My Favorite Movies


  asofoudi's Rating My Rating
1
Amores Perros 2000,  R)
2
Lolita 1962,  Unrated)
3
Man on the Moon 1999,  R)
4
Full Metal Jacket 1987,  R)
5
One Flew Over the Cuckoo's Nest 1975,  R)
6
Jesus Christ Superstar 1973,  G)
7
Pulp Fiction 1994,  R)
8
Oldboy 2004,  R)
9
Manderlay 2005,  Unrated)
10
The Lives of Others 2006,  R)
The Lives of Others
"The film set a record in 2006 for getting the most nominations (11) for the German Film Awards ever" (imdb)
11
The Usual Suspects 1995,  R)
12
Bowling for Columbine 2002,  R)
13
Closer 2004,  R)
14
Scarface 1983,  R)
15
Natural Born Killers 1994,  R)
16
Trainspotting 1996,  R)
17
Eternal Sunshine Of The Spotless Mind 2004,  R)
18
Dogville 2003,  R)
Dogville
Great!!!!!!! It's like reading a book, or going to theater. "Breaking the waves" and Dogville the best of Trier. However, one more time i realize that Trier doesn't give a shit about the movie editing. Still great though!
19
Croupier 1998,  R)
20
Sin City 2005,  R)
21
The Departed 2006,  R)
22
The Shawshank Redemption 1994,  R)
23
O Brother, Where Art Thou? 2000,  PG-13)

Comments (0)


Post a comment

Recent Comments