My Favorite Movies


  1. astenta
  2. Anthony

Movies that I own.

  astenta's Rating My Rating
1
1776 1972,  PG)
2
A Bronx Tale 1993,  R)
3
Abraxas: Guardian of the Universe 1990,  PG-13)
4
Accepted 2006,  PG-13)
5
America's Sweethearts 2001,  PG-13)
6
An American Werewolf in Paris 1997,  R)
7
National Lampoon's Animal House 1978,  R)
8
Arachnophobia 1990,  PG-13)
9
Army of Darkness 1993,  R)
10
Attack of the Killer Tomatoes! 2009,  PG)
11
Bachelor Party 1984,  R)
12
Back to the Future 1985,  PG)
13
Back to the Future Part II 1989,  PG)
14
Back to the Future Part III 1990,  PG)
15
Batman Begins 2005,  PG-13)
16
Batman: The Movie 1966,  PG)
17
Beetlejuice 1988,  PG)
18
Best Men 1998,  R)
19
Big Fish 2004,  PG-13)
20
Big 1988,  PG)
21
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
22
Blade 1998,  R)
23
Blade II 2002,  R)
24
Braveheart 1995,  R)
25
Bubba Ho-Tep 2002,  R)
26
Buffy the Vampire Slayer 1992,  PG-13)
27
Cabin Fever 2002,  R)
28
Camp Nowhere 1994,  PG)
29
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
30
Clerks II 2006,  R)
31
Dark City 1998,  R)
32
Cyborg 1989,  R)
33
Dear God 1996,  PG)
34
Die Hard 1988,  R)
35
The Neverending Story 1984,  PG)
36
Dodgeball - A True Underdog Story 2004,  PG-13)
37
Donnie Darko 2001,  R)
38
Bram Stoker's Dracula 1992,  R)
39
Dracula 2000 2000,  R)
40
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
41
Garden State 2004,  R)
42
Ghostbusters 1984,  PG)
43
Jackie Chan's First Strike 1996,  PG-13)
44
Adam Sandler's Eight Crazy Nights 2002,  PG-13)
45
Eight Legged Freaks 2002,  PG-13)
46
Empire Records 1995,  PG-13)
47
Equilibrium 2002,  R)
48
Ernest Goes to Camp 1987,  PG)
49
Ernest Scared Stupid 1991,  PG)
50
Escape from New York 1981,  R)
51
Escape from L.A. 1996,  R)
52
Evolution 2001,  PG-13)
53
Fight Club 1999,  R)
54
Mary Shelley's Frankenstein 1994,  R)
55
Freejack 1992,  R)
56
Friday 1995,  R)
57
Fright Night 1985,  R)
58
Frosty the Snowman 1969,  G)
59
Frosty Returns 1992,  Unrated)
60
Futuresport (Future Sport) 1998,  R)
61
Gods and Generals 2003,  PG-13)
62
Gojira 1954,  Unrated)
63
Godzilla, King of the Monsters! 1956,  Unrated)
64
Gone in 60 Seconds (Gone in Sixty Seconds) 2000,  PG-13)
65
Groundhog Day 1993,  PG)
66
Heart and Souls 1993,  PG-13)
67
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
68
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
69
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
70
Heartbreak Ridge 1986,  R)
71
Holes 2003,  PG)
72
House of 1000 Corpses 2002,  R)
73
House on Haunted Hill 1999,  R)
74
House On Haunted Hill 1959,  PG)
75
Innocent Blood 1992,  R)
76
Invasion of the Body Snatchers 1956,  PG)
77
It's a Wonderful Life 1946,  G)
78
Jay and Silent Bob Strike Back 2001,  R)
79
Johnny Mnemonic 1995,  R)
80
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
81
Kill Bill, Volume 2 2004,  R)
82
Killer Klowns from Outer Space 1988,  PG-13)
83
Vampire Hunter D (Banpaia hantâ D) 1985,  Unrated)
84
Land of the Dead 2005,  R)
85
Laser Mission (Soldier of Fortune) 1990,  R)
86
Last Action Hero 1993,  PG-13)
87
Monty Python and the Holy Grail 1974,  PG)
88
Monty Python's Life of Brian 1979,  R)
89
Monty Python's The Meaning of Life 1983,  R)
90
Love Actually 2003,  R)
91
Mad Monster Party 1968,  G)
92
Maniac Cop 1988,  R)
93
Mary Poppins 1964,  G)
94
Matilda 1996,  PG)
95
Mean Guns 1997,  R)
96
Meatballs 1979,  PG)
97
Memphis Belle 1990,  PG-13)
98
Men in Black 1997,  PG-13)
99
Mixed Nuts 1994,  PG-13)
100
Miracle on 34th Street 1947,  Unrated)
101
Monkeybone 2001,  PG-13)
102
Monster House 2006,  PG)
103
Moon 44 (Intruder) 1990,  R)
104
The Muppet Christmas Carol 1992,  G)
105
Muppet Treasure Island 1996,  G)
106
The Muppet Movie 1979,  G)
107
The Muppets Take Manhattan 1984,  G)
108
Muppets From Space 1999,  G)
109
My Blue Heaven 1990,  PG-13)
110
Necessary Roughness 1991,  PG-13)
111
Nestor, the Long-Eared Christmas Donkey 1977,  Unrated)
112
No Escape (Escape from Absolom) 1994,  R)
113
Nosferatu, a Symphony of Horror (Nosferatu, eine Symphonie des Grauens) (Nosferatu the Vampire) 1922,  Unrated)
114
Office Space 1999,  R)
115
One Crazy Summer 1986,  PG)
116
Pleasantville 1998,  PG-13)
117
Porky's 1981,  R)
118
Private Parts 1997,  R)
119
Pump up the Volume 1990,  R)
120
Purgatory 1999,  Unrated)
121
Radioland Murders 1994,  PG)
122
Recess: School's Out 2001,  G)
123
Reservoir Dogs 1992,  R)
124
Resident Evil 2002,  R)
125
Revenge of the Nerds 1984,  R)
126
Revenge of the Nerds II: Nerds in Paradise 1987,  PG-13)
127
Road to Perdition 2002,  R)
128
Robin Hood 1973,  G)
129
Surviving the Game 1994,  R)
130
Swing Kids 1993,  PG-13)
131
Team America - World Police 2004,  R)
132
Teenage Mutant Ninja Turtles: The Movie 1990,  PG)
133
Thank You For Smoking 2005,  R)
134
The Adventures of Buckaroo Banzai Across the 8th Dimension 1984,  PG)
135
The Adventures of Pluto Nash 2002,  PG-13)
136
The Boondock Saints 2000,  R)
137
The Breed 2001,  R)
138
The Chronicles of Narnia: The Lion, The Witch and The Wardrobe 2005,  PG)
139
Necropolis (Necropolis: City of the Dead) 1987,  R)
140
The Hobbit: An Unexpected Journey 2012,  Unrated)
141
The Immortals 1995,  R)
142
The League of Extraordinary Gentlemen 2003,  PG-13)
143
The Little Drummer Boy 1968,  Unrated)
144
The Little Vampire 2000,  PG)
145
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
146
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
147
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
148
The Man with Two Brains 1983,  R)
149
The Matrix 1999,  R)
150
The Perfect Score 2004,  PG-13)
151
The Program 1993,  R)
152
The Punisher 1989,  R)
153
The Ref 1994,  R)
154
The Rock 1996,  R)
155
The Running Man 1987,  R)
156
The Sword in the Stone 1963,  G)
157
The Thin Red Line 1998,  R)
158
The Three Musketeers 1993,  PG)
159
The Three Musketeers 1973,  PG)
160
The Wanderers 1979,  R)
161
The Year Without a Santa Claus 2006,  Unrated)
162
Thirteen Ghosts (13 Ghosts) 2001,  R)
163
Time Bandits 1981,  PG)
164
Titan A.E. 2000,  PG)
165
UHF 1989,  PG-13)
166
V for Vendetta 2006,  R)
167
Vampire in Brooklyn 1995,  R)
168
Vampires 1998,  R)
169
Volunteers 1985,  R)
170
Waxwork 1988,  R)
171
Waxwork II: Lost in Time 1991,  R)
172
Willow 1988,  PG)
173
X-Men 2000,  PG-13)
174
Hero 2002,  PG-13)
175
Young Frankenstein 1974,  PG)
176
About Schmidt 2002,  R)
177
The Adventures of Baron Munchausen 1989,  PG)
178
Raiders of the Lost Ark (Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark) 1981,  PG)
179
Indiana Jones and the Last Crusade 1989,  PG-13)
180
Indiana Jones and the Temple of Doom 1984,  PG)
181
Batman Gotham Knight 2008,  PG-13)
182
Bedknobs and Broomsticks 1971,  G)
183
Beerfest 2006,  R)
184
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan 2006,  R)
185
Man With the Screaming Brain 2005,  Unrated)
186
Alien Apocalypse 2005,  Unrated)
187
Bulletproof Monk 2003,  PG-13)
188
Casino 1995,  R)
189
Darkman 1990,  R)
190
Darkman III - Die Darkman Die 1996,  R)
191
Darkman II - The Return of Durant 1994,  R)
192
Dreamcatcher 2003,  R)
193
The Easter Bunny Is Comin' to Town 1977,  Unrated)
194
The Evil Dead 1981,  R)
195
Jesse James Meets Frankenstein's Daughter 1965,  Unrated)
196
The Monster Maker 1944,  Unrated)
197
Harold & Kumar Go to White Castle 2004,  R)
198
Hellboy Animated: Sword of Storms 2006,  Unrated)
199
Hellboy 2004,  PG-13)
200
The Iron Giant 1999,  PG)
201
Idiocracy 2006,  R)
202
Journey to the Center of the Earth 1999,  Unrated)
203
Juno 2007,  PG-13)
204
The Kentucky Fried Movie 1977,  R)
205
The Last Unicorn 1982,  G)
206
Lawrence of Arabia 1962,  PG)
207
Jason and the Argonauts 1963,  G)
208
The 7th Voyage of Sinbad 1958,  G)
209
Sinbad and the Eye of the Tiger 1977,  G)
210
The Golden Voyage of Sinbad 1973,  G)
211
The 3 Worlds of Gulliver 1960,  PG)
212
The Lion, the Witch, and the Wardrobe 1979,  Unrated)
213
The Lion, the Witch, & the Wardrobe (TV SHOW) ,  G)
214
The Monster Squad 1987,  PG-13)
215
The Mummy 1999,  PG-13)
216
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
217
The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor 2008,  PG-13)
218
National Treasure: Book of Secrets 2007,  PG)
219
The New Guy 2002,  PG-13)
220
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
221
A Nightmare on Elm Street 1984,  R)
222
A Nightmare on Elm Street 2 - Freddy's Revenge 1985,  R)
223
A Nightmare on Elm Street 3 - Dream Warriors 1987,  R)
224
A Nightmare on Elm Street 4 - The Dream Master 1988,  R)
225
A Nightmare on Elm Street 5 - The Dream Child 1989,  R)
226
PCU 1994,  PG-13)
227
Planet Terror (Grindhouse Presents: Robert Rodriguez's Planet Terror) 2007,  R)
228
Princess Mononoke (Mononoke-hime) 1999,  PG-13)
229
Rocky 1976,  PG)
230
Rocky Balboa 2006,  PG)
231
Rocky IV 1985,  PG)
232
The Rocky Horror Picture Show 1975,  R)
233
Rocky III 1982,  PG)
234
Rocky V 1990,  PG-13)
235
The Royal Tenenbaums 2002,  R)
236
Santa Claus Conquers the Martians 1964,  PG)
237
Santa Claus 1959,  Unrated)
238
Serenity 2005,  PG-13)
239
Shaun of the Dead 2004,  R)
240
Sideways 2004,  R)
241
Sneakers 1992,  PG-13)
242
South Park: Bigger, Longer and Uncut 1999,  R)
243
Star Trek VI - The Undiscovered Country 1991,  PG)
244
Star Trek V - The Final Frontier 1989,  PG)
245
Star Trek Generations 1994,  PG)
246
Star Trek IV - The Voyage Home 1986,  PG)
247
Star Trek III - The Search for Spock 1984,  PG)
248
Star Trek II - The Wrath of Khan 1982,  PG)
249
Star Trek - First Contact 1996,  PG-13)
250
Star Trek - Insurrection 1998,  PG)
251
Star Trek - Nemesis 2002,  PG-13)
252
Superbad 2007,  R)
253
Virus 1999,  R)
254
The Galaxy Invader 1985,  PG)
255
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit 2005,  G)
256
I Nuovi barbari (Warriors of the Wasteland)(Metropolis 2000)(The New Barbarians) 1982,  R)
257
Slipstream 1989,  PG-13)
258
Sci-Fighters 1996,  R)
259
Who Framed Roger Rabbit 1988,  PG)
260
What Dreams May Come 1998,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments