My Favorite Movies


  astorg's Rating My Rating
1
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb 1964,  PG)
Dr. Strangelove Or How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb
So good it's scary.
2
A Clockwork Orange 1971,  R)
A Clockwork Orange
I cut my teeth on this one. And have loved it ever sense.
3
A Dirty Shame 2004,  R)
A Dirty Shame
One of John Water's funniest. He makes some of the ugliest people sexy.
4
Cecil B. Demented 2000,  R)
Cecil B. Demented
Often overlooked but John Waters gets back to his roots and quits trying to please Hollywood.
The result is a treat.
5
Female Trouble 1975,  NC-17)
Female Trouble
Twisted. That's all I can say.
6
The Crow 1994,  R)
The Crow
This is one of my all time favourite movies that I always watch at Halloween.
7
Battle Beyond the Stars 1980,  PG)
Battle Beyond the Stars
Magnificent 7 in space
8
Death Race 2000 1975,  R)
Death Race 2000
The classic of all classics. This is where the Point System comes from.
9
Flash Gordon 1980,  PG)
Flash Gordon
I watch this over and over again. A classic.
10
The Terminator 1984,  R)
The Terminator
This movie stands the test of time. A watershed movie in Sci-fi/horror.
11
Terminator 2: Judgment Day 1991,  R)
Terminator 2: Judgment Day
Almost as good as the first in terms of tension. But in special effects and action: WOW!
12
Pink Flamingos 1972,  NC-17)
Pink Flamingos
The Egg Lady is still my favourite.
This movie is as pure John Waters as you can get.
13
Polyester 1981,  R)
Polyester
Any movie with Divine in it is Divine. Mink Stole is good too.
14
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
Monty Python and the Holy Grail
My absolute favourite Monty Python movie. I can watch it hundreds of times and never get tired of it.
15
Caligula 1979,  R)
Caligula
If Rome were really this decadent, then how did they run it for so long?
16
The Full Monty 1997,  R)
The Full Monty
Just hilarious. The part about the nature films is side splitting.
17
Pecker 1998,  R)
Pecker
The last attempt to please Hollywood, this movie begins to return to John Water's roots: being John Waters.
18
Spaced Invaders 1990,  PG)
Spaced Invaders
funny in a ridiculous sort of way
19
Gone With the Wind 1939,  G)
Gone With the Wind
I love this movie. One of the best romances ever made.
20
Fear and Loathing in Las Vegas 1998,  R)
Fear and Loathing in Las Vegas
Only Terry Gilliam could have done this movie.
21
Zardoz 1974,  R)
Zardoz
I can watch this over and over and always interpret it differently
22
Morons from Outer Space 1985,  PG-13)
Morons from Outer Space
Obscure but John Rhies Davies is reason enough to see it.
23
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
South Park: Bigger, Longer and Uncut
The first time I saw this movie I laughed until my sides ached.
24
Plan 9 from Outer Space 1956,  Unrated)
Plan 9 from Outer Space
one of the best worst movies that can be found on DVD
25
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
Monty Python's Life of Brian
"Yes, yes, we are all different."
"I'm not."
Probably my favourite lines.
26
Airplane! 1980,  PG)
Airplane!
The funniest of the Zucker Brother movies.
27
Top Secret! 1984,  PG)
Top Secret!
Often overlooked, but I thought it was extremely funny,
28
Double Indemnity 1944,  Unrated)
Double Indemnity
Just seeing James Stweart playing a creep is reason enough.
29
Being There 1979,  PG)
Being There
It showed how well Peter Sellers can act.
30
The Importance of Being Earnest 2002,  PG)
The Importance of Being Earnest
The story is funny enough. Just plug in reasonably good actors and you can't miss!
31
Pride and Prejudice 2005,  PG)
Pride and Prejudice
There were several elements missing in the book, but this was one of the most beautifully filmed.
Sometimes to excess, mind you. Especially the houses.
32
The Addams Family 1991,  PG-13)
The Addams Family
I like the Addams Family and this one was pretty funny.
33
Canadian Bacon 1994,  R)
Canadian Bacon
I have a soft spot for John Candy and being from Canada?
34
Apollo 13 1995,  PG)
Apollo 13
Reasonably done, a bit too Ron Howardish for my tastes.
35
Village People - Can't Stop the Music 1980,  PG)
Village People - Can't Stop the Music
So bad it's good.
36
Boogie Nights 1997,  R)
Boogie Nights
One of the best movies to show the transition of the carefree, trusting 70's to the cold slap in the face that was the 80's.
37
Strangers on a Train 1951,  PG)
Strangers on a Train
one of the best film noir
38
Mystery Train 1989,  R)
Mystery Train
I only put this one on my list because I couldn't find Leningrad Cowboys.
39
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
Monty Python's The Meaning of Life
Can meander a bit but still vintage Monty Python.
40
Brave New World 1998,  Unrated)
Brave New World
Unsettling, but very well done version of the book that everybody should be required to read.
41
The Revenge of the Pink Panther 1978,  PG)
The Revenge of the Pink Panther
The funniest of the Pink Panther movies.
42
The Pink Panther Strikes Again 1976,  PG)
The Pink Panther Strikes Again
Pretty funny but can be overlong.
43
The Pink Panther 1963,  Unrated)
The Pink Panther
Peter Sellers made Jacques Clouseau. Sorry, Steve Martin, you can't hope to replace him.
44
Witness for the Prosecution 1957,  Unrated)
Witness for the Prosecution
One of the best Charles Laughton movies and that's saying a lot.
45
The Right Stuff 1983,  PG)
The Right Stuff
Pretty funny and insightful flick about the eccentricity of the astronauts
46
It Came from Outer Space 1953,  R)
It Came from Outer Space
What a perfect time capsule of the 50s.
47
Big Trouble 2002,  PG-13)
Big Trouble
Great ensemble cast. Funny movies. Great lines.
48
Terminator 3 - Rise of the Machines 2003,  R)
Terminator 3 - Rise of the Machines
Good action but Linda Hamilton is sorely missed.
49
Aliens 1986,  R)
Aliens
Even better than the first.
50
Some Like It Hot 1959,  Unrated)
Some Like It Hot
Classic. And probably the best of the Marilyn Monroe movies.
51
Hot Shots! 1991,  PG-13)
Hot Shots!
Funny in the tradition of Airplane.
52
Hot Shots! Part Deux 1993,  PG-13)
Hot Shots! Part Deux
Actually better than the first.
53
Star Wars: Episode IV - A New Hope 1977,  PG)
Star Wars: Episode IV - A New Hope
I waited in line for hours to see this movie and it was worth it.
54
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi 1983,  PG)
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi
Keep the stuffed toys away and this is a good movie. I'm talking about the Ewoks.
55
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back 1980,  PG)
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back
The classic.
56
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith 2005,  PG-13)
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith
The best of the second trilogy.
57
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones 2002,  PG)
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
Nice to see the relationship between Padme and Anakin. And very little of Jar Jar Binks.
58
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
Star Trek - First Contact
The best of the Next Generation ones.
59
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
Star Trek VI - The Undiscovered Country
Extremely good. It seems it's the even numbered ones that are best.
60
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
Star Trek II - The Wrath of Khan
The best Star Trek Movie of the all.
61
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
Star Trek IV - The Voyage Home
Silly, flaky but fun.
62
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
Star Trek III - The Search for Spock
You gotta see it before you see IV
63
The Naked Gun - From the Files of Police Squad! 1988,  PG-13)
The Naked Gun - From the Files of Police Squad!
Leslie Nielson is the best.
64
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert 1994,  R)
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert
Eccentric and that's the way I like it.
65
The Queen 2006,  PG-13)
The Queen
Very sensitive portrait of the queen, even if it's a bit inaccurate.
66
Richard III 1995,  R)
Richard III
Ooh, does Ian ever ooze slime in this movie.
67
Apt Pupil 1998,  R)
Apt Pupil
Scary movie about personal domination. Spooky.
68
Kinsey 2004,  R)
Kinsey
The funniest part of this movie is when they start their survey of people's sex lives.
69
Absolute Power 1997,  R)
Absolute Power
Fabulous Clint Eastwood movie. Shows he can really act.
70
Infamous 2006,  R)
Infamous
Very well acted and emotionallyhonest
71
Speed 1994,  R)
Speed
Very Tense and great action!
72
Miss Congeniality 2000,  PG-13)
Miss Congeniality
Sandra Bullock makes this movie!
73
Blazing Saddles 1974,  R)
Blazing Saddles
Probably Mel Brooks best Movie. Perfect cast, perfect comedy.
74
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous 2005,  PG-13)
Miss Congeniality 2 - Armed and Fabulous
Pretty good sequel. Sandra Bullock is good as always
75
Demolition Man 1993,  R)
Demolition Man
Fantastic action/science fiction movie
76
While You Were Sleeping 1995,  PG)
While You Were Sleeping
I love this movie. It's just so sweet
77
The Fifth Element 1997,  PG-13)
The Fifth Element
Funny as hell action movie. Definitely tongue in cheek
78
Young Frankenstein 1974,  PG)
Young Frankenstein
One of Mel Brooks best. Werewolf. There, wolf! LOL
79
S.O.B. 1981,  R)
S.O.B.
Blake Edward at his cynical best in this one. Perfect cast.
80
Spaceballs 1987,  PG)
Spaceballs
A cult classic. At the time, I thought, isn't it a bit late to do a Star Wars parody, but sandwiched between the 2 trilogies, this movie gets better and better.
81
Victor Victoria 1982,  PG)
Victor Victoria
I love Robert Preston and Julie Andrews. Together they are unbeatable.
82
UHF 1989,  PG-13)
UHF
It can get old after repeated viewings but the secondary characters are eccentric enough.
83
Liberace: Behind the Music 1988,  Unrated)
Liberace: Behind the Music
I like Liberace.
84
Spanglish 2004,  PG-13)
Spanglish
Almost painful to watch as the story is so sad about a love that can never be. But this is one of Adam Sandler's best.
85
Shrek 2001,  PG)
Shrek
Pretty funny movie.
86
Frankenstein 1931,  Unrated)
Frankenstein
A classic. What else is there to say?
87
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
Robin Hood: Men in Tights
What can I saw. Mel Brooks. I also like Carey Elwes in it.
88
Mystery Men 1999,  PG-13)
Mystery Men
One of the funniest superhero parodies I've seen. I like the villain especially.
89
Grumpy Old Men 1993,  PG-13)
Grumpy Old Men
Jack Lemmon, Walter Matthau together? Must see!
90
Men 1997,  R)
Men
Really good.
91
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
Excellent.
92
Perfect Strangers 2003,  PG-13)
Perfect Strangers
chillingly tight story. More twists than a pretzel. You just didn't see it coming. Reminded me of Angelheart.
93
The Fountainhead 1949,  Unrated)
The Fountainhead
An inkblot test for the truly insane.
94
Men 1987,  Unrated)
Men
Pretty funny and affectionate look at men's silliness.
95
Sicko 2007,  PG-13)
Sicko
Frightening. I hope this does for the health industry what an Inconvenient Truth does for the environment.
96
An Inconvenient Truth 2006,  PG)
An Inconvenient Truth
Al Gore deserved that Nobel Prize.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments