My Favorite Movies


  ausher's Rating My Rating
1
Stand by Me 1986,  R)
Stand by Me
My favorite movie.
2
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
The Nightmare Before Christmas
I love this movie!
3
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
4
Loose Change 2nd Edition 2005,  Unrated)
Loose Change 2nd Edition
The truth. We were all fed lies!
5
In Cold Blood 1967,  R)
6
Benny & Joon 1993,  PG)
7
Crash 2005,  R)
8
American History X 1998,  R)
9
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Teddy!
10
K-PAX 2001,  PG-13)
11
Sunshine 1999,  R)
12
Rear Window 1954,  PG)
Rear Window
Oh God, the suspense.
13
Garden State 2004,  R)
Garden State
That whole abyss thing was right on.
14
An American Tail 1986,  G)
15
An American Tail - Fievel Goes West 1991,  G)
16
Beauty and The Beast (La Belle et la bête) 1946,  Unrated)
17
Fantasia 1940,  G)
18
Les Miserables 1935,  Unrated)
19
The Hunchback of Notre Dame 1939,  Unrated)
20
Splendor in the Grass 1961,  Unrated)
21
Romeo and Juliet 1968,  PG)
Romeo and Juliet
Fantastic movie. Better than that pathetic one with Leonardo DiCaprio and Clare Dane.
22
Life as a House 2001,  R)
23
How Green Was My Valley 1941,  Unrated)
How Green Was My Valley
Awww I love this movie. It gives me hope and makes me cry all at the same time.
24
Gone With the Wind 1939,  G)
25
Where the Red Fern Grows 1974,  G)
Where the Red Fern Grows
Another book made into a movie. Both were good.
26
The Princess Bride 1987,  PG)
27
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
Mad Max 2: The Road Warrior
Savage!
28
12 Angry Men (Twelve Angry Men) 1957,  Unrated)
29
Yellow Submarine 2012,  G)
30
Fight Club 1999,  R)
31
The Chumscrubber 2005,  R)
The Chumscrubber
What a crazy awesome movie.
32
Brokeback Mountain 2005,  R)
33
Jarhead 2005,  R)
Jarhead
Interesting book. Great movie.
34
Donnie Darko 2001,  R)
35
Hard Candy 2005,  R)
Hard Candy
Oh god. I couldn't believe this movie. The cinematography is unbelievable. Mind banding on edge suspense.
36
A Clockwork Orange 1971,  R)
37
Pay It Forward 2000,  PG-13)
38
The Cell 2000,  R)
39
The Secret of NIMH 1982,  G)
The Secret of NIMH
i loved this one as a kid. hell, i still do.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments