My Favorite Movies


  austinday's Rating My Rating
1
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
2
May 2002,  R)
3
Beetlejuice 1988,  PG)
4
Fight Club 1999,  R)
5
Four Rooms 1995,  R)
6
Go 1999,  R)
7
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
8
Twelve Monkeys (12 Monkeys) 1995,  R)
9
Memento 2000,  R)
10
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
11
Being John Malkovich 1999,  R)
12
The Dark Crystal 1982,  PG)
13
The Matrix 1999,  R)
14
Snatch 2001,  R)
15
The Big Lebowski 1998,  R)
16
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
17
From Dusk Till Dawn 1996,  R)
18
Pulp Fiction 1994,  R)
19
Weird Science 1985,  PG-13)
20
Pee-wee's Big Adventure 1985,  PG)
21
Legend 1986,  PG)
22
The Lost Boys 1987,  R)
23
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
24
Hard Candy 2005,  R)
25
Donnie Darko 2001,  R)
26
Tank Girl 1995,  R)
27
Stephen King's Cat's Eye 1985,  PG-13)
28
Gremlins 1984,  PG)
29
Swingers 1996,  R)
30
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
31
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
32
Lik Wong (Riki-Oh - The Story of Ricky) 1991,  R)
33
Rushmore 1998,  R)
34
Frankenweenie 1992,  PG)
35
James and the Giant Peach 1996,  PG)
36
The Goonies 1985,  PG)
37
Reservoir Dogs 1992,  R)
38
Office Space 1999,  R)
39
Boogie Nights 1997,  R)
40
Spider-Man 2002,  PG-13)
41
Even Cowgirls Get the Blues 1994,  R)
42
The Addams Family 1991,  PG-13)
43
Ghostbusters 1984,  PG)
44
Ghostbusters 2 1989,  PG)
45
Suicide Kings 1997,  R)
46
Mars Attacks! 1996,  PG-13)
47
Big Trouble in Little China 1986,  PG-13)
48
Spaceballs 1987,  PG)
49
I'm Gonna Git You Sucka! 1988,  R)
50
Time Bandits 1981,  PG)
51
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
52
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
53
11:14 2003,  R)
54
A Dirty Shame 2004,  R)
55
Howard the Duck 1986,  PG)
56
Lock, Stock and Two Smoking Barrels 1999,  R)
57
A Life Less Ordinary 1997,  R)
58
Pieces of April 2003,  PG-13)
59
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
60
Mallrats 1995,  R)
61
Clerks 1994,  R)
62
Clerks II 2006,  R)
63
Chasing Amy 1997,  R)
64
Dogma 1999,  R)
65
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
66
Born in East L.A. 1987,  R)
67
Cheech & Chong's Next Movie 1980,  R)
68
Cheech and Chong's Still Smokin' 1983,  R)
69
Cheech and Chong's Nice Dreams 1981,  R)
70
Half Baked 1998,  R)
71
Dazed and Confused 1993,  R)
72
Stripes 1981,  R)
73
Dumb and Dumber 1997,  PG-13)
74
Dumb and Dumberer: When Harry Met Lloyd 2003,  PG-13)
75
UHF 1989,  PG-13)
76
Interview with the Vampire 1994,  R)
77
Queen of the Damned 2002,  R)
78
Halloween 1978,  R)
79
Ghost World 2001,  R)
80
Planet of the Apes 2001,  PG-13)
81
Planet of the Apes 1968,  G)
82
Escape from the Planet of the Apes 1971,  G)
83
Beneath The Planet Of The Apes 1970,  G)
84
Conquest Of The Planet Of The Apes 1972,  PG)
85
Battle For The Planet Of The Apes 1973,  G)
86
The 'Burbs 1989,  PG)
87
Ed Wood 1994,  R)
88
Bride of the Monster 1955,  Unrated)
89
The Haunted World of Edward D. Wood Jr. 1995,  Unrated)
90
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
91
American Pie 1999,  R)
92
Very Bad Things 1998,  R)
93
Bad Santa 2003,  R)
94
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
95
The Dangerous Lives of Altar Boys 2002,  R)
96
Wayne's World 1992,  PG-13)
97
Wayne's World 2 1993,  PG-13)
98
The Girl Next Door 2004,  R)
99
Slackers 2002,  R)
100
Willow 1988,  PG)
101
Unbreakable 2000,  PG-13)
102
BASEketball 1998,  R)
103
The Usual Suspects 1995,  R)
104
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
105
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
106
Three Kings 1999,  R)
107
Varsity Blues 1999,  R)
108
Flight of the Navigator 1986,  PG)
109
The Neverending Story 1984,  PG)
110
The Neverending Story II: The Next Chapter 1990,  PG)
111
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
112
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
113
The Wizard of Oz (1925) ,  Unrated)
114
Return to Oz 1985,  PG)
115
The Jerk 1979,  R)
116
The Crow 1994,  R)
117
Sleepy Hollow 1999,  R)
118
The Shawshank Redemption 1994,  R)
119
Seven (Se7en) 1995,  R)
120
The Sandlot 1993,  PG)
121
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
122
Ghoulies II 1987,  PG-13)
123
Jaws 2 1978,  PG)
124
Little Shop of Horrors 1986,  PG-13)
125
Jaws 1975,  PG)
126
The Rocketeer 1991,  PG)
127
Detroit Rock City 1999,  R)
128
Orange County 2002,  PG-13)
129
A Clockwork Orange 1971,  R)
130
Old School 2003,  R)
131
Revenge of the Nerds 1984,  R)
132
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
133
Kingpin 1996,  PG-13)
134
Jackie Brown 1997,  R)
135
I Heart Huckabees 2004,  R)
136
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
137
Almost Famous 2000,  R)
138
Big Fish 2004,  PG-13)
139
Falling Down 1993,  R)
140
Super Troopers 2002,  R)
141
Glory Daze 1996,  R)
142
Forrest Gump 1994,  PG-13)
143
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
144
My First Mister 2001,  R)
145
The Rules of Attraction 2002,  R)
146
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
147
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
148
Requiem for a Dream 2000,  R)
149
Bubble Boy 2001,  PG-13)
150
Nightwatch 1998,  R)
151
Death to Smoochy 2002,  R)
152
American Psycho 2000,  R)
153
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
154
American History X 1998,  R)
155
American Beauty 1999,  R)
156
The Life of David Gale 2003,  R)
157
Haunted Honeymoon 1986,  PG)
158
Clue 1985,  PG)
159
Death Becomes Her 1992,  PG-13)
160
Trainspotting 1996,  R)
161
Caveman 1981,  PG)
162
Critters 1986,  PG-13)
163
Critters 2 - The Main Course 1988,  PG-13)
164
Hook 1991,  PG)
165
Mystery Men 1999,  PG-13)
166
Explorers 1985,  PG)
167
Short Circuit 1986,  PG)
168
History of the World -- Part I 1981,  R)
169
History of World War II 2004,  Unrated)
170
Blazing Saddles 1974,  R)
171
The Wedding Singer 1998,  PG-13)
172
National Lampoon's European Vacation 1985,  PG-13)
173
National Lampoon's Vacation 1983,  R)
174
National Lampoon's Senior Trip 1995,  R)
175
Blade 1998,  R)
176
Blow 2001,  R)
177
Slums of Beverly Hills 1998,  R)
178
Down and Out in Beverly Hills 1986,  R)
179
Beverly Hills Cop II 1987,  R)
180
Beverly Hills Cop 1984,  R)
181
RoboCop 1987,  R)
182
Addams Family Values 1993,  PG-13)
183
Encino Man 1992,  PG)
184
Bio-Dome 1996,  PG-13)
185
Up in Smoke 1978,  R)
186
What About Bob? 1991,  PG)
187
The Shining 1980,  R)
188
Goin' South 1978,  PG)
189
Stephen King's It 1990,  Unrated)
190
The Fifth Element 1997,  PG-13)
191
Predator 2 1990,  R)
192
Predator 1987,  R)
193
The Great Outdoors 1988,  PG)
194
Kids 1995,  NC-17)
195
Vanilla Sky 2001,  R)
196
Army of Darkness 1993,  R)
197
The Iron Giant 1999,  PG)
198
Labyrinth 1986,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments