My Favorite Movies


  audreytmv's Rating My Rating
1
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
Woohoo - Christopher Nolan! There's nothing not to like about this movie. Christian Bale is gorgeous and the Nolan brothers did an amazing job writing the piece. Love all the clues along the way.
2
Memento 2000,  R)
Memento
Mind fuck. If you're up for some mental exercise - this movie's for you.
3
American History X 1998,  R)
American History X
I cried for 30 minutes when the end credits were running. Life-changing movie.
4
American Psycho 2000,  R)
American Psycho
Christian Bale - yummy. If you like the slick side of the 80s, and like weird psychological movies - this one's for you. Again, Christian Bale!!
5
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love) 2000,  PG)
Fa Yeung Nin Wa (In the Mood for Love)
Gorgeous cinematography, beautifully haunting music. Amazing costumes and colors. Tony Leung and Maggie Cheung rocks!
6
As Tears Go By 1988,  Unrated)
As Tears Go By
Take my breath away. Sums the film up. The storyline sounds really corny, but it's so beautifully filmed, it makes up for it! Simple but beautiful in its own way.
7
Finding Neverland 2004,  PG)
Finding Neverland
Sob fest. One of 2005's best movies. Can't believe it didn't win Best Film at the Oscars. Boo Oscars!
8
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
The Rocky Horror Picture Show
Let's do the time warp! Haha..yes, I'm one of people who loves the audience participation aspect of this movie. What's not to love about Tim Curry in black fishnets?
9
Hedwig and the Angry Inch 2001,  R)
Hedwig and the Angry Inch
One of the best soundtracks ever! So much sadness, yet so much hope. Sigh..
10
Shortbus 2006,  Unrated)
Shortbus
Second movie by John Cameron Mitchell. Really beautiful movie about humanity, loss and sadness. We all have problems, but that is what makes us human.
11
Hero 2002,  PG-13)
Hero
Gorgeous. Love movies with layers. And I love anything with Tony Leung and Maggie Cheung in it.
12
Water 2005,  PG-13)
Water
Water is what all movies should aspire to be. Beautiful cinematography, an extremely well-written story and an strong ensemble cast. A must-see and must-add to all film collections.

Fire and Earth were great, but Water is definitely the best of Deepa Mehta's trilogy. Water deals with difficult issues in a subtle but effective manner and treats Metha treats her audience as intelligent adults.
13
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
No one would listen to me when I told them Leonardo was an amazing actor. Can't believe it had to Titanic for Leo to become a household name. Sigh. I love this movie. Total tearjerker.
14
Sepet (Chinese Eye) 2004,  Unrated)
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
Amazing cast, great storyline, beautifully done!
16
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
17
Salaam Bombay! 1988,  Unrated)
18
Cry-Baby 1990,  PG-13)
Cry-Baby
Love the campiness! I think I've seen this at least 5 times!
19
Pulp Fiction 1994,  R)
20
Brokeback Mountain 2005,  R)
21
Paris Je T'aime 2006,  R)
Paris Je T'aime
A must-see, if you believe in love and the magic & beauty of filmmaking, you MUST watch this. Sigh, can't wait to get my hands on the DVD.
22
The Curious Case of Benjamin Button 2008,  PG-13)
23
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford 2007,  R)
24
Revolutionary Road 2008,  R)
Revolutionary Road
Absolutely beautiful. If you're a believer that films do more than entertain - then watch this. Life is all about decisions that we make, and whether or not we can live with it. Can you?
25
Okuribito (Departures) 2008,  PG-13)
Okuribito (Departures)
Hauntingly beautiful. It's a really difficult film to watch if you've recently lost someone close to you.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments