My Favorite Movies


  athena6098's Rating My Rating
1
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
O Brother, Where Art Thou? is a geat Coen brothers film. George Clooney, John Turturro, and Tim Blake Nelson were great in the movie. The film is very funny. The movie full of beautiful bluegrass music. I only want to get a copy of the movie on the DVD. I want to get a CD and music book of the soundtrack of the music. It is a fun movie to watch. But again the there is great true bluegrass to listen to.
2
The Notebook 2004,  PG-13)
The Notebook
A Notebook of love and memories. The movie "The Notebook" is a notebook about love and memories between two people. It is a another movie like "Sleepless in Seattle" cuddle up with someone special and watch. Be prepare to have it wrench at your heart. It is excellent movie about love and memories between two people who are special to each other from when they first met. And they spend a lifetime to find out that they need each other. James Garner, Gena Rowlands, Ryan Gosling and Rachel McAdams were just outstanding in their performance of their parts of Noah and Allie. Find someone special, pop some popcorn and cuddle up to watch this movie. BTW, You may want to have some tissue handy.
3
The Incredibles 2004,  PG)
The Incredibles
'The Incredibles' is a Incredibile movie. I think all ages will enoy this movie. Pixar has done a another Imcredibile work to go along with "Toy Story" and "Finding Nemo". The 3-D computer Animation was incredibile as usual. The Short clip before the main event wasn't totally Incredible but I think the the young one will enjoy it. If You have not seen yet and You should go like Dash and see it.
4
The Glenn Miller Story 1954,  G)
The Glenn Miller Story
Great Movie about Glen Miller and his music! This movie is a great movie about Glen Miller and his music. Jimmy Stewart does a superb playing the part of Glen Miller. June Allyson and Henry Morgan do great in this movie as well. You get to see and hear some great muscians like Louie Armstrong. You also get to hear lots of Glen Miller music like "Little Brown Jug," "Moonlight Serenade," "Pennsylvania 6-5000," "In the Mood," "String of Pearls." "America Patrol," and more. One of my flavorite part in the movie is when Glen Miller and the band are in Enland playing "In the Mood" and a German V-1 buzz bomb flies by and exeplodes. Everone runs for cover exept for the band, they coniture to play.
5
Amadeus 1984,  PG)
Amadeus
Mozart: Genius and party animal. Amadeus is a great movie about Mozart as told by Antionio Salieri (F. Murray Abraham). The story is shows how Mozart was a genius and a party animal as well. Mozart wrote his first symphony
at the age of 12 years old. Mozart wrote his first drafts in ink and where they were his final. The also shows Mozart down fall was always parting. I think a lot of future musicians would enjoy the movie and learn about Mozart and the way he created his works of art in music.
6
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
Sleepless in Yakima! I just love this love this movie. I get all love sick when I watch this movie. I also like music in this movie especially "A Wink and Smile". This is a good movie to curl up with your special person in your life and watch togather.
7
The Little Mermaid 1989,  G)
8
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar 1995,  PG-13)
To Wong Foo, Thanks for Everything! Julie Newmar
What a Drag Movie. I just love love Patrick Swayze, John Legazuimo, and Wesley Snipes as Drag Queens. I love the outfits that they wear in the movie. they do good being Lady-like. Snipes makes a great Drag Queen. I think Stockard Channing does well in this also. The movie is funny. One the few movie that catches the posvite things on being Transgender.
9
Top Gun 1986,  PG)
Top Gun
One of Tom Cruise's best. This movie is excellent action. And one that is great to whatch at the I-max movie Theares with the big screen and surround sound. I always been intersted in flying and fighters. Even though the aerobats of the jets are really only one level of aerobats. You still sit back and feel being in the cockpit "with your hair on fire". This is one of Tom Cruise's best movies.
10
What's Love Got To Do With It? 1993,  R)
What's Love Got To Do With It?
What's Love Got to Do With It? Lots of it.
Being a Tina Turner fan, This a outstanding movie. It does a good job showing Tina Tuner's Rocky road to where she is now. Angela Bassett and Laurence Fishburne do a outstanding being Ike and Tina Turner. There is good music in this movie like "Rolling" and "What's Love Got to Do With It?"
11
Paint Your Wagon 1969,  PG-13)
Paint Your Wagon
Great western musical. Great western musical. Where else can you hear Lee Marvin & Cline
Eastwood sing. The Nitty Gritty Dirt Band play a number of songs in the
movie. It is funny movie and there is good music from the movie
especially the "They Call the Wind Maria" sung by Harve Presnell as
"Rotten Luck Willie" I remember watching this movie as in back as a
kid, in back of the family station wagon in a Drive-in. The movie is
good clean "dirty" fun.
12
The Longest Day 1962,  G)
The Longest Day
Classic historically accurate war movie. "The Longest Day" is a classic World War II movie. The movie is based on the the book "The Longest Day" written by Cornelius Ryan. I have read the book myself and the movie taken some of the good parts out of the book and put them in the movie. You got to remember these things did happen during D-Day, the Allied invasion of Normandy. Like the part Red Buttons plays of the paratooper that gets stuck on the French Steeple. The Britsh paratooper chaplain that goes diving for his Holy Communion set in the marsh in the middle of the parechuted part of the Allied invasion. It has a all star cast of John Wayne, Robert Mitchum, Henry Fonda, Richard Burton, Sean Connery, Paul Anka, Robert Wagner, Red Buttons, Jeff Hunter, and more. The movie is historically accurate. The movie is also entertainting.
13
Grease 1978,  PG)
14
Saturday Night Fever 1977,  R)
15
A League of Their Own 1992,  PG)
A League of Their Own
Movie a League of its own. Tom Hanks, Geena Davis, and Lori Petty were excentell in this movie as well as Madonna. The Movie fun to watch and well as learning some history about what happen home during WWII. A person will get a good laught and be touch as well with this movie. This a movie both the sport lover and the non-sport lover will both love to watch. The acting the movie is great. Penny Marshall does a great job directing. Jon Lovitz and Rosie O'Donnell are great in this movie. The movie makes wish they contune the All-American Girls Professional Baseball League. It would a plus for baseball.
16
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
What a pre WWII love trangle! I just love this move. It love movie. It is a thriller. It got a great love trangle going with Humphrey Bogart as club owner Rich Blaine between Ingrid Bergman as ex-lover Ilsa and her husband. At the same time keeping one step ahead of the German NAZIs in the 1930's for her husband. This has a little bit of humor it as well. I think this is one of Humphery Bogart's and Ingrid Bergman's best performces. A must see movie, a real classic.
17
Night at the Museum 2006,  PG)
Night at the Museum
The old world meets the new world! This is a great family movie. The cast is like the old world comdies (Dick Van Dyke, Mickey Rooney, etc) work with the new world (Ben Stiner, Owen Wilson, etc) Robin Williams does a great job as Teddy Roosevelt. The movie the times I had work the the graveyard shift as Security Guard myself. The visual effects are are great. This a movie where everyone in the family will have a good laugh from.
18
Walk the Line 2005,  PG-13)
Walk the Line
Orginal Man in Black. Very good movie. Shows the hightlighs and down falls of the Orginal Man in Black, Johnny Cash. Johnny Cash has been a favotite country artist. You get hear some of Johnny Cash top music. I love the part when He goes to Folsom Prison and records a live album which is one the top selling albume to this day. I want get a CD of that album as well a copy of this movie on Wide-Screen DVD.
19
A Prairie Home Companion 2006,  PG-13)
A Prairie Home Companion
A Movie to keep you company. The stage part of the movie of the broadcast of the radio is like the actual radio show which I like to listen to. Music and the jokes from the the movie is great. I have the dvd and I want to get the soundtrack. I love John C. Reilly as Lefty and Woody Harrelson as Dusty when they sing "Bad Jokes". Lindsay Lohan as Lola Johnson sings a intersting version of "Frankie & Johnny". There are good muscial pieces by The All Guys Shoe Band. Lily Tomlin & Meryl Streep singing is good as well. A very clean and entertaining movie. A movie for the whole family.
20
Coal Miner's Daughter 1980,  PG)
Coal Miner's Daughter
"You Ain't Woman Enough to Take My Man." Coal Miner's Daughter is very good movie about Loretta Lynns, the queen of country music rise to stardom from backwoods Appalachia to Nashville, TN, Grand Ole Opry! Sissy Spacek does great job playing Loretta Lynn and her Oscar virtuoso singing performance of "You Ain't Woman Enough to Take My Man." Tommy Lee Jones does good playing Doolittle "Mooney" Lynn dispite the makeup job of trying of making him to look younger than is really is. Great movie with great music and a movie for the whole family.
21
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
Lawrence of Arabia
Desert is like a sea. This is a great epic movie with an excellent cast. Peter O'toole, Anthony Quinn, Alec Guinness, Omar Sharif, and Jack Hawkins. After watching the movie, I can see clearly, without sand in my eyes, why the movie won Best Picture Winner of 1962. It is a moving picture. The directing of the movie was get. When you watch it in the orinal format of wide screen, you see and feel the vasts of the desert like a sea. The movie is a classic epic movie that is a must see.
22
Rain Man 1988,  R)
Rain Man
K-Mart may such but not this movie! This movie is fun to watch. Both Dustin Hoffman, Tom Cruise are great in this movie. Dustin Hoffman play an autistic Raymond Babbitt excellently. The movie how everyone is special and we have are own quirs. Barry Morrow, Michael Bortman, Richard Price, Ronald Bass & Steven Spielberg wrote an oscar wining screenplay. A great movie for the whole family. A classic movie.
23
Flower Drum Song 1961,  Unrated)
Flower Drum Song
Chinese-american Musical It is fun movie to watch. I just happen to catch the movie on the AMC channel. The music is by Richard Rodgers and Oscar Hammerstein. My songs from the movie is "Chop Suey" & "It Fun Being A Girl. A movie for the whole family. It is a good american musical with a chinese twist.
24
The Thrill of It All! 1963,  Unrated)
25
North by Northwest 1959,  Unrated)
North by Northwest
Another classic Alfred Hitchcock movie. Alfred Hitchcock did it again with this classic thriller. Having Cary Grant, Eva Marie Saint and James Mason was a great combintion put togather by Alfred Hitchcock. The scene on Mt. Rushmore was great. Must movie to watch of Alfred Hitchcock movie fans and movie thrillers both.
26
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Have it, Love it and use it to help my german!! Fun and interesting movie to watch. I like the way the movie was put to gather to show how Lola would choose to get the money to save Mannie, her boyfiend
27
Das Boot (The Boat) 1981,  R)
Das Boot (The Boat)
very intersting view of WWII of the German U boat and its crew. I like the way the story was put together story was told show the Captain and most of the Officers and crew were loyal to Germany but not to Nazism. very good story and good special effects.
28
Im Juli. (In July) 2000,  Unrated)
Im Juli. (In July)
I like it very much, and it has it good parts. I like the part that when Daniel tries to jump Danube river with the car when you know he is not going to make it. This a good romance comedy.
29
Good Bye, Lenin 2002,  R)
Good Bye, Lenin
a very warm movie about a son trying to protect his mother, It has some good and funny parts, like the part where Alex have his friend make video clips of news item explaining Cola Cola and people moving from the west part of Germany to the east.
30
Joyeux Noël (Merry Christmas) 2005,  PG-13)
Joyeux Noël (Merry Christmas)
very good movie and very interesting what really happen in the middle of WWI. An very good movie to see during Christmas in honor of our troop that are oversea fight right now
31
Africa Screams! 1949,  Unrated)
Africa Screams!
"Africa Screams" is not Abbott and Costello's best movie, but it is a funny movie and I enjoyed watching it. Hey, It is a Abbott and Costello's movie. I grew up watching These Abbott and Costello's movie on a Saturday. As part of the cast of this is Shemp Howard and Joe Besser, at differnt times, they were one of the "Three Stooges". I like the very beginning of the movie with Stanley Livingston (Lou Costello) acting like a big African safari hunter, in the bookstore, trying to tame a little kitty and beginning scare of it. Any Abbott and Costello's movie is good to watch just like this one.
32
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
I wish I shoot like this Robin Hood. I am into archery so this movie end being a special treat for me. I like the opening of the movie with the arrow that operates as if not better than a cursin missle. It a fun movie to whatch as spoof all the Robin Hood movie. Mel Brooks has done well with this movie.
33
The Slender Thread 1965,  Unrated)
The Slender Thread
"The Slender Thread" is very thriller. Sidney Poitier & Anne Bancroft do very good in this movie even though they are not tograther. The movie keeps you on your edge. I like the clothes that Edith Head design for the movie especially for Anne Bancroft. The directer, Sydney Pollack, does good job making you wonder if the desperate woman is save right to the end of the movie. Break the thead and enjoyed the movie.
34
Abbott and Costello Meet the Invisible Man 1959,  Unrated)
Abbott and Costello Meet the Invisible Man
"Abbott and Costello meets....." classic
"Abbott and Costello Meet the Invisible Man" is not Abbott and Costello's best but it still a Abbott and Costello movie. Bud and Lou are brand new detectives just graduating Detective school. They meet a Boxer accused of murder, who has taken a serum to make him invisible. Lou Costello is very funny in the ring fighting. this even if this not Abbott and Costello's very best. It is still a good Abbott and Costello movie.
35
The Story of Louis Pasteur 1936,  Unrated)
The Story of Louis Pasteur
The Excellents of Louis Pastuer, The movie does Louis Pastuer great honor of telling his story. His story about his great discovery and his struggle educating the public of micros and their effect on our lives. Paul Muni does an excellent job in portrayaling Doctor Louis Pastuer. This movie would be a great movie for all furture sciencists of this world.
36
The Hunt for Red October 1990,  PG)
The Hunt for Red October
Be care, this movie sensitive to bullets. Another great action movie from Tom Clancy's bestseller novel. A great submarine action movie. Sean Connery and Alec Baldwin was great in this movie. the movie was full tension and action. the Special effects was great. It is like you were on the real thing. John McTiernan did excellent job of directing.
37
Searching for Bobby Fischer 1993,  PG)
Searching for Bobby Fischer
this is great movie for the family. It has heart. I haft to admit it about playing chess. I can feel for the father in the movie being beat by third graders myself. Ben Kingsley is great as well as Laurence Fishburne and Joe Mantegna. The movie shows it pays to be a good sport and have heart but still play your best. I love my copy of this movie
38
Kelly's Heroes 1970,  PG)
Kelly's Heroes
Hey, there is no negative waves from this movie. Not your usual World War II movie but a fun movie to watch. Great actors like Clint Eastwood, Telly Savalas, Don Rickles, and Donald Sutherland. I hath to admit that Donald Sutherland character "Odd Ball" is my favorite and Don Sutherland did him perfect. Hey do not give me those negative waves Sweetheart. But there was plenty of action and exploses.
39
Down Periscope 1996,  PG-13)
Down Periscope
Lets kick this pig! Go USS Stingray!
A very funny and fun movie to watch, Great for the family. I love the chip shot off the submarine on to the golf green by "Lt. Cmdr. Tom Dodge", Kelsey Grammer, I wish I can make a shot like that also. Kelsey Grammer did a a great job in the movie as well as William H. Macy. I love it the music video by The Village People singing "In The Navy" with the credits.
40
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
Monstrous funny movie by Mel Brooks & Gene Wilder ! Mel Brooks with Gene Wilder did it again. I Love this movie, it is so funny, the cast Gene Wilder, Teri Garr, Peter Boyle, Marty Feldman, Madeline Kahn, Cloris Leachman. you could not ask for funnier cast. Even Gene Hackman was funny. I love Marty Feldman's eye as Igor. This a fun movie to watch on Holloween. and for the set. Mel Brooks was able to use the orginal set Lab equipment that was use in the orginal movie Frankenstein. Frau Blucher! NAA, NAA!
41
Die Bluthochzeit (The Wedding Party) 2005,  Unrated)
Die Bluthochzeit (The Wedding Party)
Not exacting a comedy like it saids on the package of the DVD. but I did like watching it. It sure proves that rednecks are just here in the United States. Who else would go hunt pheasents on the way of the Wedding Dinner!

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments