Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  1. astageearlier
  2. Hannah

Give list a short description

  astageearlier's Rating My Rating
1
300 2007,  R)
2
Hook 1991,  PG)
3
Pride and Prejudice 2005,  PG)
4
First Daughter 2004,  PG)
5
A Walk to Remember 2002,  PG)
6
The Mummy Returns 2001,  PG-13)
7
The Mummy 1999,  PG-13)
8
Finding Neverland 2004,  PG)
9
Moulin Rouge! 2001,  PG-13)
10
I Am Sam 2001,  PG-13)
11
Bill & Ted's Excellent Adventure 1989,  PG)
12
Dances With Wolves 1990,  PG-13)
13
Silverado 1985,  PG-13)
14
V for Vendetta 2006,  R)
15
Twister 1996,  PG-13)
16
The Neverending Story 1984,  PG)
17
She's the Man 2006,  PG-13)
18
What a Girl Wants 2003,  PG)
19
Freedom Writers 2007,  PG-13)
20
Grease 1978,  PG)
21
Schindler's List 1993,  R)
22
Tuck Everlasting 2002,  PG)
23
Gandhi 1982,  PG)
24
Beaches 1988,  PG-13)
25
The Way We Were 1973,  PG)
26
Dirty Dancing - Havana Nights 2004,  PG-13)
27
National Treasure 2004,  PG)
28
Gidget 1959,  Unrated)
29
The King and I 1956,  G)
30
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004,  PG-13)
31
North Country 2005,  R)
32
Escaflowne - The Movie 2000,  PG-13)
33
Anastasia 1997,  G)
34
The Little Mermaid 1989,  G)
35
The Adventures of Robin Hood 1938,  PG)
36
Peter Pan 2003,  PG)
37
Where the Heart Is 2000,  PG-13)
38
Ever After: A Cinderella Story 1998,  PG-13)
39
Sabrina 1954,  Unrated)
40
King Arthur 2004,  PG-13)
41
The Philadelphia Story 1940,  Unrated)
42
Breakfast at Tiffany's 1961,  PG)
43
Tristan & Isolde 2005,  PG-13)
44
The Fast and the Furious: Tokyo Drift 2006,  PG-13)
The Fast and the Furious: Tokyo Drift
I loved this movie. Really I did. But his accent definitely pissed me off. Wah-bah-key?! Seriously annoying.
45
Music and Lyrics 2007,  PG-13)
46
Hairspray 2007,  PG)
47
Across the Universe 2007,  PG-13)
48
Atonement 2007,  R)
49
The Green Mile 1999,  R)
50
Funny Face 1957,  Unrated)
51
Juno 2007,  PG-13)
52
The Prince and Me 2004,  PG)
53
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
54
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
55
The Shawshank Redemption 1994,  R)
56
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street 2007,  R)
57
Robin Hood: Men in Tights 1993,  PG-13)
58
Rent 2005,  PG-13)
59
Because I Said So 2007,  PG-13)
60
Ella Enchanted 2004,  PG)
61
Never Been Kissed 1999,  PG-13)
62
The Nightmare Before Christmas 1993,  PG)
63
Spirited Away 2001,  PG)
64
Romeo and Juliet 1968,  PG)
65
Casablanca 1942,  PG)
66
Teenage Mutant Ninja Turtles II - The Secret of the Ooze 1991,  PG)
67
The Patriot 2000,  R)
68
She's All That 1999,  PG-13)
69
A Knight's Tale 2001,  PG-13)
70
Aeon Flux 2005,  PG-13)
71
Raising Helen 2004,  PG-13)
72
Pay It Forward 2000,  PG-13)
73
The Count of Monte Cristo 2002,  PG-13)
74
Robin Hood: Prince of Thieves 1991,  PG-13)
75
Practical Magic 1998,  PG-13)
76
Patch Adams 1998,  PG-13)
77
How to Deal 2003,  PG-13)
78
Mulan 1998,  G)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments