Share this List


Share this link by email, IM, or post it anywhere

My Favorite Movies


  aspenvee's Rating My Rating
1
Edward Scissorhands 1990,  PG-13)
2
The Notebook 2004,  PG-13)
3
To Live (Huozhe) 1994,  R)
To Live (Huozhe)
One of the BEST films EVER. Such great actors and great plotline. LOOOVE it.
4
Forrest Gump 1994,  PG-13)
5
Titanic (in 3D) 2012,  PG-13)
6
Memoirs of a Geisha 2005,  PG-13)
7
The Joy Luck Club 1993,  R)
8
Gandhi 1982,  PG)
9
The Lord of the Rings: The Return of the King 2003,  PG-13)
10
Kill Bill: Volume 1 2003,  R)
11
Blow 2001,  R)
12
A Walk to Remember 2002,  PG)
13
August Rush 2007,  PG)
14
Chocolat 2000,  PG-13)
15
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring 2001,  PG-13)
16
Sunshine 2007,  R)
17
The Lord of the Rings: The Two Towers 2002,  PG-13)
18
Pirates of the Caribbean: At Worlds End 2007,  PG-13)
19
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest 2006,  PG-13)
20
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003,  PG-13)
21
Harry Potter and the Sorcerer's Stone 2001,  PG)
22
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban 2004,  PG)
23
Harry Potter and the Goblet of Fire 2005,  PG-13)
24
Charlie and the Chocolate Factory 2005,  PG)
25
Harry Potter and the Order of the Phoenix 2007,  PG-13)
26
Sleepy Hollow 1999,  R)
27
Rush Hour 1998,  PG-13)
28
Rush Hour 2 2001,  PG-13)
29
Harry Potter and the Chamber of Secrets 2002,  PG)
30
Rush Hour 3 2007,  PG-13)
31
Mean Girls 2004,  PG-13)
32
A Cinderella Story 2004,  PG)
33
Epic Movie 2007,  PG-13)
34
Like Water for Chocolate (Como Agua para Chocolate) 1993,  R)
35
The Dark Knight 2008,  PG-13)
36
Hellboy 2004,  PG-13)
37
Hellboy II: The Golden Army (Hellboy 2) 2008,  PG-13)
38
Resident Evil 2002,  R)
39
Resident Evil - Apocalypse 2004,  R)
40
Resident Evil: Extinction 2007,  R)
41
The Color Purple 1985,  PG-13)
42
The Matrix 1999,  R)
43
Finding Nemo 2003,  G)
44
A Dry White Season 1989,  R)
45
Inception 2010,  PG-13)
Inception
One of the BEST movies I've ever seen and I've seen MANY. This movie was everything from action, drama, to romance. In fact, the whole movie revolved around Dom's & Mal's heartbreaking love. I was mesmerized from beginning to end. As well I was intellectually mindblown. These actors combined with an amazing storyline and effects create the perfect package. GO WATCH IT PEOPLE.

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments