role. She was perfect to a "t" for Miranda. Such a good movie, hilarious.
12
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
The greatest movie series ever made, and will continue to be for a very long time! There are no amount of words to describe it's greatness, unbelievable.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments