My Favorite Movies


  1. aurarara
  2. aurarara

Give list a short description

  aurarara's Rating My Rating
1
Pierrot le Fou (Pierrot Goes Wild) (Crazy Pete) 1965,  Unrated)
2
Valerie and Her Week of Wonders 1970,  Unrated)
3
The Virgin Suicides 1999,  R)
4
Alice (Neco z Alenky) 1988,  Unrated)
5
Daisies (Sedmikrasky) 1967,  Unrated)
6
Happiness 1998,  NC-17)
7
The Princess Bride 1987,  PG)
8
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
9
A Clockwork Orange 1971,  R)
10
Me and You and Everyone We Know 2004,  R)
11
American Beauty 1999,  R)
12
Mysterious Skin 2004,  NC-17)
13
Ghost World 2001,  R)
14
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
15
Girl, Interrupted 1999,  R)
16
Marie Antoinette 2006,  PG-13)
17
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
18
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
19
Grease 1978,  PG)
20
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
21
Lilya 4-Ever (Lilja 4-ever) 2002,  R)
22
Hard Candy 2005,  R)
23
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
24
Pan's Labyrinth 2006,  R)
25
The Shining 1980,  R)
26
Blue Velvet 1986,  R)
27
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
28
Heathers 1988,  R)
29
Paprika 2006,  R)
30
The Science of Sleep 2006,  R)
31
American Splendor 2003,  R)
32
Rushmore 1998,  R)
33
Donnie Darko 2001,  R)
34
Tideland 2005,  R)
35
Pulp Fiction 1994,  R)
36
Nowhere 1997,  R)
37
The Elephant Man 1980,  PG)
38
Spirited Away 2001,  PG)
39
Persepolis 2007,  PG-13)
40
Tekkon kinkreet 2007,  R)
41
Peter Pan 1953,  G)
42
The Devil and Daniel Johnston 2005,  PG-13)
43
Stardust 2007,  PG-13)
44
Hairspray 1988,  PG)
45
Uzumaki 2000,  G)
Uzumaki
Of course the manga is better, but I still found it rather enjoyable. The acting isn't the best and a bit cheesy; the story doesn't go in exact order as the comic either. (But I can live.) Yet I can't dislike this film for many reasons, the most important one being how creative it is.
46
Welcome to the Dollhouse 1995,  R)
47
The Silence of the Lambs 1991,  R)
48
Cry-Baby 1990,  PG-13)
49
Annie Hall 1977,  PG)
50
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
51
Harold and Maude 1971,  PG)
52
Palindromes 2004,  Unrated)
53
Koroshiya 1 (Ichi the Killer) 2001,  R)
54
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
55
Innocence 2004,  R)
56
Blade Runner 1982,  R)
57
Sunset Boulevard 1950,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments