Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  asugirl92's Rating My Rating
1
Becoming Jane 2007,  PG)
Becoming Jane
i love this movie
2
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
so funny this movie is sure to mak you laugh
3
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
great adventure movie i love it!
4
Jaws 1975,  PG)
Jaws
Steven spielberg made jaws so realistic it was cool !
5
Peter Pan 2003,  PG)
Peter Pan
i love it jeremy sumpter did and excelent job playing the leading role as peter pan as well as rachel hurdwood as wendy it's not youre average orginal peter pan it is better!
6
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace 1999,  PG)
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace
george lucas is brillant to create a world such as star wars!
7
A Walk to Remember 2002,  PG)
A Walk to Remember
i love this movie it it the best movie and book ever if you don't love this movie you are a fool cause u miss out the actuall truthful meaning that some teens do face and this is based on a true story and i beg all the viewers to read or watch the film.
8
Sense and Sensibility 1995,  PG)
9
Persuasion 2007,  Unrated)
10
Northanger Abbey 2000,  Unrated)
11
Mansfield Park 1998,  PG-13)
12
Emma 1996,  PG)
13
Pretty in Pink 1986,  PG-13)
Pretty in Pink
it's very funny but steff is the best charater in it next to andie.
14
Labyrinth 1986,  PG)
15
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force) 1985,  PG-13)
Police Story (Ging chaat goo si) (Police Force)
very action type
16
Jurassic Park 1993,  PG-13)
17
The Lost World - Jurassic Park 1997,  PG-13)
18
Jurassic Park III 2001,  PG-13)
19
Jurassic Park IV ,  Unrated)
20
Little Miss Sunshine 2006,  R)
21
Pan's Labyrinth 2006,  R)
22
The Prize Winner of Defiance, Ohio 2005,  PG-13)
23
Mr. Bean's Holiday 2007,  G)
24
My Fair Lady 1964,  G)
25
Emma 1996,  Unrated)
26
Persuasion 1995,  PG)
27
Mansfield Park 2007,  Unrated)
28
Northanger Abbey 2007,  Unrated)
29
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
Love it! especially mr darcy !

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments