My Favorite Movies


  attetude's Rating My Rating
1
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
The ending is awful...
2
Mommie Dearest 1981,  PG)
3
Silkwood 1983,  R)
Silkwood
Based on a true story....it amazes you with the negligence and corruption.....to stand up fight for the lives of others and not have anyone willing to do the same..is unthinkable.
4
Norma Rae 1979,  PG)
5
North Country 2005,  R)
6
An Officer and a Gentleman 1982,  R)
An Officer and a Gentleman
The fight scene between Richard Gere and Louis Gosset Jr....was awesome.
True romantic story with guy side....loved it.
7
Urban Cowboy 1980,  PG)
Urban Cowboy
Again, another Debra Winger movie....she is truly awesome and gifted. The story is awesome and Charlie Daniels makes an appearance singing, Devil Went Down to Georgia.
8
Gia 1998,  R)
9
The Bone Collector 1999,  R)
10
Changeling 2008,  R)
11
A Walk to Remember 2002,  PG)
12
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
Truly a romantic movie...Gena Rowlands and James Garner bring us into this sad love story. Young, youthful love so hard to find now....Truly, a soon to be classic..not to mention the two main actors are dating to this day...hmmm
13
Gorillas in the Mist: The Story of Dian Fossey 1988,  PG-13)
14
Pearl Harbor 2001,  PG-13)
Pearl Harbor
A tearjerker in itself. I bought the movie because it was awesome..yet, don't want to watch it because I don't want to cry...ugh..
15
You've Got Mail 1998,  PG)
16
The Neverending Story 1984,  PG)
17
Must Love Dogs 2005,  PG-13)
18
Marley & Me 2008,  PG)
Marley & Me
Reality
19
King Kong 2005,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments