My Favorite Movies


  audrinalove2's Rating My Rating
1
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
ya , i realy like this movie . i love the actors & i love the fact that it is just real life peaple living there lives . i am a real life kinda girl & like these kinda movies . so if you like the british or english at all see it , you`ll like it too .
2
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
Dirty Dancing
Just a great movie , love it more every time i see it !
3
Sense and Sensibility 1995,  PG)
Sense and Sensibility
i love this movie , soooo much .....

Jane Austen was the best writer of love stories of her time , maybe ever .

the cast is amazing , the story heartwarming & truethful of its time (maybe of todays time as well) & just beautiful .

the countyside is breathtaking & so is Alan !!!
4
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Fab, i mean this is a great movie!!!

Good plot, story line, GREAT acting.....good soundtrack.

Guy Pearce, Hugo Weaving, & Terance Stamp, Oh my, they are just great in this film.....

I will survive.......

Two thums up!!!
5
White Christmas 1954,  Unrated)
White Christmas
what a wonderfulllllll Christmas movie !
i can watch this over & over & over agian & it never gets old .
Bing Crosby , Danny Kaye , Rosemary Clooney , & Vera-Ellen make the perfect cast for this holidey Musicle .
Flixster - Share Movies
6
Snow Cake 2006,  Unrated)
Snow Cake
i LOVE this movie . i am amazed at how good it is , alan rickman & sigourney weaver are acadamy award winning in this movie . i didnt like sigourney weaver untill Snow Cake but she blew me away . i recomend it to anyone .
7
Fight Club 1999,  R)
Fight Club
this move was brilliant ! it was full of humer , love , hate & the finding of onesself . the preformances of Edward Norton , Hellena Bonham Carter , & Brad Pitt where superd . the cursing & humping got a little old but on a whole i loved it .
8
Billy Elliot 2001,  R)
Billy Elliot
i have to say that i loved this movie , very very good & toutching . the story of a miner & his two sons , one of witch wants to Dance ...... Ballet none the less . " but the foocking ballet"?????????? sais young billy`s father ! if you have emotion like me then you will cry , laugh , & be a little weirded out at times . Julie Walters is an amazing actress & so is Jamie Bell , he is very talented & this is his first movie !


i have always wanted to learn how to dance & this movie just made it worse or better whoever you look at it .


I LOVE TO BOOGEY!!!!!!!!!!!!!!!
9
Pan's Labyrinth 2006,  R)
Pan's Labyrinth
i rather liked it . i think that it had the right amount of suspence & fantisy . not for children but pretty good for adults .
10
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
whoever doesnt like these movies , i feel sad for them because they are just some of the greatest movies ever !
this one (no matter how much they strayed from the book) is & this is a hard choice , believe me , is my favorite .
i think that David Thewlis was a great choice for Prof. Lupin even if some may dissagree .
i love the whole time-travel bit because i would love to be able to do that myself .
with this cast & the wonderful story its just a great film !
Flixster - Share Movies
11
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Awesome !
the whole trilogy is amazing !
12
You've Got Mail 1998,  PG)
You've Got Mail
Meg Ryan & Tom Hanks make a amazing & cute on-screen couple & i love to see them together .
i can watch this movies over & over & over again & it is so sweet & funny that i just love it every time .
13
Underworld: The Rise of the Lycans 2009,  R)
Underworld: The Rise of the Lycans
this was so awesome !!!!!

i loved it even more than the first two & hope that they make another one actually i hope they make two more !

Michael Sheen was great & i was loving that Craig Parker was in it .

i was glad to know the origins behind it all & they made the story flow very nicely .

i got to see it in theater too & that was great !!!

if you liked either of the others you will love this one too .
14
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street
Sweeny Todd , WOW . i loved it ! the acting was so good & the singing amazing . the plot was , though kinda dark , very good . i give it 5 stars !
15
Twilight 2008,  PG-13)
Twilight
OMG , i loved this little ghetto movie , very much . i went to see it on Thanksgiving day with some of my old friends & my little brothers & i was just suprised at how much i liket it ! sooooo Cedric came back to life & i like it !!! the special affacts were just bad but tyhe story line is kinda good , i dont realy know why i liked it so much but i did & i say see it !!!!!
16
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
i am so hooked now , thanks hazel & alice .
17
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
18
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
19
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
Harry Potter and the Chamber of Secrets
i love you ron ......... lol .
i like this one a lot but not quite as much as some of the others but i cant help but give them all 5 stars !
20
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
Harry Potter and the Order of the Phoenix
oh my gosh , so good ........... i was so mad that black had to die , as if i didnt know . i loved it though . cant wait for the next to come out now .
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
who cant LOVE profeser severus snape ?????? hes my hero ......... lol
22
The Quiet Man 1952,  Unrated)
The Quiet Man
if you have never seen a john wayne movie before , this is by far one of his best ever . it is a wonderful love & life story . one of my favorite movies ever .
23
The Sound of Music 1965,  G)
24
Diary of a Mad Black Woman 2005,  PG-13)
Diary of a Mad Black Woman
i LOVE this movie !!!!!!! this has so much humer & love & hurt & life in it that i just cant think someone of not liking at least some parts of it . the Family story & pain is unfortunatly true in a lot of cases but they learn what it is to forgive & that it so important ! Tyler Perry is amazing as an actor & director . MADIA is over the top but in such a good way . i think everyone should see this movie .
25
Pollyanna 1960,  G)
26
American History X 1998,  R)
American History X
This movie wasnt very easy for me to watch . It deals with Hate , Hurt , Bitterness , & Racism like no other movie i have seen . I am a lover of people , all people , of any race so i cant understand the prejudices that people have . But to see this move & the story it tells is heartbreaking . this movie works both sides of the fence but it makes one thing clear , we are all equal & deserve the right to Love , LIFE , & Freedom . we (on a whole) dont want to see that these things happen every day in this country & others but we need to be aware of it so we can try to stop it . we are all created equal by god & we need to love one another like he loves us . I recomend this movie to anyone with or wothout prejidice`s . It is a MUST see film .
27
Green Street Hooligans 2005,  R)
Green Street Hooligans
the story was toutching . a family , two family`s combined . love , hate , friendship , trust or lach there of . i think that the whole gang thing is kinda crazy but then they always have been , havent they ? toutching , sad , happy , this was a good movie .
ps. i love Elijah Wood !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! , lol .
28
Grease 1978,  PG)
Grease
oh those summer nights ..........
29
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
30
Braveheart 1995,  R)
Braveheart
wow , if you`ve never seen it then see it . it is amazing , i own it & watch it every few months . the man (walace) was truely a hero . and the love story behind it all is beautiful . i give it five stars .
31
The Passion of the Christ 2004,  R)
The Passion of the Christ
wow , what a life changing film . this movie is the best depiction of christs crusifiction & death i`ve ever seen . the actors are amazing , Jim Caviezel put`s in such an amotional proformance . for anyone who thinks this is just a story from the most populer book in the world ,( no other book has ever outsold the bible ) them this movie might help you to understand the trueth . it is so true to the crusificion & death of jesus christ . he went threw that hell on earth for you & me . he loved us so much that he died for us , in hopes that we might love him back . takl about the best love story of all time . see the movie & let the love of christ fill your heart .
32
Anne of Green Gables 1985,  G)
33
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
the phantom of the opera is there ................. its awsome , if you like musicals ............
34
Remember the Titans 2000,  PG)
35
Hatari! 1962,  G)
Hatari!
yes buana ........ sais pockets ........
36
Armageddon 1998,  PG-13)
Armageddon
the end is near .............
37
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
The Importance of Being Earnest
i LOVE it !!!!!! soooooooo funny in both the laugh out loud kinda way & the dry humer kinda way . a good movie , see it .
38
Zoolander 2001,  PG-13)
Zoolander
funny , funny , funny , oh my gosh i love this movie ............... i am realy realy realy rediculacly good looking .
39
Elf 2003,  PG)
Elf
ya for elf , its just great , a fun movie ......... a christmas favorite .
40
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
41
Funny Face 1957,  Unrated)
42
The Parent Trap 1961,  G)
The Parent Trap
lets get together ya ya ya ....... such a good little movie .
43
Amazing Grace 2007,  PG)
Amazing Grace
this movie is a must see . what a beautiful true story . its amazing how this man gave so much for others , in a way he reminds me of christ . i think we should all be a lot like him . ioan gruffudd is so heart felt & auch an insperation . just see it & you`ll know how i feel .
44
Tango & Cash 1989,  R)
Tango & Cash
This i a very 80s movie s, i must admit but i love the 80s so it is all good .
With both Sylvester Stallone & Curt Russell how can you go rong ?
the strory is both original & by now totaly used up but it is still new to me every time i watch it , again & again .
I love the action & Humer mixed together with two heros instead of just one .
Call me silly but it has been one of my favorite movies for as long as i can remember .
Flixster - Share Movies
45
Underworld 2003,  R)
46
Underworld: Evolution 2006,  R)
47
Still Crazy 1998,  R)
Still Crazy
I LOVED IT !!!!
sooooo , if you like British movie even a little bit then you have got to see this one .
48
Hellboy 2004,  PG-13)
Hellboy
AWESOME !!!!!!!!!

i`de like an Onion overweening , please ?
this movie was amazing , i loved it . having not seen them , i was missing out .
i love the fact that he made him (although born evil & in hell) good , loving & kind . it goes to show that it isnt our past that makes us who we are but our choices right now , today that determin who & what we are .
Ron Perlman is just fantastic !!! the whole cast & crew where very talented .
Guillermo Del Toro is such a great director !!!!
49
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2)
WOW , what a great film !

i loved this one almost as much as the first movie .

another great story & the same plus some of the greatest acting in hollywood .

who can pass it up , not me !
50
Harry Potter and the Half-Blood Prince 2009,  PG-13)
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Harry Potter & The Half Blood Prince !!!!!
I was so excited about this movies & i was NOT let down . It was compleatly FAB in every way . I was intrances with the movie & found myself waiting for the next turn even though i knew what was coming .
The story (about a now 16 year old boy who is fighting evil forces "aka , Vildimort" & living a life at Hogwarts with his two best friends & dealing with falling in love & Trying to along with Dumbledore find V`s "horquaks" & destroy them ect. ect. ect.) was great ! The young actors that we get to see grow up on screan are getting better & better as every movie is made & that a cool thing to see .
The Half Blood Prince is , as always , sexy & just about the best actor of our time & makes any movie better , lol , i like Alan just a little , lol .
All of the cast was great .
I was dissapointed by the fact that Fred & George werent in it for very long & Nevile wasnt either .
One way or the other it was the best yet !!!!!
I saw it in theater twice already & i never see movies more than once in theater so thats saying something .
SEE IT !!!!!!!!!
51
Sabrina 1954,  Unrated)
52
Smart People 2008,  R)
Smart People
This movie is amazingly funny & sarcastic !
I LOVE it !!!!
Thomas Haden Church is great & so is Ellen Page .... the whole cast is great for that matter !
The Story is fab & the laughs often !
Simply a good movie !
53
Undertow 2004,  R)
Undertow
i love this movie !!!!! such a good film .
54
Perfume: The Story of a Murderer 2006,  R)
Perfume: The Story of a Murderer
it was good , very well acted . it made you feel like the story was actually happening , like he had the amazing sense of smell . i could amost feel his pain . maybe a little much with the nudity but good .
55
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
56
Defiance 2008,  R)
Defiance
This was an amazing movie about an amazing family & how they servived during a time & in a place when simply surviving was a near impossible task . This true story was inspiaring & toutching & had action & morals . The cast was unbelieveable & the acting very good indeed . I recomennd it to anyone . It is R but its not a bad R so mature kids can watch it easily & its a very good clean movie that will leave you thinking & knowing something you probably didnt before . I had never ever heard of these man & their story until this movie & it is a story worth knowing , beileve me !
A GREAT MOVIE !!!!!
57
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
Edward Scissorhands
i think that it was good . it was sad but its not real so you know who cares . johnny depp is so tallented , he didnt ever have many lines but he was the best ! it was funny & whitty , you should see it .
58
Swiss Family Robinson 1960,  G)
59
Brokeback Mountain 2005,  R)
60
The Squid and the Whale 2006,  R)
61
Juno 2007,  PG-13)
Juno
I actually realy liked this movie . it was much better than i thought it was going to be & i am in love with the soundtrack .
i was totaly impressed with Ellen Page though , she knows how to walk like a pregnant woman & thats gotta say something for her acting ability right .
62
Atonement 2007,  R)
Atonement
OMG , what a great movie , so amotional !
this os one of the best Romances i have ever seen , maybe the best ever .
how you are drawn in & captivated by the lies & truths of this story !
it is a true story of passion & hope that will such you in too .
63
The Painted Veil 2006,  PG-13)
The Painted Veil
so beautiful & true to life , unfortunatly .
64
Liberty Heights 1999,  R)
Liberty Heights
Add a review (optional)...
65
Let the Right One In 2008,  R)
Let the Right One In
This was a very good, very differant, very realistic vampire movie.
I thought the children did a fantastic job & were very talented actors.
The story athough left a little to much untold was very mesmerizing & kept you guessing until the end.
Very good.
66
The Wind That Shakes the Barley 2006,  PG-13)
The Wind That Shakes the Barley
Wonderful!
67
Run Fatboy Run 2008,  PG-13)
68
Something the Lord Made 2004,  Unrated)
Something the Lord Made
helk ya , go alan . seriously this is such a good movie , soo good . it gives you something to think obout . something the lord made ? you .
69
Monster's Ball 2001,  R)
Monster's Ball
An amazing, emotional ride all the way through!!!
70
Gladiator 2000,  R)
Gladiator
This is an AMAZING film!!!!
I love Russell Crowe as well as director Ridley Scott & they did NOT let me down here. I cant believe i just now watched it after all this time!
A very wisely written plot with amazing battle & action sequences, love, romance, death, betrayal, hate, revenge, everything you want in a movie & as a ancient roman movie with Russell Crowe, well need i say more?

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments