My Favorite Movies


  atonshot's Rating My Rating
1
The Shawshank Redemption 1994,  R)
The Shawshank Redemption
!!!!
2
Dark City 1998,  R)
Dark City
a post-apoca story with a sentiment of and existencialist
3
Magnolia 1999,  R)
4
The Science of Sleep 2006,  R)
5
Brazil 1985,  R)
Brazil
compelling music on the intro and on the end, the story is amazing, and the melancoly of is frustation is beutiful
6
Code 46 2003,  R)
7
The Life Aquatic with Steve Zissou 2004,  R)
8
Lost In Translation 2003,  R)
9
Amélie (Le Fabuleux destin d'Amélie Poulain) 2001,  R)
10
The Hours 2002,  PG-13)
11
Children of Men 2006,  R)
12
TRON 1982,  PG)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments