My Favorite Movies


  austinmh's Rating My Rating
1
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance) 2005,  R)
Chinjeolhan geumjassi (Lady Vengeance) (Sympathy for Lady Vengeance)
Sooo beautiful!!
2
Oldboy 2004,  R)
Oldboy
The Best Korean movie I've ever seen. Fantastic story!!!
3
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
My all-time favorite action/sci-fi movie! The first one I had ever seen! It's so original and perfect!
4
Bride of Chucky 1998,  R)
Bride of Chucky
This is the one that turned the series into a comedy instead of horror. I still love it though!! Finally Chucky gets some action!
5
Seed Of Chucky 2004,  R)
Seed Of Chucky
Although cheesy in some moments, I thought this was one hilarious 'chucky' movie!!
6
Child's Play 2 1990,  R)
Child's Play 2
This was a great sequel! Really, really enjoyed the chucky moments and violence!!
7
Child's Play 3 1991,  R)
8
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
This movie is a classic! It's the reason why I don't like dolls.
9
Child's Play ,  G)
Child's Play
I just can't wait for this movie!! Luv the franchise! Don't know about the G rating though.
10
Cabaret 1972,  PG)
Cabaret
Extremely entertaining! Loved every minute of ths musical, especially Joel Grey as the Master of Ceremonies! Fantastic!!
11
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Though this movie is extremely violent; I absolutely loved it. Truly Kubrick's best! Perfect acting by Malcolm McDowell. Fantastic story about the anti-hero Alex DeLarge.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments