My Favorite Movies
Just some of my fav movies - from the top of my head!
| asmab6's Rating | My Rating | |
|---|---|---|
| 1 |
A Walk to Remember 2002, PG) |
|
| 2 |
Braveheart 1995, R) |
|
| 3 |
10 Things I Hate About You 1999, PG-13) |
|
| 4 |
Gladiator 2000, R) |
|
| 5 |
Rocky 1976, PG) |
|
| 6 |
Fight Club 1999, R) |
|
| 7 |
The Phantom of the Opera 2005, PG-13) |
|
| 8 |
Laura 1944, Unrated) |
|
| 9 |
Rebecca 1940, Unrated) |
|
| 10 |
Walk the Line 2005, PG-13) |
|
| 11 |
My Fair Lady 1964, G) |
|
| 12 |
Breakfast at Tiffany's 1961, PG) |
|
| 13 |
27 Dresses 2008, PG-13) |
|
| 14 |
Bring It On 2000, PG-13) |
|
| 15 |
Eastern Promises 2007, R) |
|
| 16 |
Wheels on Meals (Kuai can che) (Powerman) (Weapon X) 1984, Unrated) |
|
| 17 |
House of Flying Daggers (Shi mian mai fu) 2004, PG-13) |
|
| 18 |
Sleepy Hollow 1999, R)
I loved this movie! It was absolutley brilliant of course my sister was too scared to say a word which was a bonus! :) Tim Burton does a great job of getting perfomances out of his star - studded cast (as expected). The gothy type atmosphere which is a trademark of Burton's works perfectly for the plot |
|
| 19 |
Kill Bill: Volume 1 2003, R) |
|
| 20 |
Blade 1998, R) |
|
| 21 |
Underworld 1996, R) |
|
| 22 |
The Notebook 2004, PG-13) |
|
| 23 |
Mughal E Azam 1960, G) |
|
| 24 |
Pakeezah (Pure Heart) (Pure One) (The Pure) 1972, Unrated) |
|
| 25 |
Rain Man 1988, R) |
|
| 26 |
Malcolm X 1992, PG) |
|
| 27 |
13 Going on 30 (Suddenly 30) 2004, PG-13) |
|
| 28 |
Cruel Intentions 1999, R) |
|
| 29 |
Runaway Bride 1999, PG) |
|
| 30 |
The Painted Veil 2006, PG-13) |






























