Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  AusChic's Rating My Rating
1
P.S. I Love You 2007,  PG-13)
P.S. I Love You
A beautiful movie, that makes you want to go to Ireland and meet an Irishman...














Awesome movie
2
The Crow 1994,  R)
The Crow
A love story like no other.














Beautiful love story
3
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
This movie is just a beautiful love story...
4
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
A movie that makes you want to dance
5
Forrest Gump 1994,  PG-13)
Forrest Gump
Great movie
6
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
Brillant movie














Brillant movie
7
Grease 1978,  PG)
Grease
Another movie that makes you want to dance
8
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
Good movie














Good movie
9
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
Brillant acting & great to watch
10
The Godfather 1972,  R)
The Godfather
Got to love a good Mobster movie
11
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
Great movie














Brillant movie
12
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Good movie
13
50 First Dates 2004,  PG-13)
50 First Dates
Hilarious movie














One of my favourites
14
Saving Private Ryan 1998,  R)
Saving Private Ryan
Good war movie
15
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
The need for speed
16
Happy Gilmore 1996,  PG-13)
Happy Gilmore
Funny movie
17
How to Lose a Guy in 10 Days 2003,  PG-13)
How to Lose a Guy in 10 Days
Good movie
18
The Green Mile 1999,  R)
The Green Mile
Great movie
19
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
I just love this classic
20
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
Dances With Wolves
Good movie
21
Happy Feet 2006,  PG)
Happy Feet
Excellent movie
22
Angel Baby 1995,  R)
Angel Baby
Love Aussie classic movies
23
Get Rich or Die Tryin' 2005,  R)
Get Rich or Die Tryin'
Not a bad movie
24
Xanadu 1980,  PG)
Xanadu
Another good movie that makes you want to dance and become a muse!
25
The Wild 2006,  G)
The Wild
Great movie
26
Puberty Blues 1981,  R)
Puberty Blues
Brings back memories of being a teenager
27
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
28
The Blues Brothers 1980,  R)
The Blues Brothers
Another classic
29
August Rush 2007,  PG)
August Rush
Great movie
30
Against All Odds 1984,  R)
Against All Odds
Good movie
31
The Lion King 1994,  G)
The Lion King
Great kids movie
32
Tarzan 1999,  G)
Tarzan
Love this movie
33
Rosewood 1997,  R)
Rosewood
Great movie
34
Sweet Home Alabama 2002,  PG-13)
Sweet Home Alabama
Good movie
35
Blood Diamond 2006,  R)
Blood Diamond
Brillant movie
36
The Bourne Identity 2002,  PG-13)
The Bourne Identity
Love all the action
37
The Bourne Supremacy 2004,  PG-13)
The Bourne Supremacy
Again, love the action
38
The Bourne Ultimatum 2007,  PG-13)
The Bourne Ultimatum
Non stop action
39
Good Morning, Vietnam 1987,  R)
Good Morning, Vietnam
Brillant movie
40
Good Will Hunting 1997,  R)
Good Will Hunting
Heartfelt movie
41
Beetlejuice 1988,  PG)
Beetlejuice
Hilarious
42
Back to the Future 1985,  PG)
Back to the Future
Good movie
43
Ocean's Eleven 2001,  PG-13)
Ocean's Eleven
If only














Great movie
44
The Breakfast Club 1985,  R)
The Breakfast Club
Good movie
45
A Walk in the Clouds 1995,  PG-13)
46
Apocalypto 2006,  R)
47
Madagascar 2005,  PG)
48
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
49
Shark Tale 2004,  PG)
50
Fairy Tale - A True Story 1997,  PG)
51
Blade 1998,  R)
52
Bra Boys 2007,  R)
53
Boyz n the Hood 1991,  R)
54
Bed of Roses 1996,  PG)
55
Con Air 1997,  R)
56
American Pie 1999,  R)
American Pie
Funny as
57
Armageddon 1998,  PG-13)
58
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
59
Bad Boys 1995,  R)
60
Blurred 2002,  Unrated)
61
Broken Arrow 1996,  R)
62
I Am Sam 2001,  PG-13)
63
Strange Bedfellows 2004,  R)
64
Ghost Ship 2002,  R)
65
Meet Joe Black 1998,  PG-13)
66
Deja Vu 1997,  PG-13)
67
The English Patient 1996,  R)
68
Conspiracy Theory 1997,  R)
69
Pink Floyd - The Wall 1982,  R)
70
Whale Rider 2002,  PG-13)
71
54 1998,  R)
72
White Chicks 2004,  PG-13)
White Chicks
Great movie & funny as
73
X-Men 2000,  PG-13)
74
The Bank Job 2008,  R)
The Bank Job
Brillant movie
75
White Men Can't Jump 1992,  R)
76
The Last Castle 2001,  R)
77
The Elephant Man 1980,  PG)
78
The Fast and the Furious 2001,  PG-13)
79
2 Fast 2 Furious 2003,  PG-13)
2 Fast 2 Furious
Great movie, got to love fast cars
80
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
81
Constantine 2005,  R)
82
Bulletproof 1996,  R)
83
Coyote Ugly 2000,  PG-13)
84
Big 1988,  PG)
85
City of Angels 1998,  PG-13)
86
Drop Zone 1994,  R)
87
Gabriel 2007,  R)
88
Eurotrip 2004,  R)
89
Fool's Gold 2008,  PG-13)
90
Gothika 2003,  R)
91
Gremlins 1984,  PG)
92
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
93
Hearts in Atlantis 2001,  PG-13)
94
Ghost 1990,  PG-13)
95
Footloose 1984,  PG)
96
Candy 2005,  R)
97
National Treasure 2004,  PG)
98
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
99
Labyrinth 1986,  PG)
100
Once 2007,  R)
101
Mystic River 2003,  R)
102
Little Nicky 2000,  PG-13)
103
Michael 1996,  PG)
104
Honey 2003,  PG-13)
105
Ladyhawke 1985,  PG-13)
106
Me, Myself & Irene 2000,  R)
107
Night Shift 1982,  R)
108
I Am Legend 2007,  PG-13)
109
Just Like Heaven 2005,  PG-13)
110
Once Were Warriors 1994,  R)
111
Pan's Labyrinth 2006,  R)
112
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
113
Practical Magic 1998,  PG-13)
114
Men in Black 1997,  PG-13)
115
Romper Stomper 1993,  NC-17)
116
Road House 1989,  R)
117
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
118
Street Hero 1984,  Unrated)
119
The Lost Boys 1987,  R)
120
The Condemned 2007,  R)
121
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
122
The Man in the Iron Mask 1977,  R)
123
Mask 1985,  PG-13)
124
Boogie Nights 1997,  R)
125
10,000 B.C. 2008,  PG-13)
126
The Other Boleyn Girl 2008,  PG-13)
127
Lilo & Stitch 2003,  G)
128
Two Hands 1999,  R)
129
Chopper 2000,  R)
130
Point Break 1991,  R)
131
Independence Day 1996,  PG-13)
132
Ladder 49 2004,  PG-13)
133
Dèmoni (Demons) 1985,  R)
134
Wolf Creek 2004,  R)
135
Underworld 2003,  R)
136
Underworld: Evolution 2006,  R)
137
300 2007,  R)
138
The Princess Bride 1987,  PG)
139
Mac and Me 1988,  PG)
140
Close Encounters of the Third Kind 1977,  PG)
141
Bad Boy Bubby 1993,  Unrated)
142
An Affair to Remember 1957,  Unrated)
143
The Dark Crystal 1982,  PG)
144
Fame 1980,  R)
145
Flashdance 1983,  R)
146
The Secretary 1992,  R)
147
sex, lies, and videotape 1989,  R)
148
Ice Age 2002,  PG)
149
Ice Age 2: The Meltdown 2006,  PG)
150
Die Hard 1988,  R)
151
Dirty Deeds 2002,  R)
152
Mr. Deeds 2002,  PG-13)
153
Dirty 2005,  R)
154
Dirty Harry 1971,  R)
155
The Naked Gun 2 1/2: The Smell of Fear 1991,  PG-13)
156
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
157
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
158
The Goonies 1985,  PG)
159
The Rose 1979,  R)
160
Blade II 2002,  R)
161
Blade: Trinity 2004,  R)
162
What Becomes of the Broken Hearted? 1999,  Unrated)
163
Deep Impact 1998,  PG-13)
164
Deep Blue Sea 1999,  R)
165
A Few Good Men 1992,  R)
166
The Brothers Grimm 2005,  PG-13)
167
Bruce Almighty 2003,  PG-13)
Bruce Almighty
Funny movie
168
Big Fish 2004,  PG-13)
169
Buffalo Soldiers 2001,  R)
170
Brother Bear 2003,  G)
171
Blue Crush 2002,  PG-13)
172
Benny & Joon 1993,  PG)
173
Billy Madison 1995,  PG-13)
174
Fargo 1996,  R)
175
Cast Away 2000,  PG-13)
176
Congo 1995,  PG-13)
177
Dracula 3000 2004,  R)
178
Dracula 2007,  Unrated)
179
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
180
The Brides of Dracula 1960,  Unrated)
181
Tim Burton's Corpse Bride 2005,  PG)
182
Candyman 1992,  R)
183
Cocktail 1988,  R)
184
Crocodile Dundee 1986,  PG-13)
185
Drop Dead Fred 1991,  PG-13)
186
Dragonfly 2002,  PG-13)
187
Dogma 1999,  R)
188
Garfield - The Movie 2004,  PG)
189
Eight Below 2006,  PG)
190
The Water Horse: Legend of the Deep 2007,  PG)
The Water Horse: Legend of the Deep
Love fantasy, you'll enjoy this movie.. even though nessy is a true creature ;o)
191
Godzilla 1998,  PG-13)
192
Last Train to Freo 2006,  Unrated)
Last Train to Freo
If you know Freo, then you'll never catch another train after this movie!
193
The Power of One 1992,  PG-13)
194
Philadelphia 1993,  PG-13)
195
Project X 1987,  PG)
196
Mannequin 1987,  PG)
197
Beowulf ,  Unrated)
198
Beowulf & Grendel 2005,  R)
199
Legends of the Fall 1994,  R)
200
Pay It Forward 2000,  PG-13)
201
March of the Penguins 2005,  G)
202
Jurassic Park 1993,  PG-13)
203
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
204
Snow Dogs 2002,  PG)
205
Stardust 2007,  PG-13)
206
Troy 2004,  R)
207
Rabbit-Proof Fence 2002,  PG)
208
Seven Years in Tibet 1997,  PG-13)
209
The Birdcage 1996,  R)
210
Proof 1991,  R)
211
Scary Movie 2000,  R)
Scary Movie
Stupid & silly, but hilarious
212
Trading Places 1983,  R)
213
Weekend at Bernie's 1989,  PG-13)
214
The Blue Lagoon 1980,  R)
215
The Beach 2000,  R)
216
Turtle Beach (The Killing Beach) 1992,  R)
217
Maslin Beach 1997,  Unrated)
218
The Man in the Iron Mask 1998,  PG-13)
219
The Long Kiss Goodnight 1996,  R)
220
Chocolate 2008,  R)
221
In the Name of the Father 1993,  R)
222
De Tre Musketerer (The Three Musketeers) 2006,  Unrated)
223
Dangerous Minds 1995,  R)
224
Carrie 1976,  R)
225
Serendipity 2001,  PG-13)
226
The Acid House 1998,  Unrated)
227
Snow Falling on Cedars 1999,  PG-13)
228
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
229
She's the Man 2006,  PG-13)
230
Sweeney Todd 2005,  Unrated)
231
The Piano 1993,  R)
232
The Fifth Element 1997,  PG-13)
233
The Passion of the Christ 2004,  R)
234
The Waterboy 1998,  PG-13)
235
Vampires 1998,  R)
236
Sleepers 1996,  R)
237
Walk the Line 2005,  PG-13)
238
Merlin 1998,  PG)
239
Dead Man Walking 1995,  R)
240
Repo Man 1984,  R)
241
Moonstruck 1987,  PG)
242
Hancock 2008,  PG-13)
243
Kingdom of Heaven 2005,  R)
244
The Punisher 2004,  R)
245
Stir Crazy 1980,  R)
246
Gladiator 1992,  R)
247
Reindeer Games (Deception) 2000,  R)
248
Jumanji 1995,  PG)
249
Message in a Bottle 1999,  PG-13)
250
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
251
Another You 1991,  R)
252
Buster 1988,  R)
253
Risky Business 1983,  R)
254
Secretary 2002,  R)
255
Chaos 2006,  R)
256
Crank 2006,  R)
257
Blow 2001,  R)
258
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Thinking about doing drugs, watch this movie and you'll never want to do them! Johnny Depp really plays the character well..
259
Man on Fire 1987,  R)
260
Lord of War 2005,  R)
261
I, Robot 2004,  PG-13)
262
Phone Booth 2003,  R)
263
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
264
Daredevil 2003,  PG-13)
265
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
266
Bicentennial Man 1999,  PG)
267
Cellular 2004,  PG-13)
268
Village of the Damned 1995,  R)
269
Seed Of Chucky 2004,  R)
270
Bride of Chucky 1998,  R)
271
The Ring 2002,  PG-13)
The Ring
Not a bad movie
272
The Ring Two 2005,  PG-13)
273
Racing Stripes 2005,  PG)
274
Hostage 2005,  R)
275
Wild Hogs 2007,  PG-13)
276
Village of the Damned 1960,  R)
277
See No Evil, Hear No Evil 1989,  R)
278
Spy Game 2001,  R)
279
Loser 2003,  PG-13)
280
Hannibal 2001,  R)
281
Red Dragon 1994,  R)
282
Fight Club 1999,  R)
283
Pulp Fiction 1994,  R)
284
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Great movie & costume
285
Finding Nemo 2003,  G)
Finding Nemo
Great kids movie
286
Shrek 2001,  PG)
287
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Great graphics & animation
288
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
289
Pretty Woman 1990,  R)
Pretty Woman
We'd all like to be a "Pretty woman"
290
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
291
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
292
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
293
The Departed 2006,  R)
294
V for Vendetta 2006,  R)
295
American History X 1998,  R)
296
Love Actually 2003,  R)
297
Remember the Titans 2000,  PG)
298
Smokey and the Bandit 1977,  PG)
299
The Last Starfighter 1984,  PG)
300
Babylon A.D. 2008,  PG-13)
Babylon A.D.
If your a diesel fan you'd probably enjoy it. It was ok, but Im still wondering what the hell it was all about.. From one scene to another. Action wasnt to bad, but wasnt to great either.. It could have been a much better movie instead of making it look like a cheap, low cost movie..
301
Looking for Alibrandi 2000,  Unrated)
Looking for Alibrandi
Great movie about a second genration Italian girl living in Australia. Good Book as well.
302
BMX Bandits 1983,  Unrated)
303
Bad Eggs 2003,  Unrated)
Bad Eggs
Quiet a funny movie, with alot of one liners, you really got to have a sense of humour.
304
Cosi 1996,  R)
305
Crackerjack 1994,  R)
Crackerjack
I just love this movie, its hilairious.. Takes a whole new level to Lawn Bowls.
306
Death in Brunswick (Nothing to Lose) 1990,  R)
Death in Brunswick (Nothing to Lose)
Guy meets girl and it all goes wrong from there.. Hilairious aussie movie, another of my favourites, again you got to have that sense of humour.
307
Fat Pizza 2003,  Unrated)
Fat Pizza
Stupid, but funny.
308
Dirty Deeds 2005,  PG-13)
309
Fried Green Tomatoes 1991,  PG-13)
310
Gallipoli 1981,  PG)
311
He Died with a Felafel in His Hand 2001,  Unrated)
312
Harvie Krumpet 2003,  Unrated)
313
Lantana 2001,  R)
314
Mad Max 1979,  R)
315
Mad Max 2: The Road Warrior 1981,  R)
316
Mad Max Beyond Thunderdome 1985,  PG-13)
317
Ned Kelly 2004,  R)
318
Malcolm 1986,  PG-13)
Malcolm
Its just one of those movies you got to watch.
319
Muriel's Wedding 1994,  R)
Muriel's Wedding
Another great Aussie movie to be seen.
320
Ned 2003,  Unrated)
Ned
This movie is just hilairious.
321
Paperback Hero 1999,  Unrated)
Paperback Hero
A sweet movie.
322
Picnic at Hanging Rock 1975,  PG)
Picnic at Hanging Rock
Events that really happend and has made Hanging Rock famous, an eiry place to visit.
323
Proof 2004,  Unrated)
324
Phar Lap (Phar Lap: Heart of a Nation) 1983,  PG)
325
Running on Empty 1982,  R)
326
Shine 1996,  PG-13)
Shine
Brillant movie, another of my favourites.
327
Sirens 1994,  R)
Sirens
Who knew Elle could act.
328
Strictly Ballroom 1992,  PG)
Strictly Ballroom
Another good movie.
329
The Castle 1997,  R)
The Castle
Want to know what real Aussie's are like, you got to watch this movie. Its hilarious with some real occa one liners..
330
The Nugget 2002,  R)
The Nugget
Another great Aussie movie to be watched.
331
The Man from Snowy River 1982,  PG)
332
The Man Who Sued God 2001,  R)
333
The Sum of Us 1994,  R)
The Sum of Us
Good warm movie almost one of the first "gay" acceptance movies of its time.
334
The Wog Boy 2000,  Unrated)
The Wog Boy
Another hilarious movies, brings back memories of younger years.
335
The Year My Voice Broke 1987,  PG-13)
336
The Real Thing 2002,  Unrated)
337
The Lighthorsemen 1987,  PG)
338
Dein Perry's Tap Dogs 1997,  Unrated)
339
Welcome to Woop Woop (The Big Red) 1997,  R)
340
Storm Boy 1976,  Unrated)
341
My Brilliant Career 1979,  G)
342
Love and Other Catastrophes 1996,  R)
343
Japanese Story 2003,  R)
Japanese Story
A beautiful story, sad.
344
Kenny 2006,  PG-13)
Kenny
You just got to love a dunny!
345
The Dish 2001,  PG-13)
346
The Tracker 2001,  R)
347
Jindabyne 2006,  R)
348
Romulus, My Father 2007,  R)
349
Sex and the City 2008,  R)
350
Mamma Mia! 2008,  PG-13)
Mamma Mia!
Its not a bad movie if your into musicals..
351
Step Up 2 the Streets 2008,  PG-13)
Step Up 2 the Streets
Pretty good movie, great dancing in it.
352
Romy and Michele's High School Reunion 1997,  R)
Romy and Michele's High School Reunion
Its a very funny movie, a little silly, but with a happy ending.
353
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3) 2009,  PG)
Ice Age: Dawn of the Dinosaurs (Ice Age 3)
Who would have thought that a third movie would be just as fantastic as the others. Brillant cast, just kept the laughs coming. Loved it from start to finish.
354
Men of Honor 2000,  R)
Men of Honor
2 words... Brillant movie!
355
The Blood Diamond ,  R)
The Blood Diamond
Brillant movie, from start to finish, acting is fantastic as well. And its a very moving movie.
356
Fast & Furious 2009,  PG-13)
Fast & Furious
Awesome movie! fast cars & bad boys.. oh yeah!
357
The Full Monty 1997,  R)
358
Seven (Se7en) 1995,  R)
Seven (Se7en)
A great thriller.
359
Stigmata 1999,  R)
360
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Another favourite movie of mine, if only we could have teddy bears as the one in this movie!
361
Encino Man 1992,  PG)
Encino Man
Another movie I just love when I was younger... If you like teen type movies, you'll enjoy it.. I laughed the whole way through.
362
Phenomenon 1996,  PG)
Phenomenon
I had to get out the tissues at the end of the movie, a moving movie.
363
Gangs of New York 2002,  R)
Gangs of New York
Brillant acting in this movie, I was never a huge fan of DeCaprio but he plays this character well and really does make the movie, if your into older "gangs" this is a must to watch.. Even if your not, its still a pretty good movie.
364
Yes Man 2008,  PG-13)
Yes Man
I couldnt stop laughing with this movie, not a huge fan of Careys, but he is really funny... A good movie, makes you think if you do "say yes".
365
St. Elmo's Fire 1985,  PG-13)
St. Elmo's Fire
Growing up on these "type" movies, you just loved them... and still to this day I love them.. I find they are alot more better than some of the teen movies now.. Because, these teens are more real to character.
366
Schindler's List 1993,  R)
Schindler's List
Brillant movie!
367
The Neverending Story 1984,  PG)
The Neverending Story
I just love this "fantasy" type movie... Specially because I was young and always wanted a luck dragon!
368
Short Circuit 1986,  PG)
Short Circuit
Number is Alive... I just adore this movie, its one of my favourites since I was a teenager, cute, happy & sad parts...
369
Hannibal Rising 2007,  R)
Hannibal Rising
Just brillant.
370
Red Dragon 2002,  R)
Red Dragon
Brillant movie.
371
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Awesome cast and movie.. heartfelt and sad.
372
Saw IV 2007,  R)
Saw IV
I love these movie, the more gore the better it is.. Awesome! Not bad for a couple of Aussie's :)
373
Patch Adams 1998,  PG-13)
Patch Adams
A Brillant movie.
374
Medicine Man 1992,  PG-13)
375
Mystery, Alaska 1999,  R)
376
Wolf 1994,  R)
Wolf
I love this movie, if your a werewolf fan, you would enjoy it.
377
Heart and Souls 1993,  PG-13)
Heart and Souls
I love this movie.
378
Death at a Funeral 2007,  R)
Death at a Funeral
I loved this comedy, great Brit humour, I didnt stop laughing through the whole movie.
379
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
Brillant movie!
380
Dead Poets Society 1989,  PG)
Dead Poets Society
Brillant movie!
381
Reign Over Me 2007,  R)
Reign Over Me
Its a bit of a tear jerker of a movie, I love Adam Sandler, so this role is very different from what one is use to seeing him play.. I thought he played the character well.. I love this movie.
382
An American Werewolf in London 1981,  R)
An American Werewolf in London
I just love this movie...
383
Crank 2: High Voltage 2009,  R)
384
The Pursuit of Happyness 2006,  PG-13)
The Pursuit of Happyness
A really happy ending to a sad, but good movie.
385
Dune 2002,  Unrated)
Dune
Its the only Si-Fi movie I actually liked.
386
Lucky You 2007,  PG-13)
Lucky You
Awesome movie, I didnt think I would actually like, but I did.
387
Bounce 2000,  PG-13)
388
Police Academy 2 - Their First Assignment 1985,  PG-13)
Police Academy 2 - Their First Assignment
Im just a sucker for these movies, I do find them funny, but I think they should have stopped making them at this one.
389
Child's Play 2 1990,  R)
Child's Play 2
I think chucky is just awesome! I do love these movies, a bit far fetched, but good.
390
The Color Purple 1985,  PG-13)
The Color Purple
A heartfelt movie, acting is fantastic.
391
Caddyshack 1980,  R)
Caddyshack
Hilairous movie.
392
The Little Rascals 1994,  PG)
The Little Rascals
A clasic & oldie.. You just got to love these adorable kids.
393
Weird Science 1985,  PG-13)
Weird Science
Again, another "teen" movie, I just loved this one... Funny.
394
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
This movie is just funny as hell!
395
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
A beautiful movie.
396
American Gangster 2007,  R)
American Gangster
You got to really sit ans watch this movie, its a good gangster movie, with great acting.
397
Child's Play 1988,  R)
Child's Play
Just adore Chucky.... But, I really dont like dolls that talk.
398
From Hell 2001,  R)
399
Beauty and the Beast 1991,  G)
Beauty and the Beast
Im just a big kid when it comes to this movie! So seet.
400
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
Hilairious!
401
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
402
Wedding Crashers 2005,  R)
Wedding Crashers
Funny movie
403
Old School 2003,  R)
404
Little Miss Sunshine 2006,  R)
405
Angel 2007,  Unrated)
406
Crocodile Dundee in Los Angeles 2001,  PG)
407
Dragonheart 1986,  PG-13)
408
Dragonheart - A New Beginning 2000,  PG)
409
Night at the Museum 2006,  PG)
410
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
411
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge
I loved all these movies, I guess though, nothing really beats the first one.
412
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors
Good ol cult movie from way back... Again, I was a teen when I saw these movies and loved them.
413
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master
Not as good as the 1st or 2nd, but still an ok movie, still a little scary.
414
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
415
The Dark Knight 2008,  PG-13)
416
Pineapple Express 2008,  R)
417
Black Hawk Down 2001,  R)
418
Firestarter 1984,  R)
419
Knocked Up 2007,  R)
420
Soul Man 1986,  PG-13)
421
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
I enjoyed this movie, but.. I feel that maybe it should have been the first one and it pretty much shows alot of the other two movies, something you already knew if you've seen them.
422
District 9 2009,  R)
District 9
This definately is not your 'typical alien"movie thats for sure, even tho its typical of having a good guy, bad guy and alien taken the wrong way. Grapics and story line and everything else in this movie was just brillant, altho there is that political side, its a movie that has one sitting on the edge of the seat loving one scene to another. I loved it and cant wait to see if they do make a second.
423
Starman 1984,  PG-13)
Starman
They just dont make movies like these anymore, Bridges plays the "alien well :) Its a lovely sweet movie.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments