My Favorite Movies


  AstridTone's Rating My Rating
1
2001: A Space Odyssey 1968,  G)
2001: A Space Odyssey
Big Screen Classic.
2
A Beautiful Mind 2001,  PG-13)
A Beautiful Mind
Great plot. Unique and ingenious twist.
3
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Outrageous, funny, and it all takes place in the Outbacks of Australia. But.. oh my, oh my... those costumes!!! One of my top favourites.
4
The African Queen 1952,  Unrated)
The African Queen
Humphrey classic.
5
Alice Doesn't Live Here Anymore 1974,  PG)
Alice Doesn't Live Here Anymore
Delightful movie by Scorsese. I was very young when I first saw it and didn't understand then why I liked it so much. Beautiful film, with gritty, real romance.
6
American History X 1998,  R)
American History X
Solid four-star movie and a star-vehicle for Edward Norton. Recommended.
7
Apocalypse Now 1979,  R)
Apocalypse Now
Brilliant. But for the full effect, you really need to sit in a theatre with good and full surround sound. It's a whole-body experience.
8
Arsenic and Old Lace 1944,  Unrated)
Arsenic and Old Lace
It was much fun.
9
The Big Sleep 1946,  PG)
The Big Sleep
Another Humphrey classic. The great deep, dark 1940s.
10
The Boondock Saints 2000,  R)
The Boondock Saints
Brilliant movie, even if it might seem irreverent at first glance.
11
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan
A seriously black comedy, even brilliantly tasteless (and therefore not for everybody, alas). For me, this one's already a classic and on my top films list.
12
Bridget Jones's Diary 2001,  R)
Bridget Jones's Diary
I like 'em both.
13
Bye Bye Brasil 1979,  R)
14
Cabaret 1972,  PG)
Cabaret
One sultry musical with Liza belting out great songs.
15
Casablanca 1942,  PG)
Casablanca
One of my top faves.
16
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso) 1988,  R)
Cinema Paradiso (Nuovo Cinema Paradiso)
Personal Italian favourite.
17
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
Solid, if dark, classic. This was the first restricted movie I ever saw and it was a shocker.
18
I Clowns (The Clowns) 1970,  G)
I Clowns (The Clowns)
For Fellini fans especially. Must like subtitles and it helps to be open to a different experience. Fellini always was - for me - an experience. I miss him.
19
Contact 1997,  PG)
Contact
I love this science fiction story.
20
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long) 2003,  PG-13)
Crouching Tiger, Hidden Dragon (Wo hu cang long)
Great, elegant, classic.
21
The Deer Hunter 1978,  R)
The Deer Hunter
Deep, dark, and wonderful.
22
Don Juan DeMarco 1995,  PG-13)
Don Juan DeMarco
Huge guilty pleasure of a movie. Much like.
23
Elling 2001,  R)
Elling
I have almost forgotten this gem, so I believe it is better than I even remembered it. See it again!
24
Eyes Wide Shut 1999,  R)
Eyes Wide Shut
Except for casting Cruise in this particular lead, this is one of my favourite Kubrick movies.
25
Fargo 1996,  R)
Fargo
Another black comedy by the brilliant Coen Brothers.
26
Fellini - Satyricon (The Degenerates) 1969,  R)
Fellini - Satyricon (The Degenerates)
(Two posters exist on this site for this movie.) This is not a movie I recommend for most people, but for some (like me) it is perfect. I was relatively young (late teens, early 20s) when I saw this one, yet - for me - it made sense right away. I didn't know then the affinity I had for a deep and dark black humour.
27
Four Weddings and a Funeral 1994,  R)
Four Weddings and a Funeral
One of my top favourite comedies. The summer it came out, I saw it four times and didn't tire of it. Always saw something new -- things happen in the background as well as in the foreground. Just hilarious.
28
The Full Monty 1997,  R)
The Full Monty
Fun. British humour.
29
The Ghost and Mrs. Muir 1947,  Unrated)
The Ghost and Mrs. Muir
An old-time favourite. It would be nice to see this one again with people I care about.
30
The Gods Must Be Crazy 1981,  PG)
The Gods Must Be Crazy
This was just so purely funny.
31
Goldfinger 1964,  PG)
Goldfinger
My absolute favourite Bond movie.
32
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
One of my favourite movies. A big and wonderfully colourful movie. They celebrated colour.
33
Grand Hotel 1932,  Unrated)
Grand Hotel
Classic Hollywood in its heyday. Delicious.
34
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
Harry Potter and the Sorcerer's Stone
It was a favourite of the Harry Potter movies.
35
Hotel Rwanda 2004,  PG-13)
Hotel Rwanda
Strong, powerful movie. In the midst of forgetable movies, this one sinks in deep. Despite the subject-matter, this was one of my favourite movies in 2004.
36
Il Postino (The Postman) 1994,  PG)
Il Postino (The Postman)
Italian Classic. Great romance.
37
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
Indiana Jones and the Last Crusade
Classic adventure story.
38
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
Indiana Jones and the Temple of Doom
I liked all three of this trilogy. Definitely to be seen together.
39
It Happened One Night 1934,  Unrated)
It Happened One Night
One of my favourite movies.
40
It's a Wonderful Life 1946,  G)
It's a Wonderful Life
Lovely. Christmas classic of course.
41
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits) 1965,  Unrated)
Giulietta degli Spiriti (Juliet of the Spirits)
Frederico Fellini at his best. Need I say more?
42
Key Largo 1948,  Unrated)
Key Largo
Humphrey in the 40s was a classic himself.
43
Kolja (Kolya) 1996,  PG-13)
Kolja (Kolya)
Loving, sweet... especially because it doesn't start out that way! One of my top foreign-language movies.
44
La Cage Aux Folles 1978,  R)
La Cage Aux Folles
Great movie and, in my opinion, better than the English-language version: The Birdcage.
45
L.A. Confidential 1997,  R)
L.A. Confidential
Spacey classic.
46
The Last Temptation of Christ 1988,  R)
The Last Temptation of Christ
Beyond debating whether it is controversial, this movie is a masterpiece. But I need to see it again to rate it with more fairness.
47
Letters from Iwo Jima 2006,  R)
Letters from Iwo Jima
Wow. A rare classic.
48
Life Is Beautiful (La Vita è bella) 1997,  PG-13)
Life Is Beautiful (La Vita è bella)
Life is Beautiful. This film was beautiful. Odd, considering its subject-matter.
49
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
I was never able to imagine that anyone would ever actually translate the books successfully onto the screen, but Peter Jackson did.
50
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Return of the King
Amazing.
51
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
The Lord of the Rings: The Two Towers
Amazing trilogy. Now... if only everyone would read the books too.
52
Love Actually 2003,  R)
Love Actually
I was already a fan of Richard Curtis, screenwriter. I believe this movie is a new Christmas classic.
53
The Maltese Falcon 1941,  PG)
The Maltese Falcon
Yet another 1940s Humphrey classic.
54
The Man Without a Past 2002,  PG-13)
The Man Without a Past
Finnish movies do not get much exposure, but this is a great director with a gem.
55
Mary Poppins 1964,  G)
Mary Poppins
Oh, it was my absolute favourite childhood movie by far. Maybe partly because it was the only one I saw on opening weekend: a grand affair on Labour Day weekend 1964!
56
The Matrix 1999,  R)
The Matrix
Ingenious. It was the start of something new. Also: a nice sleek and shiny leather look.
57
Memento 2000,  R)
Memento
Solid four stars. Brilliant, mind-rivetting plot.
58
M*A*S*H (MASH) 1970,  PG)
M*A*S*H (MASH)
Subversive and, therefore, a very nice dark comedy... and it had all kinds of other comedy too. It appeals to many different tastes, unlike many of the other dark comedies I like.
59
Moonstruck 1987,  PG)
Moonstruck
Lovely. Just lovely. I became a Cher and Nicholas Cage fan after this. Great job!
60
Mrs. Miniver 1942,  Unrated)
Mrs. Miniver
Lovely movie.
61
Murder on the Orient Express 1974,  PG)
Murder on the Orient Express
I am a major Agatha fan and this is one of my favourite movies based on her 80+ books.
62
My Big Fat Greek Wedding 2002,  PG)
My Big Fat Greek Wedding
It was really funny.
63
My Fair Lady 1964,  G)
My Fair Lady
One of the great musicals. Rex and Audrey shine. Music is classic.
64
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)
O Brother, Where Art Thou?
Crazy, hilarious, and probably not everybody's idea of a good movie -- but I've grown to love it. And the sound-track? I'd sleep with it under my pillow...
65
Pride and Prejudice 1940,  Unrated)
Pride and Prejudice
Loved the movie, though it was rather liberal with its interpretation of the book. Must see the more modern Pride and Prejudice with Colin Firth.
66
Pride and Prejudice ,  Unrated)
Pride and Prejudice
Full five stars for the whole sumptious set of episodes. Colin Firth is of course the real Mr. Dreamy.
67
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
It is such a relief, sometimes, to be able to rate something quickly. This was as clear a high-star film, as any. The cast, the crew, the atmosphere of the movie, and - especially - the extraordinary and brilliant performance by Helen Mirren... they were all part of what made this movie so special.
68
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark)
The beginning of a classic trilogy.
69
Reservoir Dogs 1992,  R)
Reservoir Dogs
A gruesome classic.
70
Romancing the Stone 1984,  PG)
Romancing the Stone
Fun, adventure, romance.
71
The Ruling Class 1972,  PG)
The Ruling Class
One of those rare, unknown gems. Peter O'Toole is great as always.
72
Run Lola Run (Lola rennt) 1998,  R)
Run Lola Run (Lola rennt)
Weird and wonderful.
73
Sabrina 1954,  Unrated)
Sabrina
I enjoy both the 1954 and 1995 Sabrina movies about equally, but the 1954 inches forward just slightly.
74
Sabrina 1995,  PG)
Sabrina
This 1995 Sabrina version enjoy just about as much as that from 1954.
75
The Scarlet Pimpernel 1934,  Unrated)
The Scarlet Pimpernel
Huge delight for me to see this movie from the mid 1930s.
76
Secretary 2002,  R)
Secretary
One of my personal favourites, but that's because I have a very broad sense of humour. And an obviously quirky idea of what might be romantic. I discovered Maggie through this movie.
77
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
Seven Samurai (Shichinin no Samurai)
Brilliant.
78
sex, lies, and videotape 1989,  R)
sex, lies, and videotape
One of my top favourite films. And through it I discovered both James Spader and director Steven Soderbergh.
79
Shane 1953,  Unrated)
Shane
Classic western. Very sweet.
80
The Shipping News 2001,  R)
The Shipping News
Loved it.
81
Singin' in the Rain 1952,  G)
Singin' in the Rain
Love it!
82
The Sixth Sense 1999,  PG-13)
The Sixth Sense
One of the best stories about ghosts and the sensitive young boy who senses them.
83
Sleepless in Seattle 1993,  PG)
Sleepless in Seattle
One of my top favourite romantic comedies.
84
The Sound of Music 1965,  G)
The Sound of Music
Still the great musical, even if we've maybe seen it too many times.
85
Stagecoach 1939,  Unrated)
Stagecoach
One of my all-time favourites, for sure.
86
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
When it was first released, it was - for me - a guilty pleasure. Now, three decades later, it is a true classic. Long live our enduring and endearing guilty pleasures!
87
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away) 1974,  R)
Travolti da un Insolito Destino nell'Azzurro Mare d'Agosto (Swept Away)
No, *not* the Madonna version, but the original strong, powerful Italian version from 1975 with one of the longest titles: "Swept Away... by an Unusual Destiny in the Blue Sea of August."
88
The Thin Man 1934,  Unrated)
The Thin Man
Great Fun from 1934. I really want to see a marathon of the whole series.
89
Truly, Madly, Deeply 1991,  PG)
Truly, Madly, Deeply
If only one has patience to sit through the slow moments in the beginning, it turns into real gem... and I discovered Alan Rickman in this and swooned.
90
Twister 1996,  PG-13)
Twister
Solid entertainment and excitement. And Helen Hunt is hot in this.
91
The Usual Suspects 1995,  R)
The Usual Suspects
Classic.
92
What's Eating Gilbert Grape 1993,  PG-13)
What's Eating Gilbert Grape
Johnny Depp classic. Must see if you like him.
93
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
One of my all-time favourite romantic comedies.
94
The Wizard of Oz 1939,  G)
The Wizard of Oz
It's grown on me over the years, for sure.
95
Calendar Girls 2003,  PG-13)
Calendar Girls
Go girls! Need to see this one again to rate it properly.
96
As Good As It Gets 1997,  PG-13)
As Good As It Gets
My top favourite movie.
97
Muriel's Wedding 1994,  R)
Muriel's Wedding
One of my top favourite movies. I discovered Toni in this movie when it first came out.
98
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Hot Hot Hot!
99
Harold and Maude 1971,  PG)
Harold and Maude
Brilliant, but definitely *not* everybody's cup of tea. One of my top favourites.
100
The Piano 1993,  R)
The Piano
Through this movie, I discovered the film maker Jane Campion and the actress Holly Hunter and fell in love with Harvey Keitel. One of my faves, even if it has one of the most horrific and haunting scenes.
101
Pulp Fiction 1994,  R)
Pulp Fiction
Brilliant. And to think how deeply and passionately I hated this movie the first time I saw it. Now it's one of my top favourite films.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments