My Favorite Movies


  atwojay's Rating My Rating
1
Muppet Treasure Island 1996,  G)
Muppet Treasure Island
My favourite pirate movie of all time (sorry Johnny & Orli).
2
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
The Muppet Christmas Carol
I watch it every Christmas eve and sing along.
3
Rigoletto 1993,  Unrated)
Rigoletto
Nearly a perfect movie. Includes echoes of the Phantom of the Opera and Beauty and the Beast, but stands on its own as a wonderfully crafted story. I highly recommend it.
4
Oliver! 1968,  G)
Oliver!
I love it so much I even named my cat Oliver.
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
For once, Hollywood managed to make a movie about a dedicated Christian and treat her respectfully. Such a beautiful movie.
6
10 Things I Hate About You 1999,  PG-13)
10 Things I Hate About You
Wonderful updating of a difficult Shakespeare play.
7
Labyrinth 1986,  PG)
Labyrinth
I love this movie - the music, the costumes, the sets, the story...
8
Enchanted 2007,  PG)
Enchanted
Where to start? I loved it! It pokes fun at every Disney Princess film, but it's just such good-spirited fun. My favourite part is where Giselle gets everyone in Central Park singing and dancing. "They know the song too? I never heard this song before in my life!" Priceless.
9
The Princess Bride 1987,  PG)
The Princess Bride
"My name is Inigo Montoya! You killed my father! Prepare to die!" If you've seen this movie, you know why I love it.
10
Willow 1988,  PG)
Willow
Did you know there are books that continue the story? Elora Danan grows up and stuff. They're really good. Shadow Moon, Shadow Star, and Shadow Dawn.
11
Merlin 1998,  PG)
Merlin
My favourite King Arthur movie
12
First Knight 1995,  PG-13)
First Knight
Sean Connery makes an excellent aging Arthur and I love how the love between Lancelot and Guinevere is so innocent here.
13
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
A Knight's Tale
I love it! I absolutely love it!
14
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
The Count of Monte Cristo
A breathtaking story of love, betrayal, revenge, and redemption.
15
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
A powerful story
16
Spider-Man 2002,  PG-13)
Spider-Man
Love it
17
Spider-Man 2 2004,  PG-13)
18
Spider-Man 3 2007,  PG-13)
Spider-Man 3
I loved it. Peter & Harry's good & evil back-and-forthing was very well done. I love an actor whose eyes act, and Toby Maguire's eyes were SCARY when he was evil. The undercurrent of "you took my father away from me" was handled near perfectly. This is definitely the best of the series so far.
19
Kingdom of Heaven 2005,  R)
Kingdom of Heaven
It was a box-office flop, but, like The Man in the Iron Mask (starring that other pretty face that no one takes seriously), it was excellent anyway.
20
Batman Begins 2005,  PG-13)
Batman Begins
My favourite Batman movie.
21
X-Men 2000,  PG-13)
22
X2: X-Men United 2003,  PG-13)
23
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
I loved this one, especially the twist at the end (the little surprise about Sirius Black).
24
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
Harry Potter and the Goblet of Fire
It made me laugh, it made me cry, it terrified me, it made me want to stand up & cheer. It was awesome.
25
Shrek 2001,  PG)
26
Shrek 2 2004,  PG)
Shrek 2
I loved the LotR & Spiderman references.
27
Matilda 1996,  PG)
28
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
A fascinating premise excellently told and acted.
29
The Fountain 2006,  PG-13)
The Fountain
I won't pretend I understood it very well, but I really liked it anyway. What an incredibly beautiful love story.
30
A.I. Artificial Intelligence 2001,  PG-13)
A.I. Artificial Intelligence
Beautiful, beautiful movie.
31
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Every time I watch it, I love it more.
32
The Matrix Reloaded 2003,  R)
33
The Matrix Revolutions 2003,  R)
34
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
This is the movie that got me hooked on LotR. I would never have even read the books otherwise.
35
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
36
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
An excellent end to the trilogy. Although, I did think the false endings were annoying...
37
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe
Excellent
38
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl
Romance, action, intrigue, and the supernatural all rolled into one amazing pirate movie.
39
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest
Loved it
40
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
Pirates of the Caribbean: At Worlds End
Wow. What a way to end the trilogy. Elizabeth's role in this film was incredible. I always love a strong female character (being a strong female myself) and she stole the movie (sorry, Johnny).
41
Signs 2002,  PG-13)
Signs
Stunningly wonderful.
42
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
Again, I find myself liking movies most people hated. I even like Jar Jar!
43
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
44
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
Gave me chills
45
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
46
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
47
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
48
Romeo + Juliet 1996,  PG-13)
Romeo + Juliet
A beautifully acted and directed updated version of Shakespeare's most famous play.
49
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
Moulin Rouge!
The singing, the acting, the dancing, the visuals... everything is just stunning.
50
The Phantom of the Opera 2005,  PG-13)
The Phantom of the Opera
I loved it
51
Hook 1991,  PG)
Hook
The best Peter Pan movie I've seen.
52
The Mask of Zorro 1998,  PG-13)
The Mask of Zorro
Excellent
53
The Truman Show 1998,  PG)
54
Les Miserables 1998,  PG-13)
Les Miserables
A beautiful tale of redemption.
55
Catch Me If You Can 2002,  PG-13)
Catch Me If You Can
Fascinating story with an excellent performance by DiCaprio.
56
Save the Last Dance 2001,  PG-13)
57
Dirty Dancing 1987,  PG-13)
58
The Dark Crystal 1982,  PG)
The Dark Crystal
Just beautiful.
59
George of the Jungle 1997,  PG)
60
The Lost Boys 1987,  R)
The Lost Boys
Might be my favourite vampire movie ever.
61
Interview with the Vampire 1994,  R)
62
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
The difference between this movie and it's precursor couldn't have been greater. This one was absolute excellence.
63
Legally Blonde 2001,  PG-13)
Legally Blonde
I love it.
64
Mio min Mio (Mio in the Land of Faraway) 1987,  PG)
Mio min Mio (Mio in the Land of Faraway)
It's actually called "The Land of Faraway." Yahoo! Movies has it under this non-English title too, and I don't know why...
65
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
"Good mornin' good mornin' / We've talked the whole night thru..." One of my favourite old musicals.
66
The Prestige 2006,  PG-13)
The Prestige
So many twists and turns - like Shyamalan used to make.
67
To Kill A Mockingbird 1962,  Unrated)
68
The Prince of Egypt 1998,  PG)
The Prince of Egypt
I adore this movie.
69
Joseph - King of Dreams 2000,  PG)
Joseph - King of Dreams
The song "Better Than I" still brings tears to my eyes.
70
The Last Unicorn 1982,  G)
71
The Hunchback of Notre Dame 1996,  G)
72
Spaceballs 1987,  PG)
73
Blades of Glory 2007,  PG-13)
Blades of Glory
I liked it so much I went to see it twice. And I usually feel pretty much so-so about comedies, especially with Will Ferrell. Maybe it's partly because I loved watching figure skating as a kid or maybe it's Jon Heder...

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments