Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. astos
  2. James

Give list a short description

  astos's Rating My Rating
1
Adaptation 2002,  R)
2
Almost Famous 2000,  R)
3
Back to the Future 1985,  PG)
4
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
5
Braveheart 1995,  R)
6
Castle in the Sky 1989,  PG)
7
The Cat Returns ,  Unrated)
8
Chasing Amy 1997,  R)
Chasing Amy
My favorite Kevin Smith flick. Holden needs to be strangled, really fast. Jason Lee is awesome Dwight Ewell is fricken awesome, Hooper X!@#
9
A Christmas Story 1983,  PG)
10
Clerks 1994,  R)
Clerks
Dante needs to be smacked around, strangled, than kicked in the nuts. This movie is really good.
11
Clerks II 2006,  R)
Clerks II
I was surprised how good and sentimental this movie was when I finished watching it.
12
A Clockwork Orange 1971,  R)
13
Desperado 1995,  R)
14
Dogma 1999,  R)
Dogma
Theology, catholicism, and Kevin Smith. I really enjoyed this movie.
15
Elf 2003,  PG)
16
Evil Dead 2 1987,  R)
17
Army of Darkness 1993,  R)
18
Fight Club 1999,  R)
19
Ghostbusters 1984,  PG)
20
The Girl Next Door 2004,  R)
21
The Good, the Bad and the Ugly (Il Buono, il Brutto, il Cattivo.) 1966,  R)
22
The Goonies 1985,  PG)
23
The Graduate 1967,  PG)
24
Grosse Pointe Blank 1997,  R)
25
High Fidelity 2000,  R)
26
Howl's Moving Castle 2005,  PG)
27
I Heart Huckabees 2004,  R)
28
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
29
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
30
Kiki's Delivery Service 1989,  G)
Kiki's Delivery Service
The first Miyazaki film I saw. This movie is really cute.
31
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
32
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
33
Last Action Hero 1993,  PG-13)
34
Lords of Dogtown 2005,  PG-13)
35
Mallrats 1995,  R)
Mallrats
Decent comedy. Jay & Silent Bob are awesome. Jeremy London is pretty boring but Jason Lee is awesome.
36
My Neighbor Totoro 1988,  G)
My Neighbor Totoro
This is one of my favorites. I loove the cat bus!
37
My Neighbors the Yamadas 1999,  PG)
38
Kaze no tani no Naushika (Nausicaa of the Valley of the Wind) (Warriors of the Wind) 1984,  PG)
39
Office Space 1999,  R)
40
Old School 2003,  R)
41
Orange County 2002,  PG-13)
42
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
43
Porco Rosso (Kurenai no buta) 1992,  PG)
Porco Rosso (Kurenai no buta)
I thought I was going to hate this, despite the fact that it's a Miyazaki film. A flying pig? Come on. I really really enjoyed it though.
44
Pom Poko (Heisei tanuki gassen pompoko) (The Raccoon War) 1994,  PG)
45
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
46
Pulp Fiction 1994,  R)
47
Ratatouille 2007,  G)
48
Rocky 1976,  PG)
49
Rocky II 1979,  PG)
50
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
51
Rushmore 1998,  R)
52
School of Rock 2003,  PG-13)
53
Seven Samurai (Shichinin no Samurai) 1954,  Unrated)
54
Singles 1992,  PG-13)
55
Spirited Away 2001,  PG)
Spirited Away
Really freaky but in the end it's very cute.
56
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
57
Tombstone 1993,  R)
58
Whisper of the Heart (Mimi wo sumaseba) (If You Listen Closely) 1995,  G)
59
Wizard of Oz 1925,  Unrated)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments